Mieszkańcy Zakopanego i turyści, którzy na początku jesienie zdecydowali się odwiedzić jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach, mogli być świadkami nietypowej sceny. Na środku ulicy w samym centrum miasta doszło do niecodziennej bójki. Nagrania szybko trafiły do sieci.
Uwielbiasz spędzać czas aktywnie, najlepiej na łonie natury? Góry to zatem idealne miejsce dla ciebie. W Polsce nie brakuje terenów, które gwarantują nie tylko wspaniałe widoki, ale również trasy dostosowane do umiejętności poszczególnych turystów. Wybraliśmy 5 szlaków, które warto odwiedzić właśnie jesienią. Pakuj plecak i ruszamy.
Zarówno wrzesień, jak i październik to nadal atrakcyjny podróżniczo czas, zwłaszcza na południu Polski. Tłumy ciągną do Zakopanego. Jednak niepowetowaną stratą byłoby ominąć oddaloną o 20 kilometrów góralską wieś, która u progu jesieni tonie w promieniach słońca i soczystej zieleni. Białka Tatrzańska nie bez przyczyny wiedzie prym wśród okolicznych miejscowości. Tu serce Podhala bije wolnym rytmem, tworząc sielską atmosferę. Postanowiłam sprawdzić, czym nas zauroczy o tej porze roku.Niekwestionowaną stolicą tatrzańskiej turystyki jest Zakopane, ale to nie jedyne miejsce warte odwiedzenia na Podhalu.
Chociaż tegoroczne wakacje formalnie dobiegły końca, pogoda za oknem wcale na to nie wskazuje. Jeszcze do niedawna turyści, którzy pozostali w nadmorskich kurortów po sezonie, mogli w większym spokoju podziwiać panoramę Bałtyku, aby doświadczyć bardziej autentycznych wrażeń. Czasy jednak się zmieniły, a w ostatnim czasie dominuje nowy trend. Według najnowszej analizy portalu Nocowanie.pl “selfie vacation” stopniowo staje się prawdziwą plagą.
Spokojnie można powiedzieć, że Polska słynie wręcz z krain usłanych jeziorami, pagórkami i sporą ilością dziewiczych terenów. Takie zakątki zachwycają nie tylko lokalnych patriotów, ale przede wszystkim zagranicznych turystów. Wśród nich największą sławą, ale i wyjątkowym pięknem cieszy się jezioro Śniardwy. Jeśli przegapiłeś letni wypad nad wodę, nic straconego. To właśnie jesienią wygląda ono najbardziej zjawiskowo.
Mija blisko 20 lat od zamknięcia Sanatorium w Gdyni Orłowie, a właściwie dawnego Domu Profilaktyczno-Wypoczynkowego „Zdrowie”. Kiedyś we wnętrzu budynku kuracjusze odnajdywali spokój i równowagę. Teraz moloch o ścianach gęsto pokrytych graffiti stoi w ruinie i zapomnieniu. Czy kiedykolwiek znów zobaczymy PRL-owską perełkę w pełnym blasku?
Chociaż emocje po tegorocznych wakacjach jeszcze nie opadły, miłośnicy podróży po Europie mogą już zacierać ręce. Na rynku lotniczym pojawił się nowy gracz, który rozszerzy swoją siatkę połączeń o polskie miasto. Już wczesną wiosną pasażerowie korzystający z Portu Lotniczego Lublin będą mogli polecieć w zupełnie nowym kierunku. Gwarantujemy, że atrakcji i pysznego jedzenia tam nie zabraknie.
Nietrudno zauważyć, że województwo lubelskie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Nie ma się co dziwić, bo wbrew pozorom ma naprawdę wiele do zaoferowania przyjezdnym. Oprócz Lublina warto tam odwiedzić również miasto nazywane “Padwą północy”. Nie pożałujecie!
