Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > "Polski Paryż" zachwyca nie tylko przyjezdnych. Część błędnie myśli, że leży nad Bałtykiem
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.09.2024 07:15

"Polski Paryż" zachwyca nie tylko przyjezdnych. Część błędnie myśli, że leży nad Bałtykiem

Szczecin
fot. canva/gettysignature

“Polski Paryż”, “Paryż Północy” to tylko niektóre z określeń dla miasta, które skradło serca wielu Polaków oraz turystów zagranicznych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaka perełka znajduje się na północy naszego kraju. Wiele osób błędnie myśli, że jest położona nad Morzem Bałtyckim.

"Polski Paryż" zachwyca

Nie bez powodu Szczecin położony w województwie zachodniopomorskim jest nazywany “polskim Paryżem” albo “Paryżem Północy”. To malownicze miasto ma bardzo ciekawy układ architektoniczny, który słusznie może kojarzyć się ze stolicą Francji. Idealnie oddają to fotografie wykonane z lotu ptaka, gdzie można dostrzec choćby gwieździście rozchodzące się ulice.

Oprócz tego w samym mieście nie brakuje klimatycznych budynków i kamienic. Wiele z nich przypomina swoim wyglądem styl secesyjny, a dodatkowo zdobią je rzeźby i fasady. Mimo to w Szczecinie nie brakuje zieleni. Otaczają go trzy puszcze, jest mnóstwo parków, jezior i zalewów. Być może tak dużo zbiorników wodnych sprawia, że wiele osób niesłusznie uważa, iż “polski Paryż” ma dostęp do morza.

Czytaj też: Pół godziny drogi z Krakowa. "Polska Szwajcaria" zachwyci jesienią nawet najbardziej wybrednych

"Nic sobie z tego nie robią". Mandaty dla Arabów na Gubałówce, nawet naście dziennie

Zabytkowy Szczecin - co zobaczyć?

Będąc w Szczecinie, koniecznie należy odwiedzić kilka punktów na mapie, które na każdym turyście powinny zrobić wrażenie. Warto zdawać sobie sprawę, że niemal pod całym miastem rozciągają się korytarze, bunkry i tunele powstałe podczas II wojny światowej. Oczywiście wszyscy chętni mogą przebyć tę trasę, gdzie będą na nich czekać różne eksponaty.

Największym z gwieździstych placów wzorowanych na architekturze paryskiej, jest Plac Grunwaldzki, a warto zaznaczyć, że to jedno z ośmiu takich miejsc w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Atrakcję dla turystów stanowią także Wały Chrobrego wraz z tarasami widokowymi, z których rozciąga się piękny widok między innymi na port na Odrze.

Ponadto podczas wycieczki do “polskiego Paryża” warto zwiedzić Zamek Książąt Polskich, przyjrzeć się Bramie Królewskiej, Bramie Portowej oraz Bramie Siedmiu Płaszczy. Wrażenie na turystach robi również Ratusz Staromiejski, Pałac pod Globusem i cała masa innych budynków z czerwonej cegły.

szczecin
fot. East News

"Pływający Ogród"

Szczecin nie bez powodu jest nazywany również “Pływającym Ogrodem”. Ponad połowę powierzchni miasta stanowią bowiem tereny zielone i wodne. Na jego powierzchni znajdują się 4 rzeki (Odra, Regalica, Parnica, Święta), 4 jeziora (Dąbie, Szmaragdowe, Głębokie, Słoneczne) oraz liczne kanały. W niedalekiej odległości od “polskiego Paryża” znajduje się aż 26 wysp, z czego sprawę zdają się zazwyczaj jedynie rodowici mieszkańcy tego miasta.

Ze względu na położenie, Szczecin często stanowi przystanek na trasie do Niemiec. Stamtąd bowiem do Berlina można dojechać już w ok. 1,5 godziny. Miłośnicy podróży morskich, stamtąd mogą łatwo dostać się również do Szwecji i duńskiej wyspy Bornholm.

Czytaj też: Nie Warszawa, nie Kraków. Mało kto zgadnie, które miasto skradło serce zagranicznych turystów