Najlepsze polskie filmy kręcono w jednym mieście. Domyślacie się gdzie?
Miasto to można uznać za polską stolicę filmów. Tam właśnie odbywały się nagrania wielu polskich filmów, w tym również tych najbardziej kultowych i nagradzanych. Co więcej, jest to również miejsce, w którym wykształcenie zdobywało wielu polskich filmowców i aktorów. Znajduje się tam najpopularniejsza szkoła filmowa w Polsce. Domyślacie się już, o jakie miasto chodzi?
Miasto znane jako "polskie Hollywood"
Miejsce, o którym mowa, to oczywiście Łódź. To właśnie tam znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Na uczelni znajduję się wydział aktorski, operatorski i realizacji telewizyjnej, organizacji sztuki filmowej oraz reżyserii filmowej i telewizyjnej. Kształciły się tam tak ważne osobowości, jak Andrzej Wajda, Juliusz Machulski, Roman Polański, Janusz Gajos, Ilona Łepkowska czy Pola Raksa.
W Łodzi nakręcono mnóstwo polskich filmów, które znane są szerokiej widowni. Wśród tytułów znajdziemy takie produkcje jak "Kariera Nikosia Dyzmy", "Dom", "Vabank" i "Psy". Łódź jednak była tłem dla wielu innych historii.
Kultowe filmy
Jednym z filmów jest "Ziemia obiecana". Większość scen została nakręcona na łódzkich ulicach. Na ekranie można zobaczyć między innymi teren Księżnego Młyna, Manufakturę, Muzeum Kinematografii, Muzeum Sztuki i Akademię Muzyczną. Produkcja dostała nominację do Oscara.
"Zimna wojna" to jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Paweł Pawlikowski zdecydował zrealizować zdjęcia do filmu we Francji i Chorwacji, a na terenie Polski we Wrocławiu i Łodzi. Co ciekawe, Łódź pełni tam rolę paryskich ulic. W filmie możemy zobaczyć między innymi ulicę Traugutta, ulicę Kościuszki, Teatr Wielki i Halę Sportową.
Przed "Zimną wojną" Pawlikowski nakręcił inny hitowy film - "Idę". Oba filmy były nominowane do Oscara, ale tylko "Idzie" udało się zdobyć statuetkę. Ten film także powstawał w Łodzi. Pojawiają się w nim Cmentarz Żydowski, Cmentarz na Dołach i kościół św. Józefa. Widać w nim także wnętrza łódzkich barów.
Mówiąc o polskich filmach nominowanych do Oscara, nie można zapomnieć o "W ciemności" Agnieszki Holland. Tutaj Łódź zagrała przedwojenny Lwów. Można dostrzec na przykład Księży Młyn, łódzkie kanały, a także ulice Włókienniczą i Nowomiejską.
Jednym z najpopularniejszych polskich filmów jest komedia "Seksmisja". Pomimo tego, że większość zdjęć powstała w specjalnym studiu, nie zabrakło też plenerów. Niektóre sceny nakręcono w Łodzi i można w nich zauważyć Rudę Pabianicką.
Źródło: zusmiechemprzezswiat.pl, Wikipedia