Janosik chodził właśnie po tych miejscach. Zjawiskowe miejsca kręcenia serialuScreen/Janosik

Gdzie kręcono kultowego "Janosika"? Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

"Janosik" to kultowy polski serial. Tytułowy bohater to jedna z najbardziej pamiętanych postaci polskiej telewizji. Produkcje kręcono w pięknych lokalizacjach, na które warto zwrócić uwagę. Gdzie żył słowacki Robin Hood?

Janosik, którego grał Marek Perepeczko, to ikona polskich seriali. Premiera odbyła się w 1974 roku, a główny bohater szybko podbił serca widzów. Twórcy serialu wykorzystali lokalizacje, które dodatkowo umiliły oglądanie przygód Janosika. Warto odwiedzić te miejsca.

Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicąMilionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicąCzytaj dalej

"Janosik" - gdzie powstał serial?

Jako miejsce akcji serialu wybrano rezerwat "Białka" w Dolinie Chochołowskiej, Zamek Ogrodzieniec. Zamek Orawski, Zamek na Pieskowej Skale, a także Dębno Podhalańskie, Warszawę i Pragę. Zdjęcia robią wrażenie, a miejsca warto zwiedzić.

Nad rzeką Białka znajduje się jaskinia, która z zewnątrz została pokazana w "Janosiku". To tutaj została nakręcona scena spotkania Janosika z hrabianką Klarysą. Co ciekawe, wnętrza jaskini zostały stworzone w specjalnym studiu w czeskiej Pradze i to właśnie tam nakręcono większość scen.

Innym miejscem, w którym powstawał serial była Dolina Chochołowska. Jest najdłuższa i największa dolina Tatr. Jest to idealne tło do scen romantycznych i to właśnie tam nakręcono ślub Janosika z Maryną. Warto dodać, że Tatrzańskim Park Narodowy musi udzielić specjalnej zgody na kręcenie scen filmowych.

Zamek na Pieskowej Skale niejednokrotnie był lokalizacją planów filmowych. Oprócz "Janosika", kręcono tam również filmy "Ogniem i mieczem", "Stawka większa niż życie", "Potop" i wiele innych. Zabytek znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym.

W miejscowości Podzamcze znajduje się Zamek Ogrodzieniec. Jest to część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tutaj nakręcono tragiczne sceny z ostatniego odcinka, w których na głównym bohaterze miał zostać wykonany wyrok śmierci.

W Dębnie Podhalańskim również kręcono sceny ślubu Janosika i Maryny. Kościół, który znajduje się w tym miejscu, został wybudowany w XV wieku. To jeden z najlepiej zachowanych kościołów drewnianych w Polsce.

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska ma drugie oblicze. Wielu fanów nawet nie wiedziało
2. Jutro wchodzi ważny zakaz, dotknie ponad 100 tys. punktów sprzedaży. Już jest sposób, jak go obejść

Słowacki zbójnik

Juraj Janosik, w Polsce znany jako Jerzy urodził się na Słowacji w 1688 roku. Był zbójnikiem, który pochodził z chłopskiej rodziny. Wziął udział w Powstaniu Rakoczego przeciwko cesarzowi Józefowi I. W tym czasie dołączył do zbójnickiej bandy. Wbrew legendom, Janosik nie oddawał łupu biednym. Był kobieciarzem oraz lubił uczty i zabawy.

Rzeka Białka

Rzeka w rezerwacie "Białka", źródło: Wikipedia.org/ Jerzy Opioła

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska, źródło: Wikipedia.org/ Arciszuk

Zamek na Pieskowej Skale

Zamek na Pieskowej Skale, źródło: Flickr.com/ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec, źródło:Wikipedia.org/ Nikonek

Kościół w Dębnie

Kościół w Dębnie Podhalańskim, źródło: Wikipedia.org/ Tomasz Bienias

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od 20 maja obowiązuje nowy surowy zakaz. Dotknie kilka milionów Polaków
  2. Meghan i Harry świętują 2. rocznicę ślubu. Nie każdy wie, że para kocha zwierzęta
  3. Polacy dostaną dodatkowy 1000 zł na wakacje. Wicepremier podaje szczegóły, ale jest warunek
  4. Ostrzeżenia dla milionów Polaków. Trzeba bardzo uważać, wprowadzono pierwszy stopień
  5. Niesamowity widok na południu Polski. Niewiarygodne zdjęcie obiega internet
  6. Wiemy, co oznaczała cieszynka Roberta Lewandowskiego. Piękny gest, należą się oklaski

Źródło: VillaCichosza.pl

Następny artykuł