Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Adamczycha z hitu Netflixa "1670" istnieje! Tylko nie wpadnijcie w pułapkę jak inni
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 14.01.2024 14:44

Adamczycha z hitu Netflixa "1670" istnieje! Tylko nie wpadnijcie w pułapkę jak inni

Skansen
Netflix

Od grudnia 2023 roku wieś Adamczycha, dzięki serialowi "1670", stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce. Kultowa satyra o chłopach podbija serca nie tylko polskich widzów, ale także odnosi sukces na arenie międzynarodowej. Czy jednak Adamczycha, jak ją poznajemy w serialu, naprawdę istnieje?

Odpowiedź brzmi: tak! Jest jednak jeden haczyk. Mimo że istnieje wieś o nazwie Adamczycha, to nie tam został nakręcony serial. Zdradzamy gdzie jechać, aby poczuć się jak bohaterowie produkcji Netflixa. 
 

Zagadkowa Adamczycha – fikcja czy rzeczywistość?

Serial "1670" nie tylko zdobył popularność, ale i wywołał kontrowersje związane z przedstawionym humorem i nieścisłościami historycznymi. Nie podlega jednak wątpliwości fakt, że dzięki produkcji Netflixa widzowie mogli odkryć uroki polskiej wsi. Każdy, kto obejrzy choć jeden odcinek, zda sobie sprawę, że twórcy doskonale wiedzieli, co robią, wybierając miejsce na zdjęcia.

Po zapoznaniu się z całym sezonem satyry, wielu zadaje sobie pytanie - czy Adamczycha istnieje naprawdę? Fani serialu pragną odwiedzić słynny dworek Jana Pawła Adamczewskiego czy gospodę "U Żyda". To miejsca, które można zobaczyć na żywo! Scenografie stworzone na potrzeby produkcji Netflixa nadal można znaleźć na terenie wyjątkowego miejsca na Mazowszu.

Zaskakujące położenie wsi

Adamczycha, jaką widzimy w "1670", znajduje się województwie mazowieckim, w okolicach Ostrołęki. To tam nagrywane były niektóre sceny. Okazuje się, że kultowe miejsce zamieszkuje niespełna 50 osób. Popularność przyniesiona przez serial to szansa na ocalenie go przed zapomnieniem.

Wiele niezapomniany scen nakręcono w Skansenie w Kolbuszowej, gdzie mieści się Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej. Niewielkie muzeum nieopodal Rzeszowa zachęciło nie tylko twórców serialu, ale także obsadę. Fani mogą zwiedzać tamtejszy skansen i zobaczyć kulisy serialu, a także odwiedzić muzeum, które podczas zdjęć było zamknięte dla publiczności.

Skanseny, które oferują podróż w czasie

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej to jedno z wielu miejsc, gdzie można przenieść się w czasie. Jednak najstarszy skansen w Polsce to Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Na terenie 22 hektarów można odkryć ponad 50 obiektów z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich.

W Polsce mamy wiele skansenów, takich jak ten w Sierpcu czy Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Każdy z nich to podróż w czasie, ukazująca życie przodków sprzed setek lat. Fascynujące chaty, dwory, kościoły, kuźnie – to wszystko warto zobaczyć na własne oczy!

Źródło: National Geographic Polska, Netflix, Korsokolbuszowskie.pl.

 

Niesamowita wieś w Polsce. Jak z bajki, przyjezdni nie będą mogli uwierzyć własnym oczom
wieś turyści zachwyceni
wieś turyści zachwyceni
Wieś co roku przyciąga mnóstwo turystów, którzy podróżują po Polsce. Wczasowicze bardzo chętnie się tu zatrzymują, by przez moment poczuć się jak w krainie rodem z uroczej bajki. To gratka przede wszystkim dla podróżnych, którzy uwielbiają niecodzienne atrakcje i nie ograniczają się jedynie do zwiedzania największych i najpopularniejszych miejscowości. Na każdej trasie przydałby się taki przystanek. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Wytrawni turyści wiedzą, że polska wieś to nie tylko szare gospodarstwa i piaszczyste, kurzące się drogi. Wiele z mały miejscowości, które leżą turystycznych trasach, mogą być wspaniałym miejscem do zatrzymania się choćby na chwilę, zaczerpnięcia świeżego powietrza i nacieszenia się unikalnymi urokami. Ten tekst poświęciliśmy jednej z takich wsi, które na moment odrywają nas od wielkomiejskiego klimatu i hałasu autostrad, zabierając podróżnych do bajkowej krainy.
Czytaj dalej
Przepiękna wieś w Polsce, trudno się nie zakochać. Aż mieni się kolorami
Wieś z kolorowymi malowidłami
Wieś z kolorowymi malowidłami
Wieś pełna tradycji i pięknych miejsc. Cała zabudowa Zalipia znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Mieszka tam ponad 700 osób. Miejscowość jest jedną z atrakcji turystycznych w Polsce. Ludzie często jeżdżą tam, aby podziwiać kolorowe domy i robić niesamowite zdjęcia. We wsi można znaleźć około 40 zdobionych chat. Są one malowane przez lokalnych artystów. Każdy budynek jest inny. Kolorowe dekoracje można znaleźć nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również na remizie, domu kultury i we wnętrzu kościoła.
Czytaj dalej