wieś nad WisłąFot. flickr.com/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Przepiękna wieś z własnym zamkiem. Wielu turystów nawet o niej nie wie

Wieś nie jest często odwiedzana, chociaż ruiny zamku położone są w pięknym parku. Muzeum i wystawy w zabytkowych budynkach to nie wszystko. Każdego roku obchodzi się tam święto wina, na które powinien zajrzeć każdy miłośnik tego trunku.

Wieś Janowiec położona jest w pobliżu znanego wszystkim Kazimierza Dolnego, lecz nie wszyscy tam zaglądają. Aby do niej dotrzeć po zwiedzaniu miejscowości, trzeba wsiąść na statek lub skorzystać z promu dla samochodów. Ta krótka wycieczka z pewnością się opłaci i dostarczy kilku dodatkowych atrakcji. Zamek w Janowcu widać już w daleka, ponieważ wybudowano go na wysokim pagórku.

Wieś, która była kiedyś miastem

Historia miejscowości sięga XIV wieku, kiedy była notowana w kronikach pod nazwą Serokomla, jednak niewiele wiadomo na jej temat. Gdy w 1573 roku wieś otrzymała prawa miejskie, ród Firlejów objął stanowisko zarządców tych ziem. Mikołaj Firlej rozpoczął budowę zamku, a kontynuował ją jego syn Piotr, lecz w czasie potopu szwedzkiego budowla została zniszczona. Kolejni właściciele starali się odbudować to, co pozostało z renesansowego budynku, lecz nigdy nie powrócił do dawnej świetności.

Każdego roku pod koniec maja odbywają się tam obchody święta wina. Jest to ciekawe wydarzenie, w czasie którego można spróbować wielu różnych win od polskich producentów. Wiele z nich jest produkowanych według tradycyjnych receptur, o czym z chęcią opowiedzą właściciele winnic. Degustację można poszerzyć o tradycyjne dania północnej Małopolski, przygotowywane przez gospodynie z okolicy. Na scenie występują zespoły tańca ludowego, odbywają się koncerty różnych zespołów, a na zakończenie szykowany jest pokaz sztucznych ogni.

Aby skorzystać ze wszystkich atrakcji należy kupić bilet, który pozwala także na spróbowanie wina u każdego producenta. Dzięki temu łatwiej wybrać trunek, który nam smakował i kupić butelkę prosto od twórcy. Na podzamczu odbywa się tradycyjny jarmark, a w zamku udostępnione są wystawy. Zwykle na czas święta otwierane są nowe galerie, których nie można zobaczyć w czasie standardowego zwiedzania.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Jestem z Lubelszczyzny i kocham tam wracać. W każde wakacje na nowo odkrywam rejony w których się wychowałam. Moje dzieci uwielbiają jeździć co dziadka, ponoć schabowy smakuje tam najlepiej. Szykuje dla Was obszerny wpis na temat Lubelszczyny, co, gdzie i jak, wiec nie martwcie sie co będziecie robić jesienią. Ktoś z Was jest z Lubelszczyzny? Jak nie to skąd dziewczyny jesteście? #instawtorek #dziewczynykfs #wakacjekfs #kobiecafotoszkoła #kobiecafotoszkola #lubelszczyzna #janowiec #janowiecnadwisłą #kazimierzdolny #lato #lato2019 #podrozemaleiduze #travelphotography #travelguide #upał #modnamama #momstyles #fashionstyles2you #momfashion #fashionmoment #fashionstyles4love #stylowka #stylishmom #womanstyles #fashionwaman #kids_with_swag #americanstyle #blondhair #cozwiedzićwpolsce @kobiecafotoszkola

Post udostępniony przez No Cześć ???? (@olomanolo_blog)

Następny artykuł