Turysci.pl
Wieś z kolorowymi malowidłami

Instagram.com/ radek.stu

Przepiękna wieś w Polsce, trudno się nie zakochać. Aż mieni się kolorami

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Wieś z Polski jest znana na świecie z kolorowych malowideł na budynkach, a nawet ulach, studniach i budach dla psów. Zdjęcia z tego miejsca robią niesamowite wrażenie.

Wieś pełna tradycji i pięknych miejsc. Cała zabudowa Zalipia znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Mieszka tam ponad 700 osób. Miejscowość jest jedną z atrakcji turystycznych w Polsce. Ludzie często jeżdżą tam, aby podziwiać kolorowe domy i robić niesamowite zdjęcia. We wsi można znaleźć około 40 zdobionych chat. Są one malowane przez lokalnych artystów. Każdy budynek jest inny. Kolorowe dekoracje można znaleźć nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również na remizie, domu kultury i we wnętrzu kościoła.

Wieś z tradycją

Taki rodzaj zdobienia zabudowy wsi to tradycja, która narodziła się około 100 lat temu. Mówi się, że osoba, która rozpoczęła ten zwyczaj to Felicja Curyłowa. Zaczęła od swojego domu. Czarny sufit pokrywła malowanymi kwiatami. Później przyozdobiła chatę również zewnątrz. Spodobało się to innym gospodyniom z wioski i tak malowidła zaczęły pojawiać się na budynkach innych gospodarstw domowych. Początkowo do malowania używano słomy i brzozowych patyczków. Po jakimś czasie zaczęto używać końskiego włosia, co znacznie ułatwiło pracę. Z biegiem czasu pojawiało się coraz więcej dekoracji, a sąsiedzi zaczęli między sobą rywalizować. Pomysł spodobał się również mieszkańcom pobliskich wsi, np. Borusowej czy Podlipia. 

Miejscem, które na pewno trzeba zobaczyć odwiedzając Zalipię, to Dom Malarek. Miejsce powstało z inicjatywy Felicji Curyłowej, która chciała stowrzyć miejsce inspirujące inne malarki. Można tam znaleźć działa lokalnych artystów. Co więcej, Dom Malarek jest aktywną placówką, w której odbywają się spotkania twórców z okolic. Działają oni na rzecz utrzymania tradycji oraz przeprowadzają specjalne warsztaty. 

Zagroda Felicji Curyłowej to kolejna atrakcja turystyczna. Można tam zobaczyć dom artystki. Został on zachowany w oryginalnej postaci. Na tym samym terenie znajduje się inny budynek z tradycją, który został tam przeniesiony. Odwiedzić można także filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który przedstawia artystyczną historię Zalipia. 

Kiedy jechać do Zalipia?

Najpiękniejsze widoki w Zalipiu można zobaczyć wiosną i latem, bowiem wtedy jest najbardziej kolorowo. Popularnym terminem odwiedzania wsi jest Boże Ciało. Odbywa się wtedy specjalny konkurs na nalepiej pomalowaną zagrodę. Dobrym terminem na zwiedzanie Zalipia będą tegoroczne wakacje, ponieważ w tym roku z powodu epidemii koronawirusa najlepiej podróżować po Polsce.

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >