Turysci.pl
Zamek Książ w Włbrzychu

fot. Maja Lachowicz

Byliście na Zamku Książ? Robi wrażenie, wyjątkowe miejsce

18 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, po Malborku i Wawelu. Kamień węgielny został położony ok. 1288 roku, a w późniejszych latach wielokrotnie go rozbudowywano i modernizowano, dzięki czemu dziś wygląda zjawiskowo.

Zamek Książ obecnie jest jedną z dzielnic Wałbrzycha. Kiedyś był "kluczem do Śląska" i jedną z najwspanialszych warowni wybudowanych przez Piastów. Możemy go zobaczyć, wybierając się na Szlak Zamków Piastowskich. Wewnątrz udostępnione są trasy do zwiedzania, ale można też zatrzymać się w hotelu. Wokół znajduje się piękny ogród, a cały kompleks leży w Książańskim Parku Krajobrazowym.

Twierdza Piastów

Budowę zamku zlecił Bolko I Srogi, książę świdnicko-jaworski, który wybrał to miejsce ze względu na położenie. Na Górze Książęcej znajdował się drewniany gród, który został spalony 25 lat wcześniej. Do nowopowstałej siedziby książę przeniósł się z Lwówka Śląskiego. Pierwsze mury powstały w stylu romańskim i gotyckim, utrzymując swój charakter aż do początków XVII wieku, kiedy zostały zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej. W 1648 r. przebudowano umocnienia, tworząc tarasy ogrodowe w stylu francuskim, a niecałe sto lat później rozbudowano gmach, wykorzystując styl barokowy. 

W połowie XIX wieku panem na zamku został Jan Henryk XI Hrabia von Hochberg i książę von Pleß. Wprowadził wiele dobrych zmian zarówno w swojej posiadłości, jak i pobliskich wsiach. Zakładał parki i lasy, budował drogi, stworzył bezpłatną szkołę kucharską dla córek pracowników zatrudnionych w wałbrzyskich kopalniach. Zorganizował kształcenie wieczorowe dla młodych robotników, a także wspierał parafie, bez względu na wyznanie. Otworzył kasy pogrzebowe, szpitalne, wdowie, rentowe i emerytalne. Rodzina Hochbergów każdego roku przekazywała na cele socjalne nawet 30 tys. marek.

Zamek całkowicie zmienił się w czasie wojny

Syn Jana Henryka XI przyczynił się do drugiej wielkiej rozbudowy zamku. Na początku XX wieku zlecił budowę dwóch skrzydeł w stylu neorenesansowym, a także palmiarni, która była prezentem dla jego żony. Księżna Daisy była znana na Brytyjskim dworze, a królowa Wiktoria udzieliła jej błogosławieństwa przed ślubem z Janem Henrykiem XV. Niestety w 1941 roku zamek został skonfiskowany przez nazistów, którzy przeprowadzili w nim liczne zmiany. Szykowali tam jedną z kwater dla Adolfa Hitlera, a pod zamkiem wykuli liczne korytarze oraz schron. Przetrzymywano tam również zbiory z Królewskiej Biblioteki Pruskiej z Berlina, by nie uległy zniszczeniu.

Dziś można zobaczyć odrestaurowane komnaty zamkowe, wejść na wieżę, z której rozciąga się wspaniały widok, oraz zejść do podziemi, by poczuć na własnej skórze nalot bombowy. Piękne ogrody z fontannami pozwalają na chwilę wytchnienia. W pozostałych zabudowaniach przynależnych do zamku mieści się stajnia, restauracje i hotele.

Fot. Zamek Książ/ Maja Lachowicz

Źródło: ksiaz.walbrzych.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >