Turysci.pl
zabytki najpopularniejsze na świecie

Fot. unsplash.com/@jovynchamb

Niezwykłe miejsca, goszczą w nich miliony turystów. Byliście w którymś?

16 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zabytki oprócz cennych elementów i długiej historii mają wielką wartość sentymentalną. Tajemnicze historie i ważne wydarzenia, które miały miejsce wewnątrz przyciągają jak magnes. Lista 8 najpopularniejszych atrakcji świata pokazuje t

Zabytki, które są najchętniej odwiedzane przez turystów, pochodzą z różnych epok. Dzieli je nie tylko duża odległość, ale też setki lat różne kultury. Pomimo wielu różnic łączy je jedno: ogromna liczba odwiedzających, którzy są w stanie spędzić cały dzień w podróży, by tylko zobaczyć ich fenomen. 

Miejsce 8. Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie (USA)

Ogromny budynek przypominający grecki Panteon został ukończony w 1922 roku. W jego wnętrzu znajduje się słynna statua prezydenta siedzącego w fotelu. Z zewnątrz strop podpiera 36 kolumn, które symbolizują 36 stanów, które istniały w chwili śmierci Lincolna. Abraham Lincoln odegrał wyjątkową rolę w historii Stanów Zjednoczonych i zajmuje szczególne miejsce w sercach obywateli. Aby odpowiednio upamiętnić wielkiego prezydenta wybudowano mauzoleum, którego otwarcie uświetnił swoją obecnością syn zmarłego. Każdego roku to miejsce odwiedza 6 mln turystów.

Miejsce 7. Taj Mahal w Agrze (Indie)

Mauzoleum żony cesarza Shahjahana jest dowodem ich wielkiej miłości. Władca po przedwczesnej śmierci swojej ukochanej Mumtaz Mahal, postanowił spełnić jej życzenie i wybudować piękny grobowiec, by na zawsze pozostała w pamięci przyszłych pokoleń. Spędzili ze sobą 18 lat, sprowadzając na świat 14 dzieci. Cesarzowa zmarła przy ostatnim porodzie w wieku 38 lat, a małżonek nie mógł się pogodzić ze stratą. Biały gmach powstawał w latach 1632–1654, zdobią minarety i kopuła w kształcie cebuli, elementy charakterystyczne dla świątyń muzułmańskich. Każdego roku 7 mln turystów przybywa w to miejsce, by zobaczyć jedyne takie mauzoleum na świecie.

Miejsce 6. Wieża Eiffela w Paryżu (Francja)

Słynna "żelazna dama" powstała w latach 1887-1889 w okazji setnej rocznicy rewolucji francuskiej oraz na Wystawę Światową. Po 20 latach miała zostać rozebrana, jednak funkcja stacji pogodowej zadecydowała o jej pozostawieniu. Paryżanie uważali, że szpeci krajobraz, nie chcieli jej również Hiszpanie. Zanim Gustav Eiffel wygrał konkurs w Paryżu, zaproponował budowę wieży w Barcelonie. Tam nikt nie chciał widzieć konstrukcji, która była "w złym guście". Najpopularniejszą atrakcję Paryża podziwia każdego roku 7 mln turystów, a jednocześnie w wieży może przebywać aż 3 tys. osób.

Miejsce 5. Koloseum w Rzymie (Włochy)

W pierwszym wieku naszej ery powstał największy amfiteatr w Rzymie, który mógł pomieścić 50 tys. widzów. Na arenie oglądano głównie walki gladiatorów, bitwy morskie i spektakle teatralne. W kolejnych latach było udoskonalane, a cesarz Domicjan wybudował podziemne korytarze, w których trzymano niewolników i dzikie zwierzęta. Gdy chrześcijaństwo stało się główną religią w kraju, koloseum służyło za świątynię i fortecę obronną. Tradycja Kończenia drogi Krzyżowej przez papieża w tym miejscu pozostała aż do dzisiaj. Co roku zabytkową arenę odwiedza 7,5 mln turystów, którzy zostawiają w kasie biletowej ok. 40 mln euro.

Miejsce 4. Opera w Sydney (Australia)

Słynna australijska opera jest najmłodszym budynkiem na liście. Powstała w 1973 r., po 17 latach od rozstrzygnięciu konkursu na jej budowę. Projekt duńskiego architekta Jørna Utzona został zmodyfikowany przez australijskich budowniczych, co jest widoczne zwłaszcza we wnętrzach. Ogromny gmach skrywa 5 głównych sal oraz salę wystawową, studio nagrań i restaurację. W środku znajdziemy największe organy mechaniczne, wyposażone w 10 154 piszczałki. Co roku do Sydney zjeżdża 8 mln turystów, którzy chcą zobaczyć charakterystyczne wachlarze opery.

Miejsce 3. Wielki Mur Chiński 

Mur o łącznej długości 8759 km powstawał przez wiele stuleci, a swoje początki zawdzięcza cesarzowi z dynastii Qin, który żył w II wieku p.n.e. Początkowo miał chronić mieszkańców przed najazdami Mongołów. lecz z czasem ważniejszą funkcją okazało się magazynowanie broni i obserwacja terenu z wysokich wież. Od 2007 r. Wielki Mur Chiński znajduje się na liście 7 nowych cudów świata. Dziś jest jedną z największych atrakcji Chin i całego świata, a co roku odwiedza go nawet 10 mln osób.

Miejsce 2. Katedra Notre Dame w Paryżu (Francja)

Budowa słynnej katedry rozpoczęła się w połowie XII wieku i trwała 182 lata. Powstała w miejscu dawnej świątyni Jowisza i przez lata przechodziła wiele prób. W czasie rewolucji francuskiej została w dużej mierze zniszczona, lecz udało się ją ocalić, a Napoleon I został koronowany we wnętrzu świątyni na cesarza. W ubiegłym roku zapaliła się drewniana iglica, która zagrażała całej konstrukcji, lecz kamienne ściany znów przetrwały i czekają na koniec remontu. Przed ostatnią katastrofą odwiedzało ją od 12 do 13 mln turystów rocznie, a jednocześnie mogło wejść do środka 9 tys. osób.

Miejsce 1. Zakazane Miasto w Pekinie (Chiny)

Najpopularniejszą na świecie atrakcją turystyczną jest miasto, które było domem dla 24 cesarzy z dwóch dynastii. Na początku XV wieku powstał kompleks około 800 budynków, których nie mógł zobaczyć żaden mieszkaniec kraju. Jedyną osoba uprawnioną do mieszkania w obrębie murów był cesarz, który do swoich usług miał żołnierzy i starannie dobraną świtę. Budynki wraz z ogrodami zajmują powierzchnię 720 tys. m kw. i są otoczone murem o grubości przekraczającej 8 m. Aż do 1911 roku wejście na teren miasta było zakazane, lecz po upadku ostatniej dynastii rozkwitła turystyka. Co roku świetnie zachowane budowle są odwiedzane przez 17 mln osób.

Źródło: Wirtualna Polska

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >

Na topie

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

Czytaj więcej >

Na topie

Stewardessa zdradza 5 najbardziej znienawidzonych nawyków pasażerów

Czytaj więcej >

Na topie

Jak oszczędzić na dodatkowym bagażu w samolocie? TikTokerka pokazała prosty sposób

Czytaj więcej >

Na topie

Zagraniczni turyści rezygnują z podróży do Polski. Dane są dramatyczne

Czytaj więcej >

Na topie

Dobry procesor w laptopie gamingowym – czyli jaki?

Czytaj więcej >