

18 Kwietnia 2020
Byliście na Zamku Książ? Robi wrażenie, wyjątkowe miejsce
Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, po Malborku i Wawelu. Kamień węgielny został położony ok. 1288 roku, a w późniejszych latach wielokrotnie go rozbudowywano i modernizowano, dzięki czemu dziś wygląda zjawiskowo.
Zamek Książ obecnie jest jedną z dzielnic Wałbrzycha. Kiedyś był "kluczem do Śląska" i jedną z najwspanialszych warowni wybudowanych przez Piastów. Możemy go zobaczyć, wybierając się na Szlak Zamków Piastowskich. Wewnątrz udostępnione są trasy do zwiedzania, ale można też zatrzymać się w hotelu. Wokół znajduje się piękny ogród, a cały kompleks leży w Książańskim Parku Krajobrazowym.
Twierdza Piastów
Budowę zamku zlecił Bolko I Srogi, książę świdnicko-jaworski, który wybrał to miejsce ze względu na położenie. Na Górze Książęcej znajdował się drewniany gród, który został spalony 25 lat wcześniej. Do nowopowstałej siedziby książę przeniósł się z Lwówka Śląskiego. Pierwsze mury powstały w stylu romańskim i gotyckim, utrzymując swój charakter aż do początków XVII wieku, kiedy zostały zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej. W 1648 r. przebudowano umocnienia, tworząc tarasy ogrodowe w stylu francuskim, a niecałe sto lat później rozbudowano gmach, wykorzystując styl barokowy.
W połowie XIX wieku panem na zamku został Jan Henryk XI Hrabia von Hochberg i książę von Pleß. Wprowadził wiele dobrych zmian zarówno w swojej posiadłości, jak i pobliskich wsiach. Zakładał parki i lasy, budował drogi, stworzył bezpłatną szkołę kucharską dla córek pracowników zatrudnionych w wałbrzyskich kopalniach. Zorganizował kształcenie wieczorowe dla młodych robotników, a także wspierał parafie, bez względu na wyznanie. Otworzył kasy pogrzebowe, szpitalne, wdowie, rentowe i emerytalne. Rodzina Hochbergów każdego roku przekazywała na cele socjalne nawet 30 tys. marek.
Zamek całkowicie zmienił się w czasie wojny
Syn Jana Henryka XI przyczynił się do drugiej wielkiej rozbudowy zamku. Na początku XX wieku zlecił budowę dwóch skrzydeł w stylu neorenesansowym, a także palmiarni, która była prezentem dla jego żony. Księżna Daisy była znana na Brytyjskim dworze, a królowa Wiktoria udzieliła jej błogosławieństwa przed ślubem z Janem Henrykiem XV. Niestety w 1941 roku zamek został skonfiskowany przez nazistów, którzy przeprowadzili w nim liczne zmiany. Szykowali tam jedną z kwater dla Adolfa Hitlera, a pod zamkiem wykuli liczne korytarze oraz schron. Przetrzymywano tam również zbiory z Królewskiej Biblioteki Pruskiej z Berlina, by nie uległy zniszczeniu.
Dzisiaj grzeje: 1.Papież powiedział o "jeszcze gorszym wirusie" grożącym światu podczas pandemii. Smutne słowa dają do myślenia
2. Biedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędny
Dziś można zobaczyć odrestaurowane komnaty zamkowe, wejść na wieżę, z której rozciąga się wspaniały widok, oraz zejść do podziemi, by poczuć na własnej skórze nalot bombowy. Piękne ogrody z fontannami pozwalają na chwilę wytchnienia. W pozostałych zabudowaniach przynależnych do zamku mieści się stajnia, restauracje i hotele.
Fot. Zamek Książ/ Maja Lachowicz
ZOBACZ TAKŻE:
- Od poniedziałku zmieni się jedna bardzo ważna rzecz ws. obostrzeń. Wszyscy na to czekali
- Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
- Polskie hotele i restauracje w tragicznym stanie. Obliczono zadłużenie, kwoty są niewyobrażalne
- Polskie miasta dołączają do arcyważnej akcji. Powinien ją poznać każdy turysta
- Tragiczny rekord na Grenlandii. Gorzej niż kiedykolwiek w historii
- Smutna wiadomość dotarła do Polski. Nie żyje legenda światowego sportu, przegrał walkę z wirusem
Źródło: ksiaz.walbrzych.pl