Turysci.pl
wieś nad Wisłą

Fot. flickr.com/ Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Przepiękna wieś z własnym zamkiem. Wielu turystów nawet o niej nie wie

29 Marca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Wieś nie jest często odwiedzana, chociaż ruiny zamku położone są w pięknym parku. Muzeum i wystawy w zabytkowych budynkach to nie wszystko. Każdego roku obchodzi się tam święto wina, na które powinien zajrzeć każdy miłośnik tego trunku.

Wieś Janowiec położona jest w pobliżu znanego wszystkim Kazimierza Dolnego, lecz nie wszyscy tam zaglądają. Aby do niej dotrzeć po zwiedzaniu miejscowości, trzeba wsiąść na statek lub skorzystać z promu dla samochodów. Ta krótka wycieczka z pewnością się opłaci i dostarczy kilku dodatkowych atrakcji. Zamek w Janowcu widać już w daleka, ponieważ wybudowano go na wysokim pagórku. 

Wieś, która była kiedyś miastem

Historia miejscowości sięga XIV wieku, kiedy była notowana w kronikach pod nazwą Serokomla, jednak niewiele wiadomo na jej temat. Gdy w 1573 roku wieś otrzymała prawa miejskie, ród Firlejów objął stanowisko zarządców tych ziem. Mikołaj Firlej rozpoczął budowę zamku, a kontynuował ją jego syn Piotr, lecz w czasie potopu szwedzkiego budowla została zniszczona. Kolejni właściciele starali się odbudować to, co pozostało z renesansowego budynku, lecz nigdy nie powrócił do dawnej świetności. 

Każdego roku pod koniec maja odbywają się tam obchody święta wina. Jest to ciekawe wydarzenie, w czasie którego można spróbować wielu różnych win od polskich producentów. Wiele z nich jest produkowanych według tradycyjnych receptur, o czym z chęcią opowiedzą właściciele winnic. Degustację można poszerzyć o tradycyjne dania północnej Małopolski, przygotowywane przez gospodynie z okolicy. Na scenie występują zespoły tańca ludowego, odbywają się koncerty różnych zespołów, a na zakończenie szykowany jest pokaz sztucznych ogni.

Aby skorzystać ze wszystkich atrakcji należy kupić bilet, który pozwala także na spróbowanie wina u każdego producenta. Dzięki temu łatwiej wybrać trunek, który nam smakował i kupić butelkę prosto od twórcy. Na podzamczu odbywa się tradycyjny jarmark, a w zamku udostępnione są wystawy. Zwykle na czas święta otwierane są nowe galerie, których nie można zobaczyć w czasie standardowego zwiedzania

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >