Archiwum listopad 2021

airport-g6d577cc9c 1280
29.11.2021 22:21 Rząd zapowiedział kwarantannę dla podróżnych z krajów z nowym wariantem wirusa

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie kwarantanny dla podróżnych powracających z krajów, gdzie wykryto nowy wariant koronawirusa. Możliwe jest również dalsze uszczelnienie granic i nie wykluczyć wprowadzenie w grudniu nowych restrykcji. W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron, wiele krajów przywraca porzucone wcześniej restrykcje. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił dzisiaj, że sytuacja jest poważna.

karpacz-gd4a4efa03 1280
29.11.2021 16:14 Polskie kurorty narciarskie obawiają się powtórki sprzed roku. "Te straty są już nie do odrobienia"

Karpacz i inne polskie kurorty narciarskie z niepokojem przyglądają się rozwojowi epidemii. Właśnie od tego czynniku zależy w szczególności ich byt w przyszłym roku. Najbardziej obawiają się zamknięcia stoków i wyciągów, podobnie jak miało miejsce w zeszłym roku.Karpacz, Wisła i inne górskie miejscowości utrzymują się w szczególności z turystyki. Jak pisze Portal Samorządowy, obecnie zarówno samorządy z regionów podgórskich, jak i potencjalni turyści z niepokojem wyczekują nowych informacji.

women-ge746a00cd 1280
29.11.2021 14:20 Minister Zdrowia ogłosił nowe restrykcje. Dotkną także podróżujących

Minister Zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił nowe restrykcje. Zgodnie z zapowiedzią wprowadzona zostanie kwarantanna dla osób powracających z państw dotkniętych nowym wariantem koronawirusa.Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym Krzysztofem Saczką i dyr. Grzegorzem Juszczykiem z NIZP-PZH ogłosił nowe restrykcje.

world-g12ccd0047 1280
29.11.2021 13:38 Maroko zamyka granice i wprowadza zakaz lotów na 14 dni

Władze Maroka w niedzielę poinformowały o zawieszeniu wszystkich połączeń lotniczych do tego kraju na okres minimum 14 dni. Zakaz będzie obowiązywał od poniedziałku od godziny 23:59. Powodem restrykcji jest nowa mutacja koronawirusa. Maroko ma jeden z wyższych współczynników zaszczepienia w Afryce – w pełni zaszczepionych jest na 2/3 populacji tego kraju. Tamtejszy resort spraw zagranicznych poinformował w niedzielę, że decyzja o zamknięciu kraju została podjęta, by „zachować osiągnięcia Maroka w walce przeciwko pandemii oraz by chronić zdrowie swoich obywateli”.

snow-g3feb1115f 1280
29.11.2021 09:43 TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe po raz pierwszy w tym sezonie wydało ostrzeżenie przed lawinami. Obecnie wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki.Obecnie w Tatrach panują już zimowe warunki, a im wyżej, tym robi się bardziej niebezpiecznie. TOPR ogłosił dzisiaj pierwszy w tym sezonie alert lawinowy.

nie żyje
29.11.2021 01:00 TOPR poinformował o śmierci Jerzego Mitkiewicza. Taternik, ratownik i przewodnik tatrzański miał 94 lata

TOPR poinformował w sobotę, że w wieku 94 lat zmarł Jerzy Mitkiewicz. Był taternikiem, alpinistą, przewodnikiem tatrzańskim, i wieloletnim kierownikiem obserwatorium na Kasprowym Wierchu.TOPR przekazał smutną wiadomość o śmierci swojego dawnego ratownika. Jerzy Mitkiewicz był również uznanym taternikiem i meteorologiem. Zmarł 27 listopada 2021 roku w wieku 94 lat.

shelter-g752688bf0 1280
27.11.2021 22:21 W schronisku Murowaniec powstał apartament. Zdjęcie wywołało burzę

Schronisko Murowaniec pochwaliło się w swoich mediach społecznościowych zdjęciem nowego apartamentu, który powstał na najwyższym piętrze budynku. Niestety nie wszystkim spodobał się ten pomysł, a w komentarzach rozpętała się burza.Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej to jeden najpopularniejszych obiektów tego typu w Tatrach. Zostało otwarte niemal 100 lat temu i od tego czasu przyjmuje górskich wędrowców. Teraz właściciele zdecydowali się na rozszerzenie oferty, co nie spodobało się wszystkim miłośnikom tego miejsca.

dining-room-gadacb5c0f 1280
27.11.2021 22:21 Turystka pokazała paragon z restauracji we Lwowie. "Musieliśmy czekać ok. godziny, ale było warto"

Pani Karolina z rodziną na kolację do słynnej restauracji Baczewskich we Lwowie. Można tam zjeść głównie specjały kuchni polskiej. Lokal cieszy się ogromnym powodzeniem, dlatego na miejscu zazwyczaj trzeba czekać w długiej kolejce na stolik.Lwów od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich turystów, głównie ze względu na historię i odległość od naszego kraju. Nie przeszkadzają również ceny, które w Ukrainie są znacznie niższe niż w Polsce.

map-g95ca09d0a 1280
27.11.2021 16:16 Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czechy ponownie wprowadzają stan wyjątkowy, który ma zacząć obowiązywać do świąt Bożego Narodzenia. Powodem, podobnie jak w wielu innych krajach, jest gwałtowny wzrost liczby zachorowań. W czwartek w Czechach zanotowano aż 27717 nowych przypadków COVID-19. Z tego powodu tamtejszy rząd zdecydował się na ogłoszenie stanu wyjątkowego. Nie będzie to jednak pełny lockdown, chociaż niektóre restrykcje obowiązują już od kilku dni.

people-gaa110e094 1280
27.11.2021 14:17 Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Komisja Europejska proponuje wstrzymanie lotów z i do państw południowej Afryki. Część europejskich krajów zdecydowała się jednak wdrożyć zakaz od razu. Decyzja spowodowana jest wykryciem nowej mutacji koronawirusa.Najszybciej na informację o nowej mutacji koronawirusa zareagowały m.in. Izrael i Wielka Brytania, które zamknęły swoje granice dla podróżnych z państw południowej Afryki. W ich ślady idą teraz kraje Europy.

