zabytki najpopularniejsze na świecieFot. unsplash.com/@jovynchamb

Niezwykłe miejsca, goszczą w nich miliony turystów. Byliście w którymś?

Zabytki oprócz cennych elementów i długiej historii mają wielką wartość sentymentalną. Tajemnicze historie i ważne wydarzenia, które miały miejsce wewnątrz przyciągają jak magnes. Lista 8 najpopularniejszych atrakcji świata pokazuje trendy w turystyce.

Zabytki, które są najchętniej odwiedzane przez turystów, pochodzą z różnych epok. Dzieli je nie tylko duża odległość, ale też setki lat różne kultury. Pomimo wielu różnic łączy je jedno: ogromna liczba odwiedzających, którzy są w stanie spędzić cały dzień w podróży, by tylko zobaczyć ich fenomen.

Miejsce 8. Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie (USA)

Ogromny budynek przypominający grecki Panteon został ukończony w 1922 roku. W jego wnętrzu znajduje się słynna statua prezydenta siedzącego w fotelu. Z zewnątrz strop podpiera 36 kolumn, które symbolizują 36 stanów, które istniały w chwili śmierci Lincolna. Abraham Lincoln odegrał wyjątkową rolę w historii Stanów Zjednoczonych i zajmuje szczególne miejsce w sercach obywateli. Aby odpowiednio upamiętnić wielkiego prezydenta wybudowano mauzoleum, którego otwarcie uświetnił swoją obecnością syn zmarłego. Każdego roku to miejsce odwiedza 6 mln turystów.

Miejsce 7. Taj Mahal w Agrze (Indie)

Mauzoleum żony cesarza Shahjahana jest dowodem ich wielkiej miłości. Władca po przedwczesnej śmierci swojej ukochanej Mumtaz Mahal, postanowił spełnić jej życzenie i wybudować piękny grobowiec, by na zawsze pozostała w pamięci przyszłych pokoleń. Spędzili ze sobą 18 lat, sprowadzając na świat 14 dzieci. Cesarzowa zmarła przy ostatnim porodzie w wieku 38 lat, a małżonek nie mógł się pogodzić ze stratą. Biały gmach powstawał w latach 1632–1654, zdobią minarety i kopuła w kształcie cebuli, elementy charakterystyczne dla świątyń muzułmańskich. Każdego roku 7 mln turystów przybywa w to miejsce, by zobaczyć jedyne takie mauzoleum na świecie.

Miejsce 6. Wieża Eiffela w Paryżu (Francja)

Słynna "żelazna dama" powstała w latach 1887-1889 w okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej oraz na Wystawę Światową. Po 20 latach miała zostać rozebrana, jednak funkcja stacji pogodowej zadecydowała o jej pozostawieniu. Paryżanie uważali, że szpeci krajobraz, nie chcieli jej również Hiszpanie. Zanim Gustav Eiffel wygrał konkurs w Paryżu, zaproponował budowę wieży w Barcelonie. Tam nikt nie chciał widzieć konstrukcji, która była "w złym guście". Najpopularniejszą atrakcję Paryża podziwia każdego roku 7 mln turystów, a jednocześnie w wieży może przebywać aż 3 tys. osób.

Miejsce 5. Koloseum w Rzymie (Włochy)

W pierwszym wieku naszej ery powstał największy amfiteatr w Rzymie, który mógł pomieścić 50 tys. widzów. Na arenie oglądano głównie walki gladiatorów, bitwy morskie i spektakle teatralne. W kolejnych latach było udoskonalane, a cesarz Domicjan wybudował podziemne korytarze, w których trzymano niewolników i dzikie zwierzęta. Gdy chrześcijaństwo stało się główną religią w kraju, koloseum służyło za świątynię i fortecę obronną. Tradycja Kończenia drogi Krzyżowej przez papieża w tym miejscu pozostała aż do dzisiaj. Co roku zabytkową arenę odwiedza 7,5 mln turystów, którzy zostawiają w kasie biletowej ok. 40 mln euro.

Miejsce 4. Opera w Sydney (Australia)

Słynna australijska opera jest najmłodszym budynkiem na liście. Powstała w 1973 r., po 17 latach od rozstrzygnięciu konkursu na jej budowę. Projekt duńskiego architekta Jørna Utzona został zmodyfikowany przez australijskich budowniczych, co jest widoczne zwłaszcza we wnętrzach. Ogromny gmach skrywa 5 głównych sal oraz salę wystawową, studio nagrań i restaurację. W środku znajdziemy największe organy mechaniczne, wyposażone w 10 154 piszczałki. Co roku do Sydney zjeżdża 8 mln turystów, którzy chcą zobaczyć charakterystyczne wachlarze opery.

Miejsce 3. Wielki Mur Chiński

Mur o łącznej długości 8759 km powstawał przez wiele stuleci, a swoje początki zawdzięcza cesarzowi z dynastii Qin, który żył w II wieku p.n.e. Początkowo miał chronić mieszkańców przed najazdami Mongołów. lecz z czasem ważniejszą funkcją okazało się magazynowanie broni i obserwacja terenu z wysokich wież. Od 2007 r. Wielki Mur Chiński znajduje się na liście 7 nowych cudów świata. Dziś jest jedną z największych atrakcji Chin i całego świata, a co roku odwiedza go nawet 10 mln osób.

Miejsce 2. Katedra Notre Dame w Paryżu (Francja)

Budowa słynnej katedry rozpoczęła się w połowie XII wieku i trwała 182 lata. Powstała w miejscu dawnej świątyni Jowisza i przez lata przechodziła wiele prób. W czasie rewolucji francuskiej została w dużej mierze zniszczona, lecz udało się ją ocalić, a Napoleon I został koronowany we wnętrzu świątyni na cesarza. W ubiegłym roku zapaliła się drewniana iglica, która zagrażała całej konstrukcji, lecz kamienne ściany znów przetrwały i czekają na koniec remontu. Przed ostatnią katastrofą odwiedzało ją od 12 do 13 mln turystów rocznie, a jednocześnie mogło wejść do środka 9 tys. osób.

Miejsce 1. Zakazane Miasto w Pekinie (Chiny)

Najpopularniejszą na świecie atrakcją turystyczną jest miasto, które było domem dla 24 cesarzy z dwóch dynastii. Na początku XV wieku powstał kompleks około 800 budynków, których nie mógł zobaczyć żaden mieszkaniec kraju. Jedyną osoba uprawnioną do mieszkania w obrębie murów był cesarz, który do swoich usług miał żołnierzy i starannie dobraną świtę. Budynki wraz z ogrodami zajmują powierzchnię 720 tys. m kw. i są otoczone murem o grubości przekraczającej 8 m. Aż do 1911 roku wejście na teren miasta było zakazane, lecz po upadku ostatniej dynastii rozkwitła turystyka. Co roku świetnie zachowane budowle są odwiedzane przez 17 mln osób.

zabytki niezwykłe miejsca

Wielki Mur Chiński, fot.pixabay.com/panayota

zabytki niezwykłe miejsca

Katedra Notre Dame, fot.pixabay.com/iankelsall1

zabytki niezwykłe miejsca

Zakazane Miasto, fot.pixabay.com/PublicDomainPictures

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł