Turysci.pl
Janosik chodził właśnie po tych miejscach. Zjawiskowe miejsca kręcenia serialu

Screen/Janosik

Gdzie kręcono kultowego "Janosika"? Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

"Janosik" to kultowy polski serial. Tytułowy bohater to jedna z najbardziej pamiętanych postaci polskiej telewizji. Produkcje kręcono w pięknych lokalizacjach, na które warto zwrócić uwagę. Gdzie żył słowacki Robin Hood?

Janosik, którego grał Marek Perepeczko, to ikona polskich seriali. Premiera odbyła się w 1974 roku, a główny bohater szybko podbił serca widzów. Twórcy serialu wykorzystali lokalizacje, które dodatkowo umiliły oglądanie przygód Janosika. Warto odwiedzić te miejsca.

"Janosik" - gdzie powstał serial?

Jako miejsce akcji serialu wybrano rezerwat "Białka" w Dolinie Chochołowskiej, Zamek Ogrodzieniec. Zamek Orawski, Zamek na Pieskowej Skale, a także Dębno Podhalańskie, Warszawę i Pragę. Zdjęcia robią wrażenie, a miejsca warto zwiedzić

Nad rzeką Białka znajduje się jaskinia, która z zewnątrz została pokazana w "Janosiku". To tutaj została nakręcona scena spotkania Janosika z hrabianką Klarysą. Co ciekawe, wnętrza jaskini zostały stworzone w specjalnym studiu w czeskiej Pradze i to właśnie tam nakręcono większość scen. 

Innym miejscem, w którym powstawał serial była Dolina Chochołowska. Jest najdłuższa i największa dolina Tatr. Jest to idealne tło do scen romantycznych i to właśnie tam nakręcono ślub Janosika z Maryną. Warto dodać, że Tatrzańskim Park Narodowy musi udzielić specjalnej zgody na kręcenie scen filmowych. 

Zamek na Pieskowej Skale niejednokrotnie był lokalizacją planów filmowych. Oprócz "Janosika", kręcono tam również filmy "Ogniem i mieczem", "Stawka większa niż życie", "Potop" i wiele innych. Zabytek znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. 

W miejscowości Podzamcze znajduje się Zamek Ogrodzieniec. Jest to część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tutaj nakręcono tragiczne sceny z ostatniego odcinka, w których na głównym bohaterze miał zostać wykonany wyrok śmierci. 

W Dębnie Podhalańskim również kręcono sceny ślubu Janosika i Maryny. Kościół, który znajduje się w tym miejscu, został wybudowany w XV wieku. To jeden z najlepiej zachowanych kościołów drewnianych w Polsce. 

Słowacki zbójnik

Juraj Janosik, w Polsce znany jako Jerzy urodził się na Słowacji w 1688 roku. Był zbójnikiem, który pochodził z chłopskiej rodziny. Wziął udział w Powstaniu Rakoczego przeciwko cesarzowi Józefowi I. W tym czasie dołączył do zbójnickiej bandy. Wbrew legendom, Janosik nie oddawał łupu biednym. Był kobieciarzem oraz lubił uczty i zabawy. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet, Tatromaniak

Źródło: VillaCichosza.pl

Adrian RybakAutor

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Mieszkańcy Szczawnicy skarżą się na zachowanie turystów

Czytaj więcej >

Polska

Zdjęcia "Tatrzańskiej Niagary" robią furorę. TPN jednak ostrzega

Czytaj więcej >

Polska

Wiatr fenowy w Tatrach. Nad górami utworzył się charakterystyczny wał

Czytaj więcej >

Polska

Awantura na pokładzie samolotu do Gdańska. Obsługa przywiązała pasażera do fotela

Czytaj więcej >
fot. Lubuska Policja

Polska

Groźny wypadek na Śnieżce. Pomogli inni turyści

Czytaj więcej >

Polska

Szef Wizz Aira do Morawieckiego: Ceny biletów mogą wzrosnąć o 30 procent

Czytaj więcej >