Zakopane
27.11.2021 12:31 Góralki zaatakowały turystów w Zakopanem paralizatorami. Usłyszały wyrok

Dwie góralki z Zakopanego, które zaatakowały turystów paralizatorami, usłyszały wyrok. Do zdarzenia doszło w sierpniu 2019 roku. Kobiety zostały skazane na karę więzienia w zawieszeniu. Oprócz tego muszą zapłacić kilka tysięcy złotych kary. Rodzina z dwójką dzieci, która wynajęła przez portal rezerwacyjny apartament w Zakopanem, została zaatakowana przez właścicielki obiektu - wynika z zeznań. Matka wylądowała w szpitalu, a mężczyzna pojechał na komendę, gdzie złożył zeznania.

portuguese-gravity-yuEIlTMbGDc-unsplash
27.11.2021 10:28 Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Portugalia wprowadza od grudnia surowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nowe zasady obejmą również osoby, które się zaszczepiły. – Musimy być świadomi, że wkraczamy w fazę większego ryzyka – mówił premier Antonio CostaChociaż Portugalia jest jednym z najlepiej wyszczepionych krajów Unii Europejskiej, tamtejszy rząd podjął decyzję o wprowadzeniu od grudnia stanu klęski żywiołowej. Premier Antonio Costa podkreślił, że ma to związek ze skokiem zakażeń w niektórych krajach.

jarmark bożonarodzeniowy w gdańsku
26.11.2021 22:21 Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku zachwyca frykasami. Placki ziemniaczane robią furorę wśród zwiedzających

Turyści na gdańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym ustawiają się w długie kolejki po liczne przysmaki, jak placki ziemniaczane, oscypki z żurawiną i kultowego grzańca. Na licznych stoiskach każdy powinien znaleźć coś dla siebie.Placki ziemniaczane okazały się największym hitem Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku, jednak nie jest to jedyny powód, dla którego przybywają tam tłumy turystów z całej Polski. Na 120 stoiskach znajdziemy atrakcje dla wszystkich.

sylwester
26.11.2021 16:44 Zakopane: Polacy masowo odwołali przyjazd na Sylwestra. Poznaliśmy powód

Kadra jednego z dużych obiektów noclegowych w Zakopanem bardzo się przestraszyła, gdy goście masowo zaczęli odwoływać ogromną liczbę rezerwacji na Sylwestra. Sytuacja wkrótce się jednak wyjaśniła.Sylwester w Zakopanem to marzenie wielu turystów. Aby jednak je zrealizować, trzeba odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg, bo te sprzedają się jak świeże bułeczki. Niedawno jednak w jednym z ośrodków doszło do bardzo dziwnej sytuacji.

winter-g08f932ff0 1280
26.11.2021 16:02 Prognoza pogody: ostrzeżenia IMGW dla podróżnych przed oblodzeniem i śnieżycami

Prognoza pogody na piątek 26 listopada nie zachęca do podróży po kraju. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. W niektórych regionach Polski może być też bardzo ślisko. Podobne warunki panować będą przez cały weekend. Według prognozy pogody wydanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek w kilku regionach możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu. Podróżni proszeni są o zachowywanie ostrożności.

woman-g5d10885d7 1280
26.11.2021 11:22 Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

Komisja Europejska chce skrócić ważność paszportów covidowych do 9 miesięcy zamiast 12 tak jak obecnie. Przedłużyć jego ważność będzie można przy pomocy trzeciej dawki szczepienia. Paszport covidowy wystawiany jest na 12 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub jednej w przypadku preparatu Janssen). Komisja Europejska chce jednak skrócić ważność dokumentu do 9 miesięcy.

bank-g5800034a1 1280
26.11.2021 10:35 Zakopane: niepokojące wieści dot. Bożego Narodzenia. Media donoszą, że turyści odwołują rezerwacje

Turyści, którzy planowali spędzać Boże Narodzenie w Zakopanem, nagle masowo zaczęli rezygnować z rezerwacji. Media wskazują, że powodem takiego zachowania mogą być wysokie ceny noclegów i niejasna sytuacja epidemiczna.Zakopane od lat króluje jako najpopularniejszy kierunek w okresie świąteczno-noworocznym. Zwykle o tej porze zdecydowana większość miejsc noclegowych była już dawno wyprzedana. Tymczasem jednak część turystów zaczęła rezygnować ze swoich rezerwacji.

FE9uumqXMAIk-v5 (1)
26.11.2021 09:51 Tragiczny wypadek przy kręceniu reklamy ośrodka narciarskiego w Solden

Nie żyje jeden z najwybitniejszych słoweńskich snowbordzistów, Marko "Grilo" Grilc. Podczas kręcenia specjalnego materiału wideo na jednym z zamkniętych stoków w Austrii, doszło do tragicznego wypadku.Nie żyje Marko "Grilo" Grilc, wybitny słoweński snowboardzista. Informację o śmierci sportowca potwierdziła austriacka policja, która przekazała także szczegóły zdarzenia.

saint-peters-basilica-g132c9752a 1280
25.11.2021 17:42 Włochy wprowadzają ograniczenia dla niezaszczepionych. Będą obowiązywać od 6 grudnia

Włochy zaostrzają zasady dotyczące korzystania z zielonej przepustki covidowej. Od 6 grudnia będzie ona dostępna tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych. Tylko taki dokument umożliwi wstęp do teatru i kina, hotelu, na imprezy sportowe i publiczne czy do zamkniętych sali w barach i restauracjach.Włochy wprowadzają dodatkowe obostrzenia w ramach walki z Covid-19. Tamtejszy rząd ogłosił, że od 6 grudnia niezaszczepionych czeka wiele ograniczeń. Przede wszystkim nie będą mogli korzystać z lokali gastronomicznych, placówek kulturalnych czy brać udział w imprezach masowych. Nowe restrykcje spowodowane są wzrostem zakażeń czwartej fali pandemii. W ten sposób Włochy chcą chronić się przed pełnym lockdownem w okresie świąteczno-noworocznym i uratować zimowy sezon turystyczny.

