Turysci.pl
podróże

fot. Materiały Partnerskie

Odważ się poznać bliskie okolice - podróże lokalne

22 Października 2020

Autor tekstu:

Redakcja Turyści

Udostępnij:

Nie każdy wakacyjny wyjazd musi wiązać się z wypadem za granicę, podobnie jak nie każda wycieczka krajoznawcza powinna kierować nas na zupełnie przeciwległą stronę Polski. Podróże lokalne to ciekawy ruch wśród fanów pieszych wycieczek

Wybierając lokalne atrakcje masz szansę znacznie bliżej poznać kulturę tutejszych mieszkańców, uroki natury i atrakcje, którymi turyści z odleglejszych zakątków mogą zachwycać się bez końca. Dlaczego warto zwiedzać najbliższe otoczenie i co ciekawego można znaleźć, wybierając się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania? 

Spontaniczne wycieczki po okolicy

Pogoda jesienią potrafi być kapryśna, co z perspektywy planowania dalszych podróży nie zawsze wychodzi korzystnie. Przykro byłoby przecież wybrać się w odległy zakątek Polski, a następnie spędzić większość czasu w hotelu lub namiocie z powodu niesprzyjającej aury. Wycieczki lokalne pozwalają na znacznie większą spontaniczność, bo wystarczy wyjrzeć za okno, przekonać się o pogodzie i w biegu zdecydować o wyjeździe. Tak pospieszne decyzje sprzyjają z kolei odkrywaniu ciekawych perełek lokalnej natury i kultury – przejeżdżając przez okolicę możesz natrafić na ciekawe, nieodkryte zabytki, małe urokliwe miejscowości czy niezbadane dotąd szlaki leśne, odrywając się od częściej uczęszczanych i mocno turystycznych tras. 

Lokalne podróżowanie to także szansa na zwiedzanie tego, co dla innych traktowane jest jako kluczowy punkt turystyczny okolicy. Przykładów nie trzeba szukać daleko – wielu mieszkańców Krakowa, Gdańska, Zakopanego czy Poznania nie zachwyca się na co dzień okolicą, widokami czy tradycyjnymi punktami do zwiedzania, przez lata nie odwiedzając wartościowych tras znajdujących się kilkanaście kilometrów od domu. Jeśli szukasz planu na następną wycieczkę, przejrzyj mapę najbliższej okolicy i sprawdź, czy nie warto poświęcić czasu na poznawanie tego, po co inni przejeżdżają tu setki kilometrów.

Co warto odwiedzić? 

Traktując podróże lokalne w nieco szerszym kontekście, przygotowując się do kolejnej wycieczki warto przeglądać różnego rodzaju poradniki po najpiękniejszych trasach spacerowych, trekkingowych czy rowerowych w rejonie. Solidnie przygotowanych i zadbanych szlaków nie brakuje ani na pomorzu, ani w górach, a ich trasa, często ciągnąca się przez setki kilometrów może skrywać wiele urokliwych zakątków i miejscowości. Na wycieczkach lokalnych możesz pozwolić sobie na więcej swobody, ale też przygotować się z ich pomocą do dalszych wypraw – znajdź pola namiotowe w niedalekiej odległości od zaplanowanej trasy i zamiast wracać do domu po całym dniu wędrówek, potraktuj lokalne zwiedzanie jako wycieczkę gdzieś znacznie dalej. 

Każdy spotyka się czasem z opinią, że jego rejon jest jednym z najlepszych turystycznie rejonów w kraju, choć nie do końca rozumie przyczyny takiego stanu. Sytuacja taka wynika z prostej ignorancji – nie potrafimy doceniać tego, co mamy blisko siebie. Rok 2020 był trudny pod względem podróżowania. Dlaczego nie wykorzystać okazji, by poznać okolicę i zmienić swoje podróżnicze nawyki?

Zalety podróży lokalnych

Wybierając wycieczki lokalne zawsze możesz pozwolić sobie na testowanie nowego sprzętu turystycznego, z którym obawiasz się wyjeżdżać na dalsze podróże. W Addnature.pl znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria, dodatki i podstawowe wyposażenie przydatne podczas podróżowania i wypadów w teren. Zwiedzając okolicę możesz nie tylko ograniczyć zabierany bagaż i przemieszczać się bez zbędnego obciążenia, ale też sprawdzić jak nowe buty, kurtka, plecak czy namiot sprawdzą się podczas dalszych wypraw w trudniejsze tereny. 

Zdecydowanie największym plusem wycieczek lokalnych, skupiających się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania są ich niskie koszty, dzięki którym w przeciągu miesiąca czy roku jesteś w stanie zobaczyć znacznie więcej. Przygoda przeżywana nad jeziorem na Mazurach może być równie ekscytująca, jak wyprawa pod namioty w okolice Wrocławia. Wszystko zależy tu od chęci oraz umiejętności spojrzenia na lokalne atrakcje i widoki okiem turysty – gdy podróżujesz lokalnie, pozwól sobie czuć się dokładnie tak, jak podczas wycieczek setki kilometrów dalej. Rób zdjęcia, zachwycaj się naturą, rozmawiaj z mieszkańcami okolic i wypoczywaj, nie myśląc o szybkim powrocie do domu.

Artykuł Zewnętrzny

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >