Janosik chodził właśnie po tych miejscach. Zjawiskowe miejsca kręcenia serialuScreen/Janosik

Gdzie kręcono kultowego "Janosika"? Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

"Janosik" to kultowy polski serial. Tytułowy bohater to jedna z najbardziej pamiętanych postaci polskiej telewizji. Produkcje kręcono w pięknych lokalizacjach, na które warto zwrócić uwagę. Gdzie żył słowacki Robin Hood?

Janosik, którego grał Marek Perepeczko, to ikona polskich seriali. Premiera odbyła się w 1974 roku, a główny bohater szybko podbił serca widzów. Twórcy serialu wykorzystali lokalizacje, które dodatkowo umiliły oglądanie przygód Janosika. Warto odwiedzić te miejsca.

"Janosik" - gdzie powstał serial?

Jako miejsce akcji serialu wybrano rezerwat "Białka" w Dolinie Chochołowskiej, Zamek Ogrodzieniec. Zamek Orawski, Zamek na Pieskowej Skale, a także Dębno Podhalańskie, Warszawę i Pragę. Zdjęcia robią wrażenie, a miejsca warto zwiedzić.

Nad rzeką Białka znajduje się jaskinia, która z zewnątrz została pokazana w "Janosiku". To tutaj została nakręcona scena spotkania Janosika z hrabianką Klarysą. Co ciekawe, wnętrza jaskini zostały stworzone w specjalnym studiu w czeskiej Pradze i to właśnie tam nakręcono większość scen.

Innym miejscem, w którym powstawał serial była Dolina Chochołowska. Jest najdłuższa i największa dolina Tatr. Jest to idealne tło do scen romantycznych i to właśnie tam nakręcono ślub Janosika z Maryną. Warto dodać, że Tatrzańskim Park Narodowy musi udzielić specjalnej zgody na kręcenie scen filmowych.

Zamek na Pieskowej Skale niejednokrotnie był lokalizacją planów filmowych. Oprócz "Janosika", kręcono tam również filmy "Ogniem i mieczem", "Stawka większa niż życie", "Potop" i wiele innych. Zabytek znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym.

W miejscowości Podzamcze znajduje się Zamek Ogrodzieniec. Jest to część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tutaj nakręcono tragiczne sceny z ostatniego odcinka, w których na głównym bohaterze miał zostać wykonany wyrok śmierci.

W Dębnie Podhalańskim również kręcono sceny ślubu Janosika i Maryny. Kościół, który znajduje się w tym miejscu, został wybudowany w XV wieku. To jeden z najlepiej zachowanych kościołów drewnianych w Polsce.

Słowacki zbójnik

Juraj Janosik, w Polsce znany jako Jerzy urodził się na Słowacji w 1688 roku. Był zbójnikiem, który pochodził z chłopskiej rodziny. Wziął udział w Powstaniu Rakoczego przeciwko cesarzowi Józefowi I. W tym czasie dołączył do zbójnickiej bandy. Wbrew legendom, Janosik nie oddawał łupu biednym. Był kobieciarzem oraz lubił uczty i zabawy.

Rzeka Białka

Rzeka w rezerwacie "Białka", źródło: Wikipedia.org/ Jerzy Opioła

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska, źródło: Wikipedia.org/ Arciszuk

Zamek na Pieskowej Skale

Zamek na Pieskowej Skale, źródło: Flickr.com/ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec, źródło:Wikipedia.org/ Nikonek

Kościół w Dębnie

Kościół w Dębnie Podhalańskim, źródło: Wikipedia.org/ Tomasz Bienias

Źródło: VillaCichosza.pl

Następny artykuł