góry (1)
25.11.2021 16:05 Zidentyfikowano kości znalezione w Tatrach. To szczątki zaginionej Joanny

Kości znalezione w Tatrach należą do zaginionej Joanny Felczak - wynika z badań DNA. Informację przekazała rodzina kobiety. Potwierdziły się tym samym przypuszczenia, że turystka zginęła podczas wycieczki.Rodzina zaginionej w ubiegłym roku w Tatrach Joanny Felczak poinformowała w czwartek, że wyniki badań DNA szczątków znalezionych w górach potwierdziły jej tożsamość.

bratislava-g165e03e7f 1280
25.11.2021 14:14 Słowacja wprowadza stan wyjątkowy. Lockdown dotknie także zaszczepionych

Słowacja wprowadza ogólnokrajowy, 14-dniowy lockdown, który obejmie także osoby zaszczepione. Powodem przywrócenia restrykcji jest nagły wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. Słowacja jako drugi kraj w Unii Europejskiej po Austrii, zdecydowała się na wprowadzenie pełnego lockdownu. Rząd tłumaczy, że spowodowane jest to radykalnym skokiem zakażeń koronawirusem.We wtorek Słowacja zanotowała ponad 10 tysięcy nowych zakażeń, czyli najwięcej od marca 2020 roku. W szpitalach jest ponad 3200 pacjentów z COVID-19, z których 83 procent to osoby niezaszczepione - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Tatry
25.11.2021 12:34 Tatrzańskie szlaki świecą pustkami. Mimo słońca warunki są bardzo trudne

Chociaż wydawać by się mogło, że Tatry przyciągają turystów o każdej porze roku, trudne warunki atmosferyczne skutecznie odstraszyły wędrowców. Tygodnik Podhalański w czwartek rano opublikował nagranie z ośnieżonego szlaku.Jak przekazał Tygodnik Podhalański, w Tatrach wieje dziś silny południowy wiatr, który przyniesie jutro deszcz na Podhalu, a w górach śnieg. Obecnie szlaki są puste i zalega na nich kilka centymetrów śniegu.

john-tuesday-0QV-SDRPmx0-unsplash
25.11.2021 10:42 Black Friday linii lotniczych. Na jakie zniżki można liczyć?

Promocje z okazji Black Friday w wielu miejscach trwają cały tydzień. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że oprócz sprzętów czy ubrań przeceniane są również bilety lotnicze i wycieczki. Specjalne oferty przygotowały m.in. Ryanair, Wizz Air czy LOT.Black Friday to zwyczaj wywodzący się z USA, przypadający w piątek po Dniu Dziękczynienia. Właśnie stamtąd dzień obniżek przywędrował do Europy i od kilku lat również Polacy polują na okazyjne oferty.

milky-way-ge176b77e8 1280
24.11.2021 14:28 Kometa Leonard pojawi się nad Polską. Wiemy, kiedy będzie można ją obserwować

Wkrótce na polskim niebie będziemy mieli szansę zaobserwować kometę Leonard. Jest to bardzo wyczekiwane wydarzenie w świecie astronomii - napisał na Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. Może być to najjaśniejsze tego typu zjawisko w tym roku. Na początku grudnia na polskim niebie będziemy mieli okazję zaobserwować kometę Leonard. Może być to najjaśniejsze tego typu zjawisko w tym roku.

skiing-gdc67de55a 1280
24.11.2021 12:38 Stacje narciarskie w Małopolsce rozpoczęły naśnieżanie stoków

Pierwsze stacje narciarskie w Małopolsce rozpoczęły minionej nocy sztuczne śnieżenie stoków - poinformował dzisiaj portal TVP3 Kraków. Armatki śnieżne zostały uruchomione m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej i Krynicy-Zdroju.Wiele wskazuje na to, że fani białego szaleństwa będą mogli wkrótce przypiąć narty na nogi. Minionej nocy w pierwszych stacjach zostały uruchomione armatki do naśnieżania stoków narciarskich.

EN 01498865 3314
24.11.2021 11:13 Wioska Aceredo przez lata była zatopiona w jeziorze. Teraz działa jak magnes na turystów

Jezioro Lindoso odsłoniło uliczki zatopionej wioski Aceredo, która wyłoniła się z odmętów po trzech dekadach od swojej zagłady. Zaciekawieni turyści tłumnie przybywają teraz na zachodni kraniec Hiszpanii.Turyści pomimo trudnego dostępu tłumnie przybywają nad jezioro Lindoso, aby zobaczyć starą wioskę Aceredo. Miejscowość 30 lat temu została pochłonięta przez wody rzeki Lima, spiętrzone zaporą portugalskiej firmy hydroelektrycznej EDP.

winter-gc8fb26cf4 1280
24.11.2021 10:03 Weekend w górach może być niebezpieczny. Przewidywane alerty przed śniegiem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń obejmującą również początek zbliżającego się weekendu. Jak wskazano, w piątek może zostać wydany alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.Intensywne opady śniegu mogą pokrzyżować niektórym plany na weekend. IMGW zapowiedział wprowadzenie alertów pierwszego stopnia w trzech województwach.

hiszpania
23.11.2021 17:08 Atak zimy na Półwyspie Iberyjskim. Część regionów wydała ostrzeżenia

Zima zaatakowała Hiszpanię i Portugalię, gdzie część dróg jest nieprzejezdnych z powodu opadów śniegu. Na wielu trasach występuje również gołoledź. W mediach społecznościowych pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania.Hiszpania i Portugalia kojarzą się turystom raczej z letnimi wakacjami, jednak opady śniegu zdarzają się również tam. Tym razem jednak spadło go tak dużo, że część dróg stała się kompletnie nieprzejezdna.

image (18)
23.11.2021 16:11 Tatry. Turyści zwozili kolegę ze szlaku taczką. 24TP: był pod wpływem alkoholu

