Miasto to można nazwać polską stolicą filmówYouTube/ Studio Filmowe Kadr (screenshot)

Najlepsze polskie filmy kręcono w jednym mieście. Domyślacie się gdzie?

Miasto, w którym powstało mnóstwo filmów. Tam rozgrywała się akcja kultowych polskich filmów. To miejsce nazywane jest "polskim Hollywoodem". O jakie miasto chodzi?

Miasto to można uznać za polską stolicę filmów. Tam właśnie odbywały się nagrania wielu polskich filmów, w tym również tych najbardziej kultowych i nagradzanych. Co więcej, jest to również miejsce, w którym wykształcenie zdobywało wielu polskich filmowców i aktorów. Znajduje się tam najpopularniejsza szkoła filmowa w Polsce. Domyślacie się już, o jakie miasto chodzi?

Ostrzeżenia dla 10 województw, mieszkańcy muszą uważać. Wszystkie pierwszego stopniaOstrzeżenia dla 10 województw, mieszkańcy muszą uważać. Wszystkie pierwszego stopniaCzytaj dalej

Miasto znane jako "polskie Hollywood"

Miejsce, o którym mowa, to oczywiście Łódź. To właśnie tam znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Na uczelni znajduję się wydział aktorski, operatorski i realizacji telewizyjnej, organizacji sztuki filmowej oraz reżyserii filmowej i telewizyjnej. Kształciły się tam tak ważne osobowości, jak Andrzej Wajda, Juliusz Machulski, Roman Polański, Janusz Gajos, Ilona Łepkowska czy Pola Raksa.

W Łodzi nakręcono mnóstwo polskich filmów, które znane są szerokiej widowni. Wśród tytułów znajdziemy takie produkcje jak "Kariera Nikosia Dyzmy", "Dom", "Vabank" i "Psy". Łódź jednak była tłem dla wielu innych historii.

Kultowe filmy

Jednym z filmów jest "Ziemia obiecana". Większość scen została nakręcona na łódzkich ulicach. Na ekranie można zobaczyć między innymi teren Księżnego Młyna, Manufakturę, Muzeum Kinematografii, Muzeum Sztuki i Akademię Muzyczną. Produkcja dostała nominację do Oscara.

"Zimna wojna" to jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Paweł Pawlikowski zdecydował zrealizować zdjęcia do filmu we Francji i Chorwacji, a na terenie Polski we Wrocławiu i Łodzi. Co ciekawe, Łódź pełni tam rolę paryskich ulic. W filmie możemy zobaczyć między innymi ulicę Traugutta, ulicę Kościuszki, Teatr Wielki i Halę Sportową.

Przed "Zimną wojną" Pawlikowski nakręcił inny hitowy film - "Idę". Oba filmy były nominowane do Oscara, ale tylko "Idzie" udało się zdobyć statuetkę. Ten film także powstawał w Łodzi. Pojawiają się w nim Cmentarz Żydowski, Cmentarz na Dołach i kościół św. Józefa. Widać w nim także wnętrza łódzkich barów.

Mówiąc o polskich filmach nominowanych do Oscara, nie można zapomnieć o "W ciemności" Agnieszki Holland. Tutaj Łódź zagrała przedwojenny Lwów. Można dostrzec na przykład Księży Młyn, łódzkie kanały, a także ulice Włókienniczą i Nowomiejską.

Dzisiaj grzeje: 1. Genialna wiadomość dla Polaków. Są daty, trzeba się śpieszyć, rusza sprzedaż
2. Pandemia wpłynęła też na sprawy związane z L4. Zmieniło się kilka istotnych dla pracowników kwestii

Jednym z najpopularniejszych polskich filmów jest komedia "Seksmisja". Pomimo tego, że większość zdjęć powstała w specjalnym studiu, nie zabrakło też plenerów. Niektóre sceny nakręcono w Łodzi i można w nich zauważyć Rudę Pabianicką.

Zobacz film 1

Zobacz film 2

Zobacz film 3

Zobacz film 4

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że adoptują 6-letnią sierotę. Nie wiedzieli jak wielki błąd popełnili, prawda okazała się porażająca
  2. Właściciele dali golden retrieverowi niespotykany prezent. Reakcja psa zachwyca
  3. Tysiące Polaków mogą poczuć ogromne rozczarowanie. Chodzi o Boże Ciało
  4. Pandemia uderzyła, tysiące zachorowań i zmarłych. Nowy kraj na drugim miejscu najbardziej poszkodowanych na świecie
  5. Najpiękniejsza pilot na świecie? Podbija serca internautów
  6. Dawid Kubacki zdradził swoją tajemnicę. Wyznał, jak trenował w domu i żartuje na temat małżeństwa

Źródło: zusmiechemprzezswiat.pl, Wikipedia

Następny artykuł