Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nie znajdziecie tu straganów i tandety. To jeden z najbardziej magicznych regionów Polski
Natalia Księżak
Natalia Księżak 03.07.2024 12:46

Nie znajdziecie tu straganów i tandety. To jeden z najbardziej magicznych regionów Polski

jezioro pomost
fot. Pawel Kazmierczak/ Shutterstock

To od lat jedna z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków. Nadal możemy jednak na Mazurach znaleźć miejsca kameralne, położone w bezpiecznej odległości od miejscowości turystycznych – hałaśliwych, pełnych straganów i potoków ludzi. Takie docenią miłośnicy kontaktu z naturą, którzy pragną wypocząć od miejskiego zgiełku, wyłączyć się i spędzić czas otuleni ciszą. Jakie ukryte perełki na Mazurach czekają na gości?

Przykładem może być Karwica - położona nad jeziorem Nidzkim w kompleksie Puszczy Piskiej, nie jest miejscem dla każdego. Nie ma tu dużych kompleksów hotelowych poza jednym, wyjątkowym miejscem… 

Gdzie najlepiej pojechać na Mazury?

Na Mazurach leżą bardzo popularne jeziora: Śniardwy i Mamry, czyli dwa największe akweny w Polsce. Jeśli planujemy tam wypocząć, musimy się przygotować na plaże pełne turystów, liczne pensjonaty i przepełnione obiekty gastronomiczne oferującej obiady domowe, pizzę, smażone ryby oraz kebaby. 

Czytaj więcej: Niezwykłe uzdrowisko tuż przy granicy z Polską. Powietrze czystsze niż w górach

Jeśli ktoś preferuje ciszę i spokój, lepszym wyborem będą okolice jeziora Nidzkiego. Jak się okazuje, jest to jeden z najmniej zmienionych przez działalność człowieka akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To liczące ponad 20-kilometrów długości jezioro, pełne zatok i wysp, stanowi rezerwat przyrody, dlatego objęte zostało strefą ciszy i zakazem używania silników spalinowych. 

Znajduje się tu kilka stanic, w których możemy wypożyczyć żaglówkę, łódkę, kajak lub rower wodny i eksplorować okolicę w ciszy. Jezioro Nidzkie znajduje się na początku szlaku mazurskich jezior – po przepłynięciu przez krótki kanał w Rucianem-Nidzie dopłyniemy aż do Jeziora Mikołajskiego.

"Jedno z 20 miejsc na świecie, które należy odwiedzić". Gdzie znajduje się Puszcza Piska?

Nieopodal jeziora Nidzkiego znajduje się Puszcza Piska. Jej symbolem jest bocian biały, którego można zobaczyć w wielu pobliskich wioskach. To największy kompleks leśny na Mazurach i drugi w całej Europie. Przylega bezpośrednio do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i cieszy się popularnością, a National Geographic opisuje ją jako miejsce, gdzie można się wyłączyć. To tutaj znajduje się słynna „sosna mazurska”, która liczy aż 200 lat i mierzy 40 metrów wysokości. W gęstych lasach możemy spotkać mnóstwo zwierząt, są to przede wszystkim jelenie, łosie, sarny, dziki, zające, lisy i od niedawna rysie.

Zarówno miłośnicy błogiego lenistwa, jak i aktywnego wypoczynku znajdą tu coś dla siebie. W okolicy poprowadzono liczne trasy rowerowe, biegnie tędy m.in. Mazurska Pętla Rowerowa, która liczy aż 300 km! Jedyna w swoim rodzaju, urokliwa trasa prowadzi wokół całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. 

Wygodne apartamenty w sercu mazurskiej puszczy

Karwica to niewielka wieś, w której dominuje niska zabudowa, przeważają domy letniskowe. Znajdziemy tu dosłownie kilka sklepów, jedną restaurację, sporo kameralnych kwater prywatnych i domków działkowych. Jednak osoby łaknące większej wygody mogą zatrzymać się w apartamentach Zapach Lasu – naturalne SPA w Karwicy. 

- Dla gości kurortu przygotowaliśmy zewnętrzny, podgrzewany basen, saunę, boisko, miejsce do grillowania i plac zabaw dla dzieci. Jednak to dopiero początek atrakcji, bo największe skarby skrywają się poza terenem naszego obiektu. Obok znajduje się stadnina koni, na życzenie podstawione zostaną rowery z pobliskiej wypożyczalni, a nad jeziorem Nidzkim zlokalizowana jest malownicza, nowo urządzona plaża – wylicza Catherine Martins, Dyrektor ds. Relacji Inwestorskich Sun & Snow. 

- W porcie Karwica można wypożyczyć sprzęt wodny, a jeżeli ktoś posiada własną łódkę znajdzie tu miejsce do slipowania i zimowania łodzi – dodaje. Puszcza Piska została wytypowana przez National Geographic jako jedno z 20 miejsc na świecie, które należy odwiedzić. Okolica pozwala uwierzyć, że zdrowie pochodzi z natury – tu można zanurzyć się w zieleni i ciszy oraz poczuć nieskażony mazurski klimat i prawdziwie czyste powietrze.