Grupa turystów w Tatrach zwoziła swojego kolegę ze szlaku na taczce. Jak wskazuje Tygodnik Podhalański, mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Nagranie ze zdarzenia trafiło do internetu. Turyści w Tatrach niestety czasami bywają lekkomyślni. Tygodnik Podhalański poinformował niedawno o nieodpowiedzialnym wybryku, do którego doszło w Dolinie Strążyskiej. Wszystko zostało nagrane.

snowboarding-g56bb500e0 1280
23.11.2021 14:27 Stoki narciarskie w Austrii pozostaną otwarte mimo lockdownu. Rada Narodowa zmieniła decyzję

Narciarze w miniony weekend szturmowali austriackie ośrodki narciarskie w Austrii, aby wykorzystać ostatnią przed lockdownem. Rada Narodowa zdecydowała jednak w niedzielę wieczorem, że stoki pozostaną jednak otwarte - informuje TVP.Ogólnokrajowy lockdown obowiązuje w Austrii od poniedziałku. Spowodowany jest on rekordowymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem i potrwa co najmniej 10 dni. Początkowo miał objąć również ośrodki narciarskie, jednak w ostatniej chwili Rada Narodowa zmieniła zdanie.

Śnieżka
23.11.2021 13:03 Dwucyfrowy mróz na Śnieżce. Temperatura odczuwalna spadła poniżej -30 stopni

Temperatura na Śnieżce o godzinie 1:00 w nocy spadła aż do -10.3 °C. Odczuwalna była temperatura jeszcze niższa i wyniosła -32.67 °C. Co ciekawe, nie są to pierwsze rekordy spadku temperatury w ostatnim czasie na szczycie Karkonoszy.Dzisiejsza noc na Śnieżce była wyjątkowo mroźna. Termometry w tamtejszym Obserwatorium Meteorologicznym pokazały dwucyfrowy wynik.

a-candle-g4f4f71414 1280
23.11.2021 11:37 Wypadek autokaru wycieczkowego w Bułgarii. Nie żyje 46 osób, w tym 12 dzieci

Wypadek autokaru na autostradzie Struma w południowo-zachodniej Bułgarii. Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowała bułgarska telewizja publiczna. W wypadku zginęło 46 osób, w tym 12 dzieci. Siedmiu poszkodowanych przewieziono do szpitala w Sofii. Premier Stefan Janew powiedział, że jest to najpoważniejszy i najbardziej tragiczny w skutkach wypadek drogowy w Bułgarii.

raindrops-ge494cd6c2 1280
23.11.2021 10:15 Synoptycy ostrzegają przed opadami deszczu i śniegu. Trudne warunki na szlakach

Pogoda we wtorek może przynieść intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem – przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk cytowana przez RMF24. IMGW poinformował we wtorek rano, że pogoda będzie pochmurna. Z rana przewidywane są intensywne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Synoptycy przewidują także, że "rano powinno być ślisko". Jak wskazuje Małgorzata Tomczuk z IMGW, w głębi kraju temperatura będzie się wahać od 0 do -3 stopni. Najcieplej będzie na Zamojszczyźnie i miejscami na Podkarpaciu, najchłodniej na Suwalszczyźnie.

Fot. Unsplash.com/ Ashkan Forouzani
19.11.2021 22:24 Norwegia i Dania zaostrzają obostrzenia

Dania i Norwegia odnotowały ostatnio bardzo wysokie wskaźniki zakażeń COVID-19. Z tego względu rządy tych krajów ogłosiły dziś nowe obostrzenia i restrykcje związane z pandemią koronawirusa.W Danii ma zacząć obowiązywać wymóg okazywania certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19 w państwowych zakładach pracy. Do tej pory należało go pokazywać jedynie na wejściu na wydarzenia kulturalne oraz w punktach gastronomicznych. W Norwegii z kolei zaostrzone kontrole na granicach. Więcej szczegółów poniżej.

urban-g19a567dd8 1280
17.11.2021 16:07 Irlandia przywraca restrykcje. Certyfikat będzie potrzebny niemal wszędzie

Rząd Irlandii we wtorek ogłosił decyzję o ponownym wprowadzeniu obostrzeń na terenie kraju. Ma to związek ze skokiem zakażeń koronawirusem. Od piątku niemal w każdym miejscu publicznym konieczne będzie okazanie certyfikatu covidowego.Irlandia dołączyła do innych europejskich państw, które zdecydowały się na wprowadzenie obostrzeń i obowiązkowych certyfikatów covidowych w miejscach publicznych.

Etna
17.11.2021 15:02 Rzadkie zjawisko astronomiczne nad Etną. Zdjęcie zostało wyróżnione przez NASA

Astrofotgraf Giancarlo Tinè uchwycił niezwykle rzadkie zjawisko nad Etną. Według Amerykańskiej Agencji Kosmicznej miał bardzo wiele szczęścia, ponieważ taki widok zdarza się raz na długi czas. Etna to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Właśnie tam włoski astrofotgraf Giancarlo Tinè uchwycił niecodzienne zjawisko optyczne.

pogoda
17.11.2021 13:12 Prognoza zagrożeń IMGW. Turyści wybierający się nad morze muszą uważać

IMGW może jutro wydać ostrzeżenia przed niebezpieczną pogodą. Synoptycy wydali prognozę zagrożeń, zgodnie z którą od czwartku do soboty mogą pojawiać się silne porywy wiatru. Uważać trzeba szczególnie nad morzem i na Mazurach. Pogoda w najbliższych dniach może zaskoczyć, szczególnie na północy kraju. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń, zgodnie z którą mogą wystąpić tam silne porywy wiatru.

water-g2eacf4d64 1280
17.11.2021 11:52 Obniżony stan wody w Jeziorze Solińskim. Wszystko przez niewielkie opady deszczu

Poziom wody w Jeziorze Solińskim w ostatnim czasie mocno obniżył się poziom wody wskutek znikomych opadów deszczu. Do sieci trafiły zdjęcia łódek i pomostów, które znalazły się na suchym lądzie.Jezioro Solińskie jest jednym z najpopularniejszych zbiorników wodnych nie tylko w Bieszczadach, ale i w polskich górach w ogóle. Największe bieszczadzkie jezioro zaczęło jednak powoli zanikać.

