Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ulubione uzdrowiska polskich kuracjuszy. Te sanatoria to hit każdego sezonu
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 12.05.2024 12:33

Ulubione uzdrowiska polskich kuracjuszy. Te sanatoria to hit każdego sezonu

Te sanatoria to hit każdego sezonu
Fot. piotrbb / shutterstock / canva

Sanatoria cieszą się w Polsce nieustanną popularnością. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnio w ciągu roku zakłady lecznictwa uzdrowiskowego przyjmują nawet 800 tysięcy kuracjuszy. Większość z nich marzy o skierowaniu do konkretnych uzdrowisk, które mają już status kultowych. Przyjrzeliśmy się bliżej najpopularniejszym z nich. 

Jakie jest najpopularniejsze sanatorium?

Niepodważalnym klasykiem od lat jest Ciechocinek. Często to pierwsze skojarzenie, gdy pomyślimy o sanatorium. Uzdrowisko położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. Kuracjuszy najbardziej przyciągają tam wyjątkowe na skalę światową tężnie solankowe. Trafiają tam seniorzy przede wszystkim ze schorzeniami narządów ruchu, układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

Kolejnym miejscem, które od lat zachwyca kuracjuszy, są Duszniki-Zdrój. Uzdrowisko znajduje się na Dolnym Śląsku i sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Szczególnie zachwyca położenie sanatorium pomiędzy Górami Bystrzyckimi i Orlickimi, co zapewnia rehabilitacje w otoczeniu pięknych widoków. Chorzy leczą tam schorzenia układu oddechowego, przewodu pokarmowego, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, osteoporozę oraz choroby kobiece. 

Górskie klasyki

Większość kultowych uzdrowisk położona jest na południu Polski. Jedna z wielu propozycji wypoczynku górskiego to Polańczyk-Zdrój w województwie podkarpackim. Uzdrowisko leży w Bieszczadach, na półwyspie Jeziora Solińskiego, co zapewnia bogate kompleksy leśne w okolicy. Miejsce idealne jest dla osób ze schorzeniami układu oddechowego, moczowego, narządów ruchu oraz związanymi z przemianą materii.

Z kolei Busko-Zdrój to propozycja dla miłośników niższych, ale bardzo urokliwych, Gór Świętokrzyskich. Miasto leży w pobliżu Parku Zdrojowego wśród wyjątkowych widoków. Znajdziemy tam zabiegi lecznicze z wykorzystaniem wód siarczkowych i solanek jodkowych. Trafiają tam kuracjusze ze schorzeniami reumatycznymi, ortopedycznymi, dermatologicznymi oraz problemami z krążeniem.  

Wybór jest naprawdę szeroki

Na koniec przyglądamy się jeszcze uzdrowisku Ustroń. Miejscowość w województwie śląskim znana jest zarówno turystom, jak i kuracjuszom. Seniorzy mogą skorzystać tam z pijalni wód, basenów solankowych, groty solnej, a nawet specjalnego klubu, w którym nawiązuje się nowe znajomości.

Czytaj więcej: Ułóż warstwami herbatniki, krem i banany. Ten przepis jest godny nagrody

Obecnie w Polsce znajduje się blisko 260 zakładów lecznictwa na terenie 47 uzdrowisk, dlatego jeszcze długo moglibyśmy opisywać ulubione kierunki rehabilitacji seniorów. Na minimum wymienienie zasługują jeszcze uzdrowiska w Lądku-Zdroju, Muszynie, Świeradowie-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Sopocie czy Kołobrzegu.

Źródło: podroze.wprost.pl

Czytaj więcej: O 8:12 nikt nawet nie myślał o Rewalu. Wtem wydarzyło się to...