pałac polska zabytkifot. wikipedia.pl/Piotrekwas/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Ogromna nadzieja dla zrujnowanego Pałacu Potockich. Właściciele są zdecydowani

Pałac Potockich jest jednym z najważniejszych zabytków Krzeszowic. Od lat popadał w ruinę, ale pojawiła się dla niego wielka szansa.

Pałac Potockich przyciąga do Krzeszowic wielu turystów, którzy chą zobaczyć niegdyś wspaniały gmach i park. Niestety niewiele pozostało z jego dawnej świetności, a sam pałac zaczął popadać w ruinę. Pojawiła się jednak szansa na renowację i przywrócenie zabytkowi dawnego blasku.

Otwierają miasto zamknięte po tragicznej katastrofie jądrowej. Rzut kamieniem od elektrowniOtwierają miasto zamknięte po tragicznej katastrofie jądrowej. Rzut kamieniem od elektrowniCzytaj dalej

Pałac w Krzeszowicach wróci do dawnej świetności?

Słynny gmach przez lata stał pusty i zaniedbany, przez co zniszczenia są bardzo daleko posunięte. Po długich bataliach administracyjnych pałac powrócił do prawowitych właścicieli, którzy są zdecydowani, by przywrócić mu dawną świetność i podjęli już pierwsze działania zmierzające w stronę pełnej renowacji.

W czasach swojej świetności budynek posiadał 228 pomieszczeń, w tym 100 w części mieszkalnej, znajdującej się na pierwszym i drugim piętrze. Parter miał charakter muzealno-reprezentacyjny i mieścił między innymi sale francuskie, bibliotekę i oranżerię, a także gromadził zbiory malarstwa, rzeźb i rzemiosła artystycznego. Potoccy wprowadzili się tam w 1866 roku i zamieszkiwali pałac do II wojny światowej.

W 1940 budynek stał się letnią rezydencją generalnego gubernatora Hansa Franka. Po wojnie został znacjonalizowany przez władze komunistyczne w czasie reformy rolnej. Początkowo stał się siedzibą ośrodka szkolno-wychowawczego, a następnie domu opieki dla dzieci i młodzieży, do którego wychowanków należą m.in. Sława Przybylska i Stefan Bratkowski. Pałac opustoszał w latach 70 i od tego czasu niszczał z powodu braku ogrzewania i wilgoci.

W 2001 rodzina Potockich rozpoczęła starania o zwrot nieruchomości, kierując się argumentem, że budynek nie powinien podlegać reformie rolnej, ponieważ nie prowadzono tam działalności rolniczej. Dopiero po kilku odwołaniach i zaskarżeniu sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego, rodzina odzyskała prawa do budynku. Ostatecznie gmina Krzeszowice wydała pałac wraz z otaczającym go parkiem w 2016 roku.

Od lat 70. budynek nie był w odpowiedni sposób zabezpieczony, przez co był nie tylko narażony na czynniki atmosferyczne i czas, ale stał się również łatwym łupem dla złodziei, którzy zrabowali wszystko, co mogło posiadać jakąkolwiek wartość. Nowi właściciele zainwestowali w systemy alarmowe i antywłamaniowe, a obiektem obecnie opiekuje się stróż.

Zostały poczynione już pierwsze prace remontowe, które mają powstrzymać lub spowalnić proces destrukcji budynku. Przede wszystkim zabezpieczono dach i okna oraz rozwiązano problem wody zalegającej w piwnicach.

Dzisiaj grzeje: 1. Wojciech Cejrowski wywołał ogromną burzę w sieci. Zaczął mówić o straconych pieniądzach
2. Seniorzy mają powody do radości. Do ich kieszeni trafią dodatkowe pieniądze z ZUS

Trwają również rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Aby odrestaurować zabytek, potrzebne są olbrzymie nakłady finansowe. Nie wiadomo jeszcze, jakie zastosowanie dostanie odnowiony pałac. W grę wchodzi m.in. luksusowy hotel ze spa oraz prywatna szkoła wyższa. Niezależnie jednak od ostatecznej decyzji, najważniejsze, że przepiękny budynek w końcu przestanie być ruiną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Przejmujące sceny, rodzina zaskoczyła wzruszającym do granic możliwości gestem
  2. Zjadła 3 pieczone ząbki czosnku. Obserwowała efekty i godzina po godzinie szczęka opadała jej coraz niżej
  3. Wszystkie loty odwołane. Upada największa, regionalna linia lotnicza w Europie
  4. Jechał Pendolino i nagle zobaczył znaną twarz. Nie mógł uwierzyć, byli w jednym przedziale
  5. Wykolejenie superszybkiego pociągu. 21 osób rannych, akcja helikoptera, porażające wiadomości z Europy
  6. Żona polskiego bramkarza pokazuje swoje wdzięki. Lewandowska i Szczęsna mają konkurencję (FOTO)

Źródło: onet.pl

Następny artykuł