airport-g3804e85be 1280
17.11.2021 10:14 Loty do Krakowa przekierowane na lotnisko w Pyrzowicach. Powodem gęsta mgła

Wybrane rejsy linii Ryanair i KLM zostały przekierowane na lotnisko Katowice w Pyrzowicach z powodu mgły, uniemożliwiającej we wtorkowy wieczór lądowania samolotów w porcie lotniczym Kraków — wynika z wieczornej informacji Katowice Airport. Podobna sytuacja wydarzyła się również dzisiaj rano.Z powodu gęstej mgły nad lotniskiem w Balicach część lotów została przekierowana do portu lotniczego w Pyrzowicach. Jak informuje RMF24, chodzi o 7 rejsów, m.in. do Londynu, Bari, Budapesztu czy Amsterdamu.Gęsta mgła utrzymywała się rano także w województwie śląskim, a ostrzeżenie z nią związane obowiązywało co najmniej do godziny 9. Ostrzeżenie dotyczyło 27 powiatów, głównie w środkowej i północnej części Śląska.

Karpacz
16.11.2021 17:25 Karpacz na starych pocztówkach wygląda niesamowicie. Niektóre rzeczy się nie zmieniają

Karpacz jest jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w Polsce. Nie od dziś zresztą miasto cieszy się dużą popularnością - świadczą o tym chociażby stare pocztówki, dostępne na stronie miasta.Karpacz leży u stóp Śnieżki, w dolinach Łomnicy. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast w Polsce. Podobnie było zresztą przeszło 100 lat temu, kiedy miejsce to przechodziło swój rozkwit.

thermometer-ge3e19d1ba 1280
16.11.2021 15:49 Porównali temperatury na Kasprowym i na Helu. Doszło do inwersji temperatury

Pogoda w Polsce ostatnio może płatać figle. Termometry na tatrzańskich szczytach pokazały bowiem wartości wyższe niż w jakimkolwiek innym miejscu w naszym kraju. Przyczyną tego nietypowego zjawiska jest inwersja.Pogoda w większości kraju jest od kilku dni pochmurna, panują również mgły, mżawka i niska temperatura. Zupełnie inna sytuacja jest wysoko w górach, gdzie obecnie dominuje ciepło oraz słońce.

Polska
16.11.2021 14:11 Turyści "na pamiątkę" kradną oznaczenia szlaków. Poważny problem w Beskidach

Turyści potrafią zaskoczyć nierozsądnym zachowaniem w górach. Okazuje się, że śmiecenie nie jest jedynym problemem. Co jakiś czas zdarzają się bowiem kradzieże tabliczek z oznaczeniami szlaków. Góry są miejscem, gdzie szczególnie trzeba uważać na oznaczenia szlaków, żeby się nie pogubić. Niestety, w Beskidach pojawił się problem znikających drogowskazów, które są przez niektórych turystów traktowane jak pamiątki.

Australia
16.11.2021 13:04 Australia. Atak zimy w Tasmanii. Najzimniejsza listopadowa noc od 70 lat

Australia. W ostatnich dniach w Tasmanii, gdzie obecnie kończy się wiosna, doszło do zimy. W regionie spadł śnieg, a ponadto zanotowano rekordowo niską jak na listopad temperaturę, która wyniosła niecałe 3 stopnie Celsjusza. Jest to najniższy wynik od prawie 70 lat. Nieoczekiwany atak zimy miał miejsce w Tasmanii wyspie u południowo-wschodnich wybrzeży Australii. Chociaż na kontynencie kończy się wiosna i już niebawem rozpocznie się lato, w ostatnich dniach spadł tam śnieg.Mieszkańcy najmniejszego australijskiego stanu mogli zobaczyć przez okno powrót zimy. Ośnieżone zostały drogi i budynki, a temperatura spadła do 3 stopni Celsjusza. Ostatnio tak zimno w tym miesiącu było w 1953 roku.

airport-ga96b8d8c1 1280
16.11.2021 11:33 Turystka nie została wpuszczona do samolotu. Nie miała dokumentu, który nie był wymagany

Incydent na lotnisku Ciampino. Pasażerka z Wielkiej Brytanii nie została wpuszczona do samolotu, bo nie miała negatywnego wyniku testu na COVID-19. Dokument ten nie był wymagany w jej przypadku, ponieważ była w pełni zaszczepiona. Brytyjski dziennik „Independent” poinformował o sytuacji, do której doszło w zeszły czwartek na rzymskim lotnisku Ciampino. Brytyjska pasażerka, która wraz ze swoim partnerem czekała w kolejce do boardingu na lot Ryanairem do Londynu, została bardzo nieprzyjemnie potraktowana przez załogę samolotu.

beskidy
16.11.2021 10:12 Beskid Śląski. Kierowca wjechał na szlak ciężarówką

W Beskidach doszło do nietypowej sytuacji. Kierowca ciężarówki wjechał ciężkim pojazdem na szlak do schroniska na Błatniej. Zdjęcia opublikowano na profilu Błatnia Challenge 2022 na Facebooku.W Beskidzie Śląskim, na szlak prowadzący na szczyt Błatniej o wysokości 917 m n.p.m., wjechała ciężarówka.

świeczka (10)
16.11.2021 09:01 TOPR podaje szczegóły śmierci zawodnika MMA. Poruszał się poza wyznaczonym szlakiem

W ubiegłą sobotę informowaliśmy o śmierci zawodnika MMA, Mateusza Łazowskiego, który zginął w Tatrach podczas przygotowań do kolejnej walki. Ratownicy TOPR poinformowali, dlaczego doszło do tragedii. Ratownicy za każdym razem informują i przestrzegają przed nierozważnymi krokami podczas przebywania w górach. Śmierć Łazowskiego może być przykładem na to, że ich rady nie są przypadkowe.

ski-slope-g5377b6dfd 1280
15.11.2021 22:20 Decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego ws. sezonu narciarskiego w Polsce

Rekomendacja sanepidu na nadchodzący sezon narciarski to "pozostawienie ośrodków narciarskich otwartych przy zachowaniu reżimów sanitarnych, które będą aktualizowane w najbliższych tygodniach"- wskazuje zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela KucharczykSezon narciarski w Polsce zbliża się wielkimi krokami, jednak po zeszłorocznych doświadczeniach wielu może obawiać się planowania wyjazdu. Wszystko wskazuje na to, że ferie odbędą się według ustalonego porządku, chociaż w reżimie sanitarnym. W minionym tygodniu doszło do spotkania w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Brali w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego z przedstawicielami branży narciarskiej.

