Wieś z kolorowymi malowidłamiInstagram.com/ radek.stu

Przepiękna wieś w Polsce, trudno się nie zakochać. Aż mieni się kolorami

Wieś z Polski jest znana na świecie z kolorowych malowideł na budynkach, a nawet ulach, studniach i budach dla psów. Zdjęcia z tego miejsca robią niesamowite wrażenie.

Wieś pełna tradycji i pięknych miejsc. Cała zabudowa Zalipia znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Mieszka tam ponad 700 osób. Miejscowość jest jedną z atrakcji turystycznych w Polsce. Ludzie często jeżdżą tam, aby podziwiać kolorowe domy i robić niesamowite zdjęcia. We wsi można znaleźć około 40 zdobionych chat. Są one malowane przez lokalnych artystów. Każdy budynek jest inny. Kolorowe dekoracje można znaleźć nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również na remizie, domu kultury i we wnętrzu kościoła.

Wyciekły dane 9 milionów osób i ponad 2 tysięcy kart kredytowych. Klienci linii lotniczych ofiarami hakerówWyciekły dane 9 milionów osób i ponad 2 tysięcy kart kredytowych. Klienci linii lotniczych ofiarami hakerówCzytaj dalej

Wieś z tradycją

Taki rodzaj zdobienia zabudowy wsi to tradycja, która narodziła się około 100 lat temu. Mówi się, że osoba, która rozpoczęła ten zwyczaj to Felicja Curyłowa. Zaczęła od swojego domu. Czarny sufit pokrywła malowanymi kwiatami. Później przyozdobiła chatę również zewnątrz. Spodobało się to innym gospodyniom z wioski i tak malowidła zaczęły pojawiać się na budynkach innych gospodarstw domowych. Początkowo do malowania używano słomy i brzozowych patyczków. Po jakimś czasie zaczęto używać końskiego włosia, co znacznie ułatwiło pracę. Z biegiem czasu pojawiało się coraz więcej dekoracji, a sąsiedzi zaczęli między sobą rywalizować. Pomysł spodobał się również mieszkańcom pobliskich wsi, np. Borusowej czy Podlipia.

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska ma drugie oblicze. Wielu fanów nawet nie wiedziało
2. Jutro wchodzi ważny zakaz, dotknie ponad 100 tys. punktów sprzedaży. Już jest sposób, jak go obejść

Miejscem, które na pewno trzeba zobaczyć odwiedzając Zalipię, to Dom Malarek. Miejsce powstało z inicjatywy Felicji Curyłowej, która chciała stowrzyć miejsce inspirujące inne malarki. Można tam znaleźć działa lokalnych artystów. Co więcej, Dom Malarek jest aktywną placówką, w której odbywają się spotkania twórców z okolic. Działają oni na rzecz utrzymania tradycji oraz przeprowadzają specjalne warsztaty.

Zagroda Felicji Curyłowej to kolejna atrakcja turystyczna. Można tam zobaczyć dom artystki. Został on zachowany w oryginalnej postaci. Na tym samym terenie znajduje się inny budynek z tradycją, który został tam przeniesiony. Odwiedzić można także filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który przedstawia artystyczną historię Zalipia.

Kiedy jechać do Zalipia?

Najpiękniejsze widoki w Zalipiu można zobaczyć wiosną i latem, bowiem wtedy jest najbardziej kolorowo. Popularnym terminem odwiedzania wsi jest Boże Ciało. Odbywa się wtedy specjalny konkurs na nalepiej pomalowaną zagrodę. Dobrym terminem na zwiedzanie Zalipia będą tegoroczne wakacje, ponieważ w tym roku z powodu epidemii koronawirusa najlepiej podróżować po Polsce.

Wyświetl ten post na Instagramie.

????Jeszcze kilka miesięcy temu wielu Polaków zastanawialo się, czy tegoroczne wakacje spędzić w Turcji, Grecji czy Hiszpanii. Dziś badania pokazują, że większość z nas planuje letni wypoczynek w kraju. Jak się okazuje, epidemia koronawirusa i tymczasowo zamknięte granice dają niepowtarzalną okazję, by wyruszyć w Polskę i odkryć dla siebie jej niepowtarzalny urok. . ????????Dziś zabieramy Was do Zalipia, jedynej takiej miejscowości w Polsce, gdzie gospodynie wzięły sprawy w swoje ręce i "podkolorowały rzeczywistość". Ozdobiły motywami kwiatowymi domy, studnie, kapliczki a nawet psie budy. Witajcie w malowanej wsi! __________________________ #travelintandem #polska #poland #polskanaweekend #travelinsta #travel #travelphotography #podrozepopolsce #zalipie #malopolska #podroze #swiatjestpiekny #malowanawies #kolor #house #dom #instapic #mustsee #beautifulplace #travelbloggers #instapic #instaoftheday #picoftheday #instagood #weekend #inspiration

Post udostępniony przez TRAVEL IN TANDEM (@travel_in_tandem)

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od 20 maja obowiązuje nowy surowy zakaz. Dotknie kilka milionów Polaków
  2. Husky przemówił ludzkim głosem. Wyznał właścicielowi, że go kocha
  3. Polacy dostaną dodatkowy 1000 zł na wakacje. Wicepremier podaje szczegóły, ale jest warunek
  4. Ostrzeżenia dla milionów Polaków. Trzeba bardzo uważać, wprowadzono pierwszy stopień
  5. Niesamowity widok na południu Polski. Niewiarygodne zdjęcie obiega internet
  6. Wiemy, co oznaczała cieszynka Roberta Lewandowskiego. Piękny gest, należą się oklaski

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł