Zamek Krzyżtopór został ukończony w 1644 roku, jako palazzo in fortezza, czyli pałac z funkcją obronną. Widoczne są powiązania z jedną z najwspanialszych włoskich rezydencji — własnością rodu Farnese — zamkiem Caprarola, który odwiedził Krzysztof Ossoliński w czasie swej podróży do Rzymu. Budując rezydencję dla swojego rodu, nie szczędził środków, ani zabezpieczeń. Zamek obronny został wzniesiony na nietypowym planie, wpisanej w pięciobok bastionowej fortyfikacji. Krzysztof Ossoliński był trzykrotnie żonaty, lecz miał tylko jednego syna z pierwszego małżeństwa — Krzysztofa Baldwina. To on miał odziedziczyć fortecę i zarządzać okolicznymi włościami.
Miasto to można uznać za polską stolicę filmów. Tam właśnie odbywały się nagrania wielu polskich filmów, w tym również tych najbardziej kultowych i nagradzanych. Co więcej, jest to również miejsce, w którym wykształcenie zdobywało wielu polskich filmowców i aktorów. Znajduje się tam najpopularniejsza szkoła filmowa w Polsce. Domyślacie się już, o jakie miasto chodzi?
Janosik, którego grał Marek Perepeczko, to ikona polskich seriali. Premiera odbyła się w 1974 roku, a główny bohater szybko podbił serca widzów. Twórcy serialu wykorzystali lokalizacje, które dodatkowo umiliły oglądanie przygód Janosika. Warto odwiedzić te miejsca.
Zabytki, które są najchętniej odwiedzane przez turystów, pochodzą z różnych epok. Dzieli je nie tylko duża odległość, ale też setki lat różne kultury. Pomimo wielu różnic łączy je jedno: ogromna liczba odwiedzających, którzy są w stanie spędzić cały dzień w podróży, by tylko zobaczyć ich fenomen.
Zamek Książ obecnie jest jedną z dzielnic Wałbrzycha. Kiedyś był "kluczem do Śląska" i jedną z najwspanialszych warowni wybudowanych przez Piastów. Możemy go zobaczyć, wybierając się na Szlak Zamków Piastowskich. Wewnątrz udostępnione są trasy do zwiedzania, ale można też zatrzymać się w hotelu. Wokół znajduje się piękny ogród, a cały kompleks leży w Książańskim Parku Krajobrazowym.
Miasto w zależności od epoki, w której powstawało, miało określony plan, siatkę ulic i przez wiele stuleci również mury obronne. Zamość został zaprojektowany w XVI wieku, kiedy rządził styl renesansu. Jan Zamoyski był hetmanem wielkim i kanclerzem koronnym, najważniejszym człowiekiem w kraju zaraz po królu. To dawało mu bogactwa, dzięki którym mógł spełniać swoje marzenia. Jednym z nich było miasto o idealnym kształcie, symetrii i funkcjonalności.
Wieś Janowiec położona jest w pobliżu znanego wszystkim Kazimierza Dolnego, lecz nie wszyscy tam zaglądają. Aby do niej dotrzeć po zwiedzaniu miejscowości, trzeba wsiąść na statek lub skorzystać z promu dla samochodów. Ta krótka wycieczka z pewnością się opłaci i dostarczy kilku dodatkowych atrakcji. Zamek w Janowcu widać już w daleka, ponieważ wybudowano go na wysokim pagórku.
Pałac Potockich przyciąga do Krzeszowic wielu turystów, którzy chą zobaczyć niegdyś wspaniały gmach i park. Niestety niewiele pozostało z jego dawnej świetności, a sam pałac zaczął popadać w ruinę. Pojawiła się jednak szansa na renowację i przywrócenie zabytkowi dawnego blasku.
Turyści przyjeżdżający do Kudowy-Zdrój tłumnie przybywają do kaplicy, w której tkwią niezliczone ilości ludzkich kości. Widok ścian pokrytych szczątkami robi piorunujące wrażenie. Ołtarz w całości składa się z czaszek, a pod sufitem podwieszono kości udowe.