Ratownik górski - ea
15.11.2021 16:38 Austria. Akcja ratunkowa w Alpach. Polak uciekał przed ratownikami, bo nie chciał płacić

Na alpejskim szczycie Zugspitze w Niemczech doszło do kuriozalnej sytuacji. Dwóch polskich alpinistów utknęło podczas próby zejścia ze szczytu, wobec czego postanowili wezwać pomoc. Kiedy ratownicy zjawili się na miejscu zastali tylko jednego z nich, gdyż drugi postanowił uciec. Powód takiego zachowania okazał się co najmniej zaskakujący.Pierwszy z alpinistów doznał kontuzji kolana i został przetransportowany do znajdującej się nieco wyżej stacji ratowniczej, natomiast za drugim rozpoczęto pościg. Na szczęście został złapany, ale gdy ratownicy usłyszeli, dlaczego uciekał, nie mogli uwierzyć.

15.11.2021 16:36 Kuźnica: Nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej. „Coraz większa grupa migrantów zbiera się na przejściu”

Migranci, którzy rozbili obóz przy granicy polsko-białoruskiej, przenieśli się dziś bezpośrednio pod przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica Białostocka. Służby szacują, że znajduje się tam obecnie około 3,5 tysiąca uchodźców. Nagrania robią piorunujące wrażenie. Filmy z przejścia granicznego udostępniły na Twitterze Polska Policja oraz MSWiA. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że polskie służby są w gotowości, przygotowane na każdy scenariusz.

morocco-g6eaafb71b 1280
15.11.2021 14:19 Maroko zaostrza przepisy graniczne. Konieczny będzie dodatkowy test

Rząd Maroka zdecydował o zaostrzeniu przepisów granicznych. Pasażerowie, wjeżdżający na teren kraju będą musieli wykonać dodatkowy test antygenowy. Sprawa dotyczy osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Ludzie z pozytywnymi wynikami nie zostaną wpuszczeni do kraju.Osoby w pełni zaszczepione muszą wypełniać fiszki sanitarne, po czym bezpośrednio wjechać na teren Maroka. Z kolei niezaszczepieni dodatkowo muszą wykonać test PCR, nie wcześniej niż 48h przed podróżą. Wkrótce ulegnie to zmianie.

12966610644 a8dd01ce7b k
15.11.2021 13:11 Sylwester w Zakopanem drogi jak nigdy. Ceny sięgają 10 tys. zł

Już za niespełna dwa miesiące będziemy obchodzić święto powitania nowego roku, a Polacy robią zakusy na świętowanie w Zakopanem. Jednak, aby tego dokonać, należy sięgnąć do kieszeni głębiej niż kiedykolwiek wcześniej. Ceny za nocleg sięgają nawet 10 tys. złotych. Za główną przyczynę znacznych podwyżek cen podaje się inflację, jednak są to także efekty ubiegłorocznego lockdownu, podczas którego zamknięte były restauracje i hotele. Wśród winnych takich cen wymienia się również nieświadomych turystów.

the-ocean-gf42030074 1280
15.11.2021 12:03 Amerykański turysta postrzelony podczas wakacji w Cancún

Podczas wakacji w meksykańskim kurorcie Cancún Amerykanin Tanner Vanvalkenburg trafił w sam środek gangsterskiej strzelaniny. Mężczyzna cudem przeżył, jednak z obrażeniami trafił do szpitala - donosi ABC News.W zeszłym tygodniu doszło do strzelaniny w pobliżu hotelu Hyatt Ziva Riviera Cancún w Meksyku, w wyniku której śmierć poniosły dwie osoby. Głos zabrał jeden ze świadków, który w wyniku zdarzenia został ranny.

256506494 3034213416793434 2541406211614717610 n
15.11.2021 11:09 Nie żyje zasłużony ratownik. Andrzej Zagata zwany był „szeryfem” Jeziora Rożnowskiego

Portal "sadeczanin.info" przekazał bardzo przykrą wiadomość o śmierci jednego z założycieli organizacji Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Andrzeja Zagaty, nazywanego przez znajomych "szeryfem" Jeziora Rożnowskiego. Przyczyna nie została ujawniona. Dziś, tj. 15 listopada odbył się jego pogrzeb. Miał 95 lat.Zmarły mężczyzna uratował mnóstwo tonących osób, dzięki czemu zyskał przytoczony pseudonim. Dla wielu osób był prawdziwą opoką i gwarancją bezpieczeństwa przy korzystaniu z kąpieliska.

country-house-g1dd92afc5 1280
15.11.2021 01:00 Trudna sytuacja branży turystycznej na Podlasiu

Zarząd Podlaskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki poinformował, że z uwagi na wprowadzony stan wyjątkowy Podlaskie firmy turystyczne straciły nawet 50 proc. gości. Niewykluczone, że konieczne może okazać się wsparcie dla firm spoza branży turystycznej.Zdaniem wiceprezesa Podlaskiego Oddziału PIT Eugeniusza Ławreniuka przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci ograniczeniami związanymi ze strefą wyjątkową, stracili sto procent gości. W listopadzie straty mogą być nieco niższe.

