Turysci.pl
Miasto to można nazwać polską stolicą filmów

YouTube/ Studio Filmowe Kadr (screenshot)

Najlepsze polskie filmy kręcono w jednym mieście. Domyślacie się gdzie?

24 Maja 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Miasto, w którym powstało mnóstwo filmów. Tam rozgrywała się akcja kultowych polskich filmów. To miejsce nazywane jest "polskim Hollywoodem". O jakie miasto chodzi?

Miasto to można uznać za polską stolicę filmów. Tam właśnie odbywały się nagrania wielu polskich filmów, w tym również tych najbardziej kultowych i nagradzanych. Co więcej, jest to również miejsce, w którym wykształcenie zdobywało wielu polskich filmowców i aktorów. Znajduje się tam najpopularniejsza szkoła filmowa w Polsce. Domyślacie się już, o jakie miasto chodzi? 

Miasto znane jako "polskie Hollywood"

Miejsce, o którym mowa, to oczywiście Łódź. To właśnie tam znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Na uczelni znajduję się wydział aktorski, operatorski i realizacji telewizyjnej, organizacji sztuki filmowej oraz reżyserii filmowej i telewizyjnej. Kształciły się tam tak ważne osobowości, jak Andrzej Wajda, Juliusz Machulski, Roman Polański, Janusz Gajos, Ilona Łepkowska czy Pola Raksa. 

W Łodzi nakręcono mnóstwo polskich filmów, które znane są szerokiej widowni. Wśród tytułów znajdziemy takie produkcje jak "Kariera Nikosia Dyzmy", "Dom", "Vabank" i "Psy". Łódź jednak była tłem dla wielu innych historii. 

Kultowe filmy

Jednym z filmów jest "Ziemia obiecana". Większość scen została nakręcona na łódzkich ulicach. Na ekranie można zobaczyć między innymi teren Księżnego Młyna, Manufakturę, Muzeum Kinematografii, Muzeum Sztuki i Akademię Muzyczną. Produkcja dostała nominację do Oscara.

"Zimna wojna" to jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Paweł Pawlikowski zdecydował zrealizować zdjęcia do filmu we Francji i Chorwacji, a na terenie Polski we Wrocławiu i Łodzi. Co ciekawe, Łódź pełni tam rolę paryskich ulic. W filmie możemy zobaczyć między innymi ulicę Traugutta, ulicę Kościuszki, Teatr Wielki i Halę Sportową. 

Przed "Zimną wojną" Pawlikowski nakręcił inny hitowy film - "Idę". Oba filmy były nominowane do Oscara, ale tylko "Idzie" udało się zdobyć statuetkę. Ten film także powstawał w Łodzi. Pojawiają się w nim Cmentarz Żydowski, Cmentarz na Dołach i kościół św. Józefa. Widać w nim także wnętrza łódzkich barów. 

Mówiąc o polskich filmach nominowanych do Oscara, nie można zapomnieć o "W ciemności" Agnieszki Holland. Tutaj Łódź zagrała przedwojenny Lwów. Można dostrzec na przykład Księży Młyn, łódzkie kanały, a także ulice Włókienniczą i Nowomiejską. 

Jednym z najpopularniejszych polskich filmów jest komedia "Seksmisja". Pomimo tego, że większość zdjęć powstała w specjalnym studiu, nie zabrakło też plenerów. Niektóre sceny nakręcono w Łodzi i można w nich zauważyć Rudę Pabianicką. 

Zobacz film 1

Zobacz film 2

Zobacz film 3

Zobacz film 4

Źródło: zusmiechemprzezswiat.pl, Wikipedia

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >