Kto powiedział, że na wakacje trzeba wyjeżdżać za granicę? Jesienna aura sprzyja bliższym i dalszym podróżom po Polsce, choćby ze względu na niższe ceny niż w sezonie letnim. To doskonały moment, by postawić na spokojny wypoczynek w agroturystycznych obiektach, a tych na mapie naszego kraju zdecydowanie nie brakuje. Oto lista 10 najlepszych miejsc, zlokalizowanych w górach, nad morzem, na Mazurach i w centralnej Polsce.
Safari w granicach naszego kraju? Polacy uwielbiają jeździć na odległe wyprawy do Afryki Południowej, gdzie podziwiają zwierzęta w tamtejszych parkach narodowych. Wiele osób nie jest jednak świadomych, że Polska pełna jest miejsc, gdzie można przeżyć niezapomniane chwile, obserwując różnorodność dzikiej natury i jej mieszkańców. Park Dzikich Zwierząt położony w urokliwej wsi Kadzidłowo to atrakcja często pomijana na turystycznej mapie Polski, która właśnie jesienią jest bez wątpienia warta odwiedzenia.
Spokojnie można powiedzieć, że Polska słynie wręcz z krain usłanych jeziorami, pagórkami i sporą ilością dziewiczych terenów. Takie zakątki zachwycają nie tylko lokalnych patriotów, ale przede wszystkim zagranicznych turystów. Wśród nich największą sławą, ale i wyjątkowym pięknem cieszy się jezioro Śniardwy. Jeśli przegapiłeś letni wypad nad wodę, nic straconego. To właśnie jesienią wygląda ono najbardziej zjawiskowo.
Zlokalizowana w pobliżu Kętrzyna była kwatera główna, skąd Hitler przez ponad 800 dni kierował działaniami II wojny światowej, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Mazurach przez miłośników historii. Nadleśnictwo Srokowo zapowiedziało, że już jesienią turyści będą mogli skorzystać z nowej atrakcji, która umożliwi zajrzenie do wnętrza niezwykłego zabytku wojskowego. Właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na wodza III Rzeszy.
Jak donosi Wirtualna Polska, polskie jeziora borykają się z poważnym problemem – inwazją skorupiaków, których agresywne namnażanie się może zaburzyć funkcjonowanie ekosystemów. Niepokojące wieści są wnioskiem z badań biologów z Uniwersytetu Łódzkiego.
Na jeziorze Mikołajskim trwa trudna akcja poszukiwawczo-ratownicza dwóch dorosłych osób. Według wstępnych ustaleń ojciec i matka wskoczyli do wody, żeby ratować 4-letnią córkę i ślad po nich zaginął.
Ulewne burze przechodzą w niedzielę nad obszarem niemal całej Polski. Nawałnicom towarzyszy silny, huraganowy wiatr. Najcięższa sytuacja jest na Pomorzu i na Mazurach. Ekstremalne warunki pogodowe zaskoczyły wielu turystów. Służby ratunkowe otrzymują kolejne zgłoszenia, niestety doszło również do wypadków śmiertelnych. Na Mazurach i na Zatoce Puckiej wiatr przewracał żaglówki i motorówki. Nie żyje m.in. jeden z żeglarzy. Strażacy wyjeżdżali na akcje już ponad 1300 razy…
"Wolę Krzyże niż Paryże" - twierdziła z uporem jedna z największych piewczyń mazurskiej sielanki - Agnieszka Osiecka. Niegdyś region ten przyciągał nie tylko sławy PRL-u, ale był także azylem dla miłośników dzikiej przyrody i błogiej ciszy. Ruszyliśmy ich śladem, aby odkryć ukryte perełki Mazur. Co z mazurskiej bajki przetrwało do dziś?Wielka Kraina Mazurskich Jezior to zdecydowanie więcej niż tylko Mikołajki, Mrągowo czy Giżycko. Tym, którym szkoda lata, polecamy kilka drogowskazów do mazurskich wędrówek w czasie: z poezją Gałczyńskiego, piosenkami Osieckiej czy z filmem Polańskiego.
To od lat jedna z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków. Nadal możemy jednak na Mazurach znaleźć miejsca kameralne, położone w bezpiecznej odległości od miejscowości turystycznych – hałaśliwych, pełnych straganów i potoków ludzi. Takie docenią miłośnicy kontaktu z naturą, którzy pragną wypocząć od miejskiego zgiełku, wyłączyć się i spędzić czas otuleni ciszą. Jakie ukryte perełki na Mazurach czekają na gości?Przykładem może być Karwica - położona nad jeziorem Nidzkim w kompleksie Puszczy Piskiej, nie jest miejscem dla każdego. Nie ma tu dużych kompleksów hotelowych poza jednym, wyjątkowym miejscem…
Natura jest piękna, ale jej siła potrafi być też bardzo brutalna. Przekonali się o tym wszyscy, którzy wolny od pracy czwartek spędzali nad mazurskimi jeziorami. Silny wiatr doprowadził do kilku niebezpiecznych sytuacji i jednej tragicznej - życie stracił mężczyzna, który wskoczył do wody i doznał zatrzymania krążenia.
Do karambolu doszło w poniedziałek wieczorem w Olsztynie. 42-letni kierowca wywrotki staranował autobus, cztery samochody osobowe, a ostatecznie uderzył w przystanek miejski. Okazało się, że mężczyzna był bijany i może odpowiadać za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.Poszkodowanych zostało 26 osób. Do szpitala trafiło dwanaście osób, pięć w ciężkim stanie.
Fatalny wypadek wydarzył się w niedziele, 26 maja około południa. Starsze małżeństwo wraz ze swoim wnukiem wypłynęło w rejs po jeziorze Śniardwy na Mazurach. Niestety, maszt ich żaglówki zahaczył o linię energetyczną. 67-letni mężczyzna porażony prądem zmarł.Do szpitala trafili: kobieta, która była na pokładzie jachtu oraz świadek zdarzenia, który ruszył na pomoc.
Jezioro Hańcza to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych jezior w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest to najgłębszy tego typu akwen w Polsce! Do tej pory turyści zachwycali się nim z brzegu, za sprawą mediów społecznościowych i pasjonatów nurkowania, możemy teraz zobaczyć także, co skrywają głębiny tego zbiornika!
Większość turystów decydując się na wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior, wybiera najpopularniejsze kurorty takie jak Mikołajki, Giżycko czy też Mrągowo. Na Mazurach znajdziemy jednak także mnóstwo mniej zatłoczonych, ale równie zachwycających miejsc do wypoczynku.Jedno z nich niedawno przeszło sporą modernizację i już w te wakacje można cieszyć się efektami. Tym bardziej, że to niebagatelna inwestycja, bo jej koszt to 12,5 mln zł!
Mazury - cud natury. Chyba każdy zgodzi się z tym określeniem. Choć dla turystów już same rozległe jeziora są wystarczającą atrakcją, to niedawno pojawiła się jeszcze jedna. Bez wątpienia zachwyci wielu urlopowiczów. W Nowych Gutach w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej otwarto wyjątkowy taras. Największym jego atutem jest nieziemski widok.