Ryanair
15.11.2021 01:00 Ryanair znosi obowiązkowe opłaty za wybór miejsca dla rodzin z dziećmi

Wszystko wskazuje na to, że przedstawiciele linii lotniczych Ryanair wkrótce ogłoszą, że wybór miejsca w samolocie dla rodziców i opiekunów podróżujących z dziećmi nie będzie już płatny. Sami jeszcze nie wydali oficjalnego potwierdzenia takiego przebiegu zdarzeń, jednak opłata zniknęła z systemu rezerwacyjnego.Płatny wybór miejsca w samolotach Ryanaira został wprowadzony kilka lat temu, co było nie w smak klientom linii. Polegało to na tym, że jeśli chcieliśmy siedzieć obok żony, przyjaciół czy narzeczonych musieliśmy za to dodatkowo zapłacić, w przeciwnym razie system rozrzuci nas po samolocie. Teraz ma być inaczej.

tatry-g6e4e3e7f2 1280
15.11.2021 01:00 Długi weekend w Zakopanem. „Na trasie do Morskiego Oka zatrzęsienie i kolejki"

Miniony długi weekend w Zakopanem był dla części turystów niczym rodem z koszmaru. Wszystko przez nadmierne oblężenie zarówno Krupówek, jak i szlaku do Morskiego Oka. Jedna z czytelniczek "Onet Podróże" podzieliła się historią, jaka spotkała ją podczas wycieczki w tamte rejony.Mimo tego, że pogoda nie rozpieszczała, nie odstraszyło to tłumów przed spędzeniem wolnego czasu właśnie w Zakopanem i okolicznych miejscowościach. Efekt był nad wyraz zaskakujący, jednak niekoniecznie pozytywnie.

antonov-225-g9b8777623 1920
14.11.2021 22:20 Największy samolot świata wylądował w Rzeszowie. To jego czwarty raz w Polsce

Największy samolot transportowy świata, czyli Antonow AN-225 „Mrija” wylądował na lotnisku w Rzeszowie tuż po godzinie 23.30. Jest to czwarta wizyta tej maszyny w naszym kraju. Chociaż o przylocie największego samolotu świata mówiło się już od kilku dni, szczegóły bardzo długo były nieznane. AN-225 ostatecznie wylądował na lotnisku w Jasionce w sobotę ok. 23.30. Na pokładzie przywiózł towar dla prywatnej firmy z Podkarpacia.

240525580 223186169816840 775842807173206455 n-830x460-c-default
14.11.2021 22:20 Tragiczny wypadek w Tatrach. Nie żyje zawodnik MMA Mateusz Łazowski

Tragiczny wypadek w górach. Młody mężczyzna zginął spadł z dużej wysokości. Okazało się później, że był to Mateusz Łazowski, zawodnik Babilon MMA – poinformował szef organizacji, Tomasz Babiloński. Do tragicznego wypadku doszło w Mnichowym Żlebie. Ratownicy TOPR poinformowali w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim, że młody mężczyzna spadł z dużej wysokości.

police-g7b2ff0ea3 1920
14.11.2021 22:20 Turyści tłumnie wracają z Zakopanego. Podczas długiego weekendu wielokrotnie interweniowała policja

W niedzielę od samego rana samochody stoją w korkach na Zakopiance. Turyści tłumnie wracają do domów. Podczas kończącego się długiego weekendu wielokrotnie interweniowała policja.W mijający długi weekend w Zakopanem dopisali turyści, którzy oblegali tutejsze atrakcje - powiedział PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek. Teraz wszyscy tłumnie wracają do swoich domów, a na Zakopiance tworzą się korki.

poland-g45aee6efe 1280
14.11.2021 22:20 Trudne warunki w Tatrach. TPN wydał ostrzeżenie dla turystów

Tatrzański Park Narodowy w dzisiejszym komunikacie turystycznym ostrzegł przed trudnymi warunkami w górach. - Szlaki w wyższych partiach Tatr w wielu miejscach są bardzo mocno oblodzone - czytamy.Turyści, którzy na długi weekend wybrali się w Tatry, muszą bardzo uważać na szlakach. Może być bardzo ślisko i niebezpiecznie.

ski-g1d049ab28 1280
14.11.2021 14:50 Włochy zmieniają zasady dla narciarzy. Wszyscy muszą mieć przy sobie specjalny dokument

Wszyscy turyści, którzy od nowego roku wybiorą się na narty do Włoch, będą musieli mieć na stokach polisę ubezpieczeniową. Za jej brak grozi kara wynosząca od 100 do 150 euro, a nawet natychmiastowe odebranie tzw. skipass. Wymóg nie będzie obowiązywać osób na nartach biegowych.Amatorzy nart będą mogli powrócić na włoskie stoki po ponad rocznej przerwie spowodowanej przez pandemię. Zanim jednak wyruszy się na urlop, trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu od wypadków.

woman-g2d3112283 1280
14.11.2021 11:20 Niemcy. Bawaria wprowadza zasadę 2G. Od wtorku kina i restauracje tylko z certyfikatem

Niemcy zmagają się ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Bawarii, gdzie od najbliższego wtorku obowiązywać będą zaostrzone środki ostrożności – poinformował w sobotę portal Merkur.Niemiecki portal Merkur wskazuje, że sytuacja pandemiczna w Bawarii "od tygodni zbliża się do szczytu: coraz wyższa zachorowalność, szpitale znajdują się już na granicy, są liczne zgony".

cdc-IFKv3LESkVg-unsplash
13.11.2021 22:20 Ważność certyfikatów wydłużona o rok. Zmiana dotknie również podróżujących

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o wydłużeniu ważności certyfikatów COVID. Dotyczy to wszystkich, którzy przyjmą trzecią dawkę szczepienia. Jest to ważna wiadomość szczególnie dla osób podróżujących.Według informacji przekazanej dzisiaj przez Ministerstwo Zdrowia certyfikat COVID będzie ważny przez kolejny rok od momentu przyjęcia dawki przypominającej. Zmiana wchodzi w życie już od dzisiaj.

Tatry
13.11.2021 22:20 Turysta miał zawał na szlaku w Tatrach. Najpierw pomogli turyści, do akcji wysłano śmigłowiec

57-letni mężczyzna miał zawał serca na szlaku w Tatrach. Jako pierwsi pomocy udzielili mu inni turyści. Następnie poszkodowany został przetransportowany policyjnym śmigłowcem do Szpitala Powiatowego w Zakopanem - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Akcja ratunkowa w Tatrach. Tygodnik Podhalański poinformował wczoraj o zasłabnięciu mężczyzny na Krzesanicy. Zanim dotarli do niego ratownicy TOPR, reanimację prowadzili już turyści. Okazało się, że turysta miał zawał.