Na przestrzeni lat Anna, gruzińska podróżniczka i blogerka, zwiedziła świat wzdłuż i wszerz, ale to jedno z polskich miast skradło jej serce. Zagraniczna turystka doceniła zakątki naszego kraju i przyznała, że słynny nadmorski kurort w Polsce wzbudził w niej porównywalny, a może i większy zachwyt niż Bali czy plaże w Tajlandii.
Liczna grupa turystów za sposób transportu wciąż wybiera pociągi. To także środek komunikacji, którym ludzie dojeżdżają do pracy oraz przemieszczają się pomiędzy miastami. Niestety część z nich nie będzie zadowolona, bowiem od 1 października br. nadchodzą zmiany cen biletów.
Już się wydawało, że okres deszczowy mamy za sobą. W ostatni weekend pogoda była wyjątkowo sprzyjająca wędrówkom i długim spacerom. Rozpoczęła się jednak jesień, a to oznacza, że wkrótce pożegnamy ostatnie ciepłe dni. Jakby tego było mało, IMGW wydał nowe ostrzeżenia. Załamanie pogody ma nastąpić już dzisiaj.
Nadia, która przyjechała z Afryki do Polski i mieszka na Śląsku już od kilkunastu lat, prowadzi na TikToku profil pod nazwą "Brown Skin Girl In Poland". Kobieta cieszy się w sieci dużym zainteresowaniem wśród internautów, którzy z ciekawością słuchają, jak odnajduje się w naszym kraju. Mało kto spodziewa się jednak, jakie różnice w zachowaniu ludzi najszybciej wpadły jej w oko.
Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma ręce pełne roboty. Wszystko ze względu na panujące w południowo-zachodniej części Polski powodzie. Okazuje się, że teraz wydano inne ostrzeżenia, a szczególnie niebezpiecznie ma być znowu na południu kraju.
“Polski Paryż”, “Paryż Północy” to tylko niektóre z określeń dla miasta, które skradło serca wielu Polaków oraz turystów zagranicznych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaka perełka znajduje się na północy naszego kraju. Wiele osób błędnie myśli, że jest położona nad Morzem Bałtyckim.
Duński operator promów DFDS przygotował tegoroczną edycję rankingu, w którym wyłoniono najlepsze miejsca w Europie na zimowe wyjazdy. To właśnie polskie miasto znalazło się wysoko w zestawieniu, wyprzedzając znane europejskie miasta. Ze względu na swoją bogatą historię, stosunkowo niskie ceny i rozliczne atrakcje od dawna jest ono celem podróży turystów z bliższych i dalszych zakątków świata.
W północno-centralnej części kraju, w województwie kujawsko-pomorskim, ulokowana jest wieś, które jest prawdziwym rajem dla turystów. W skąpanej w słońcu i ukwieconej słonecznikami Van Gogha miejscowości Brzózki nie zabraknie pięknych widoków. Jeżeli jesteś spragniony spokojnego odpoczynku poza utartymi szlakami, wybierz się do najbardziej artystycznej wsi w Polsce jeszcze tej jesieni. Tu naprawdę jest co odkrywać.
Choć wiele wskazywało na to, że turyści z Arabii na dobre opuścili już Zakopane, okazuje się, że niektórzy do tej pory obierają stolicę polskich Tatr jako cel wycieczki. Niestety komendant miejscowej straży miejskiej ma pewne zastrzeżenia co do ich przebywania na Gubałówce. Sypią się mandaty na nawet 5 tys. zł.
Powodzie, które nawiedziły Europę Środkową i Wschodnią, wciąż przechodzą przez południowo-zachodnią Polskę. Kulminacja fali powoli mija Głogów, jednak na nadejście wielkiej fali szykują się kolejne miasta w województwie dolnośląskim i lubuskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił najnowsze prognozy dotyczące przepływu fali kulminacyjnej.
