Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Co skrywa najgłębsze w Polsce jezioro? Tego się tam nie spodziewałeś
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 26.05.2024 14:39

Co skrywa najgłębsze w Polsce jezioro? Tego się tam nie spodziewałeś

Jezioro Hańcza
Fot. Fotozen / Shutterstock, Tiktok: nurkowo.pl

Jezioro Hańcza to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych jezior w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest to najgłębszy tego typu akwen w Polsce! Do tej pory turyści zachwycali się nim z brzegu, za sprawą mediów społecznościowych i pasjonatów nurkowania, możemy teraz zobaczyć także, co skrywają głębiny tego zbiornika!

Ponad 108 metrów do dna - to najgłębsze jezioro w Polsce

W dobie mediów społecznościowych coraz więcej osób dzieli się swoimi pasjami na swoich profilach, między innymi na TikToku. “@nurkowo.pl” to tiktokowy profil tworzony przez pasjonatów nurkowania. Dzięki udostępnianym nagraniom możemy podziwiać widoki z podwodnych wypraw bez konieczności zanurzania się pod wodę.

Jeden z filmów pokazuje także podwodny świat Hańczy - najgłębszego jeziora w Polsce.  Jezioro to znajduje się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, a jego maksymalna głębokość to aż 108,5m. Zaskakujące jest to, co możemy ujrzeć na jego dnie!

Najgłębsze jezioro w Polsce pod powierzchnią wody

Niesamowicie wyglądają zwierzęta podwodnego świata, przepływające przed kamerą ryby, a także raki i różnego rodzaju skorupiaki i żyjątka w swoim naturalnym środowisku robią wrażenie. Oprócz świata zwierząt nurek na dnie znalazł także wiele różnych, nietypowych przedmiotów. O ile drewniana, zatopiona łódź, którą możemy ujrzeć na początku nagrania, nie jest niczym zadziwiającym, to pokazane później widoki mogą szokować. Widzimy między innymi drewnianą beczkę, a także różnego rodzaju, prawdopodobnie zagubione przez turystów przedmioty.

Niewątpliwie najbardziej nietypowe znalezisko podwodne, to znaki drogowe. Mężczyzna uwiecznił na nagraniu także dwa znaki ograniczenia prędkości. Dlaczego one tam się znalazły? Dobre pytanie. 

Jezioro Hańcza ze względu na swoją głębokość, a także bogactwo “skarbów”, jakie możemy znaleźć na jego dnie, przyciąga płetwonurków. Warto jednak pamiętać, że akwen jest szczególnie niebezpieczny. A schodzenie pod powierzchnię wymaga przede wszystkim rozwagi, a także specjalistycznego sprzętu oraz przeszkolenia.

Czy warto jechać nad Jezioro Hańcza?

Hańczę warto podziwiać nie tylko pod wodą, ale także z lądu. Miejsce poza “niespodziankami” ukrytymi pod powierzchnią oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji także wokół jeziora. Jest to między innymi znajdujący się nieopodal Suwalski Park Krajobrazowy. Lokalną atrakcją są także organizowane spływy kajakowe po okolicznych rzekach. 
Warto więc rozważyć okolice Jeziora Hańcza podczas planowania weekendowego wyjazdu!
 

Zobacz też: Ulubione uzdrowiska polskich kuracjuszy. Te sanatoria to hit każdego sezonu