turyści kaplica czaszekFot. Wikipedia.org/Merlin

Drugiego tak mrocznego miejsca w Polsce nie ma. Kaplica Czaszek wywołuje ciarki

Turyści uprawiający tanatoturystykę (turystyka śmierci) powinni tu przyjechać. Niesamowita kaplica "zbudowana" z kości wprawia w osłupienie nawet bardzo doświadczonych podróżników. Niesamowite miejsce znajduje się w Polsce, w miasteczku, gdzie jest jeszcze wiele innych atrakcji.

Turyści przyjeżdżający do Kudowy-Zdrój tłumnie przybywają do kaplicy, w której tkwią niezliczone ilości ludzkich kości. Widok ścian pokrytych szczątkami robi piorunujące wrażenie. Ołtarz w całości składa się z czaszek, a pod sufitem podwieszono kości udowe.

Z ostatniej chwili: koniec kultowego miejsca w Bieszczadach. Turyści je kochali, wielka strataZ ostatniej chwili: koniec kultowego miejsca w Bieszczadach. Turyści je kochali, wielka strataCzytaj dalej

Nie tylko uzdrowisko

Zabytkowa kaplica wybudowana w latach 1776–1784 znajduje się tuż przy granicy z Czechami w Kudowie-Zdrój. Miasto znane jest głównie z uzdrowiska wykorzystującego wody lecznicze. Kuracjusze chętnie wychodzą zwiedzać miasto, a jedna z najważniejszych atrakcji jest właśnie barokowa kaplica czaszek.

Ksiądz Wacław Tomaszek, który był proboszczem parafii w Czermnej (dzielnica Kudowy-Zdrój) w XVIII wieku znalazł w pobliżu dzwonnicy ludzkie kości. Postanowił zbadać ten teren i szybko okazało się, że pod ziemią znajduje się masowy grób. Były to szczątki ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej, prawdopodobnie wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i epidemiach cholery, które się po niej pojawiły w XVII i XVIII w. oraz z wojny siedmioletniej.

Proboszcz postanowił wybudować kaplicę-ossuarium, w której umieścił kości znalezione w grobie w 1776 r. Zainspirował się katakumbami w Rzymie, które miał możliwość zobaczyć rok wcześniej. Wraz z grabarzem przystąpili do wybielania kości, by następnie ułożyć je ciasno na ścianach i suficie. Przez następne 20 lat mężczyźni zbierali szkielety ludzkie z okolic Kudowy, Dusznik i Polanicy, by umieścić je w honorowym miejscu. Wystrój kaplicy był uzupełniany aż do 1804 roku, kiedy ksiądz Wacław zmarł. Jego ostatnim życzeniem było dołączenie do osób pochowanych w kaplicy, po 20 latach od swojej śmierci.

Kaplica czaszek znajduje się pomiędzy Kościołem Św. Bartłomieja, a dzwonnicą. Na ścianach i sklepieniu znajduje się łącznie ok. 3 tysiące kości, ciasno ułożonych czaszek i kości długich. W krypcie pod podłogą spoczywa jeszcze ok. 20-30 tysięcy szczątków. Pośród tak ogromnej liczby szkieletów znalazło się kilka "ciekawszych", które umieszczono przy ołtarzu.

Turyści powinni zwrócić uwagę na kilka elementów

W zbiorach znajdują się kości znanych w lokalnej społeczności osób oraz inne osobliwości. Obok czaszek proboszcza Wacława Tomaszka i grabarza, którzy zbudowali kaplicę, znajdują się szczątki sołtysa Martinca i jego żony. Na ich czaszkach widoczne są ślady śmiertelnych ciosów. Ponadto zobaczyć można kość udową człowieka o wzroście ok. 2m (prawdopodobnie Szweda), źle zrośniętą po złamaniu kość kończyny, czaszka Tatara oraz inna, nosząca ślady choroby.

Kaplicę można zwiedzać od wtorku do niedzieli, a godziny otwarcia zmieniają się zależnie od sezonu. Warto wcześniej sprawdzić aktualne informacje na stronie internetowej parafii. W środku nie ma możliwości robienia zdjęć, dlatego wybierając się tam, należy się skupić na tym, by jak najwięcej zapamiętać.

turyści kaplica czaszek

Fot. Wikipedia.org/Merlin

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mama włożyła najmłodsza córeczkę do piekarnika i włączyła go. Do sieci wyciekły zdjęcia
  2. Pierwsze objawy miażdżycy mózgu. Jej powikłania są niezwykle niebezpieczne
  3. Nad Europę nadciąga huragan. Mieszkańcy muszą być gotowi, będzie bardzo niebezpiecznie
  4. Śnieżny Księżyc już wkrótce pojawi się na niebie. Nie przegap szansy, zdarza się bardzo rzadko
  5. Pracownica hostelu nie wytrzymała. Opowiedziała o najbardziej żenującej sytuacji, jaką przeżyła
  6. Najsmutniejsze wieści z Watykanu o Benedykcie XVI. 92-letni papież emeryt niestety jest na skraju, cały świat się modli

Następny artykuł