Zlokalizowana w pobliżu Kętrzyna była kwatera główna, skąd Hitler przez ponad 800 dni kierował działaniami II wojny światowej, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Mazurach przez miłośników historii. Nadleśnictwo Srokowo zapowiedziało, że już jesienią turyści będą mogli skorzystać z nowej atrakcji, która umożliwi zajrzenie do wnętrza niezwykłego zabytku wojskowego. Właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na wodza III Rzeszy.
Wielu pasjonatów podróży wybiera wakacje i weekendowe wyjazdy poza sezonem ze względu na niższe ceny biletów lotniczych. Jednak osoby planujące podróż w przyszłym roku muszą być świadome nadchodzących zmian. Od 1 stycznia 2025 roku Polacy będą zmuszeni sięgnąć głębiej do kieszeni, ponieważ Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje podwyżkę cen usług.
Dla niektórych turystów jesień to ulubiona pora na wycieczki, zwłaszcza te piesze. Okazuje się, że chcąc udać się na wędrówkę z niezapomnianymi widokami w czarujących okolicznościach przyrody, można wybrać lokalizację oddaloną od Krakowa o około pół godziny drogi autem. “Polska Szwajcaria” zachwyca w tym czasie nawet najbardziej wybrednych.
W stolicy Tatr doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego w okolicy kościoła na “Górce”. Autobus białostockiego oddziału PKS Nova stoczył się ze skarpy w Zakopanem. Na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe. Znamy wstępne przyczyny wypadku.
Ku rozczarowaniu lokalnych przedsiębiorców wraz z końcem sezonu wakacyjnego turyści z krajów arabskich zaczynają znikać z ulic Zakopanego. Jednak okazuje się, że jesienią lukę zapełni zupełnie inna grupa przyjezdnych. Górale kierują wzrok na nowych gości, którzy upatrzyli sobie Podhale jako cel turystycznych wyjazdów. Ich obecność rzuca się w oczy, gdyż zdaniem mieszkańców gór, mogą się pochwalić równie pokaźnym budżetem.
Porastające zbocza przystępnych szczytów, pełne wąwozów i potoków — tatrzańskie lasy obfitują w zakątki, z których roztaczają się piękne widoki. Ale niekiedy trzeba bardzo wysilić wzrok, aby dostrzec prawdziwe skarby. Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego zamieszczono nagranie, na którym udokumentowano rodzinę drapieżników spacerujących wśród zarośli. Turyści mieli nie lada szczęście, gdyż ujrzenie ich niemal graniczy z cudem.
Południowa Polska wciąż walczy z powodziami. Dolny Śląsk powoli podnosi się po fali powodziowej, która przeszła przez miasto. Skala zniszczeń w infrastrukturze jest ogromna, co pokazują zdjęcia z terenów, które objęła wielka woda. Lądek-Zdrój utracił jeden ze swoich wyjątkowo cennych zabytków. Zdjęcia z uzdrowiskowej miejscowości ukazują słabość człowieka wobec potęgi natury.
Tatry wielu miłośnikom gór kojarzą się z relaksem, zebraniem myśli i odpoczynkiem. Niestety okazuje się, że niekiedy podróżujący szlakami mogą tę harmonię skutecznie zakłócić. Jednej z turystów nie hamował się i wyraził w sieci swoje niezadowolenie z zachowania innych wędrowców. W komentarzach wywiązała się zażarta dyskusja.
IMGW ostrzega, że na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce możliwe są tzw. cofki. Podczas nich może dojść do przekraczania stanów alarmowych w tamtejszych rzekach. Poziom wody może niebezpiecznie wzrosnąć. Wprowadzone alerty mają potrwać przez cały dzień.
W ostatnich dniach wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających w południowo-zachodniej części Polski, z niecierpliwością śledzi komunikaty wydawane przez IMGW. Szalejące w tym regionie kraju powodzie mocno dają się we znaki, siejąc spustoszenie i pozbawiając ludzi dorobku ich życia. Niestety prognozy pogody na najbliższe dni nie są optymistyczne.