Lapońska wioska ukryta w sercu Karkonoszy. Nie zabraknie reniferów, husky i Muminków
Na dalekiej północy Finlandii znajduje się miejsce, które w czasie Świąt Bożego Narodzenia uchodzi za jedno z najbardziej magicznych na świecie – siedziba Świętego Mikołaja. Niewielu jednak wie, że prawdziwie lapońską wioskę można znaleźć także w Polsce. Inspirowana fińską kulturą osada zlokalizowana jest w Karkonoszach i oferuje niezapomniane atrakcje nie tylko zimą.
Fińska wioska w samym sercu Karkonoszy
Wioska Świętego Mikołaja to główna atrakcja Rovaniemi w Laponii. Wizyta w tym magicznym miasteczku, położonym zaledwie kilka kilometrów od północnego koła podbiegunowego, jest spełnieniem marzeń wielu dzieci, które pragną spotkać brodatego pana w czerwonym stroju. Choć wyprawa do tak odległego zakątka Europy jest niepowtarzalnym doświadczeniem, również w Polsce możemy poczuć się jak w drugim domu poczciwego staruszka z worem prezentów.
Zimowe miesiące – grudzień, styczeń i luty – to idealny czas na odkrywanie najpiękniejszych zakątków Polski. Nasz kraj obfituje w mniej znane miejscowości, które w śnieżnobiałej odsłonie prezentują się wprost bajecznie. W samym sercu Karkonoszy znajduje się miejsce doskonałe na oderwanie się od codziennych obowiązków — lapońska wioska Kalevala, która na kilka dni staje się oficjalnym domem Świętego Mikołaja. Co w niej takiego wyjątkowego?
Już nie Zakopane. W tym uzdrowisku szykują obłędnego Sylwestra. Będzie biesiada, góralska muzyka i kulig PKP Intercity wstrzymuje ruch na święta i sylwestra. Na tych odcinkach pociągi nie pojadąWioska "Made in Finland" przyciąga tłumy turystów. Jest bliżej niż myślisz
Kalevala powstała w miejscowości Borowice, niedaleko Karpacza, dzięki inicjatywie Michała Makowskiego. Specjalizuje się on w kulturze i literaturze skandynawskiej, co potwierdzają jego studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim, poświęcone tłumaczeniom fińskiego eposu o mitycznej krainie Kalevy na język polski. „Kalevala” to tytuł najsłynniejszego zbioru opowieści opisujących początki świata i ludów północy, takich jak Finowie, Estończycy, Karelowie i inne grupy bałtycko-fińskie.
Lokalizacja we wsi Borowice nie jest przypadkowa – tamtejsza przyroda pod wieloma względami przypomina sielskie, choć surowe krajobrazy Skandynawii. Marzenie o przeniesieniu cząstki ukochanej Finlandii urzeczywistniły się w momencie, gdy pierwsze lapońskie namioty stanęły pod Karpaczem. Zimą zakochani w odległej krainie przekonają się, że górskie szczyty tonące pod nieskazitelną bielą śniegu rozbudzają wyobraźnię i wyglądają równie zachwycająco. Kalevala zyskała uznanie również poza granicami Polski, zdobywając drugie miejsce w prestiżowym konkursie określanym mianem “turystycznych Oscarów”.
Choć odwiedziny w Kalevali są prezentem samym w sobie, w tej magicznej wiosce na gości czeka wiele skandynawskich atrakcji. Docenił je sam Święty Mikołaj, który w 2022 roku przyjechał z Rovaniemi do Kalevali, aby spotkać się polskimi dziećmi.
W Kalevali można zobaczyć m.in. namiot Wikingów z autentycznym wyposażeniem, tradycyjne namioty lavvu, beczki kąpielowe i chaty z miejscem na grill. Dużą popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych, cieszy się również Dom Muminka, który własnoręcznie wykonał cieśla z Finlandii.
Relaks w klimacie hygge w Karkonoszach
Czym byłaby lapońska wioska bez fińskiej sauny? W lapońskiej wiosce pod Karpaczem, podobnie jak w Finlandii, całe dnie spędza się na ucztowaniu w większym gronie, z przerwami na ogrzanie się.
Jedną z największych atrakcji są pokazy zorzy polarnej, realizowane za pomocą technologii VR. Filmy nagrane kamerą 360 stopni można oglądać na świeżym powietrzu, siedząc na leżaku z kocem, kubkiem gorącej czekolady i skandynawską muzyką w słuchawkach. Takie widoki potrafią oczarować nawet najbardziej wymagających miłośników podróży.
Miłośników zwierząt z pewnością ucieszy informacja, iż w Kalevali spotkać można prawdziwe renifery sprowadzone z Finlandii. Nieodłączną częścią pobytu we wsi Borowice jest również spacer w towarzystwie psów rasy husky.