USA
13.11.2021 22:20 Chaos na lotniskach po otwarciu granic USA. "Pierwszy raz było takie zamieszanie"

Pani Joanna pokazała, co dzieje się na europejskich lotniskach po otwarciu granic USA dla zaszczepionych podróżnych. — Pierwszy raz było takie zamieszanie — relacjonuje w wiadomości do redakcji Onetu.Granice USA w poniedziałek zostały otwarte dla zaszczepionych podróżnych z Unii Europejskiej. Spowodowało to niemały chaos na lotniskach, a nawet opóźnienia lotów.

Holandia
13.11.2021 09:56 Powrót części obostrzeń. Holenderski rząd zdecydował

Holandia zdecydowała się na przywrócenie części obostrzeń w związku ze skokiem liczby zakażeń koronawirusem. Nowe restrykcje wejdą w życie w sobotę 13 listopada i mają być utrzymane wstępnie przez 3 tygodnie.Mark Rutte, premier Holandii, poinformował w piątek wieczorem, że rząd postanowił przywrócić część restrykcji pandemicznych. Ma to związek ze zwiększoną liczbą zakażeń COVID-19. Jak poinformował Business Insider, dane za 11.11 mówią o najwyższej liczbie nowych zachorowań w tym kraju od początku pandemii.

Kasprowy Wierch
13.11.2021 01:00 Tłumy ruszyły na Kasprowy Wierch. "Takiej kolejki nie widziałem nawet w sierpniu"

Do kolei linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach z samego rana ustawiła się licząca kilkaset metrów kolejka. Ponadto nie ma już wolnych miejsc w wagonikach dla rezerwujących przez internet - informuje Gazeta Krakowska.Długi weekend zachęcił Polaków do wyjazdu w Tatry. Szczególnie oblegana jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, gdzie w piątek już od rana ustawiały się kilkusetmetrowe kolejki. Tłumy widać także w sobotę rano.

image (17)
13.11.2021 01:00 Wilki przyłapane przez fotopułapkę w Tatrach. Coraz trudniej spotkać je w tej części Polski

Tatrzański Park Narodowy opublikował w swoich mediach społecznościowych nagranie z fotopułapki, przedstawiające dwa wilki. - Turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, to płochliwe i czujne zwierzęta - czytamy we wpisie TPN.Tatrzański Park Narodowy w swoim wpisie z nagraniem informuje, że spotkanie wilka w Tatrach jest niezwykłą rzadkością, a ich liczebność w tym regionie jest trudna do oszacowania.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem
12.11.2021 22:24 Ostrzeżenia IMGW. Przed podróżą do czterech województw lepiej się przygotować

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał ważne informacje, o których powinno się pamiętać przed wyruszeniem w podróż do czterech województw, znajdujących się na północnym wschodzie Polski. Ostrzeżenie dotyczy gęstej mgły ograniczającej widoczność na drogach. IMGW za pomocą wpisu na Twitterze ostrzega o niebezpieczeństwach na drodze, spowodowanych gęstą mgłą, wpływającą negatywnie na widoczność. Alert dotyczy czterech województw.

Flaga Austrii
12.11.2021 22:24 Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii? Media o planach kanclerza

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że Austria ogłosi nowe obostrzenia dla niezaszczepionych. Media w tym kraju rozpisują się na temat wprowadzenia przez austriacki rząd lockdownu dla osób, które nie zdecydowały się na szczepionkę przeciw koronawirusowi. Informacja o nowych ograniczeniach ma pojawić się w niedzielę i obowiązywać od poniedziałku.Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg ogłosił, że rząd tego państwa coraz poważniej podchodzi do pomysłu wprowadzenia lockdownu dla osób niezaszczepionych. Jeśli dojdzie to do skutku, nowe ograniczenia wejdą w życie już w poniedziałek. Czego ma dotyczyć lockdown na terenie Austrii?

Kościół w Tarnowie
12.11.2021 18:42 Najpiękniejsze miasta w Europie. Na liście polski akcent

Amerykańska stacja CNN przedstawiła zestawienie najpiękniejszych małych miast w Europie. Wśród nich znalazł się rynek starego miasta Tarnowa. Ku zaskoczeniu Polaków zagraniczny nadawca docenił go za małomiasteczkowy klimat i architektoniczną mieszankę stylów.W zestawieniu stacji CNN znalazły się m.in. małe miasta z Hiszpanii, Portugalii, Francji i z Polski. Malowniczy Tarnów chwycił Amerykanów za serca i zauroczył ich różnorodnością architektoniczną. Porównali go do Starego Miasta Krakowa.

zakopane
12.11.2021 01:00 Korki w Zakopanem. W piątkowy wieczór nie ma szans na przejazd samochodem

Zakopane to jedna z najczęstszych destynacji Polaków o każdej porze roku, a szczególnie na przełomie jesieni i zimy. Okazuje się, że miejscowość u podnóży Giewontu zyskała dużą popularność w trakcie długiego weekendu. Całe miasto jest zakorkowane, nawet osiedlowe uliczki. Kto choć raz odwiedził Zakopane, ten wie, że wybierając się tam, nie można liczyć na ciszę i spokój. To miasto z każdym rokiem zyskuje coraz więcej miłośników. Niestety konsekwencją tego są kolosalne korki.

krakow-poland-g60d1eef6e 1280
11.11.2021 22:20 Turyści w czasie pandemii wybierali Polskę. "Niemal wszystkie regiony pobiły rekordy"

Wakacje w Polsce wybrało w tym roku prawie siedem milionów Polaków, co jest najwyższym wynikiem w historii. - Niemal wszystkie regiony pobiły rekordy - mówił w rozmowie z RMF FM minister Andrzej Gut-Mostowy. Prawie wszystkie polskie regiony cieszyły się w tym sezonie rekordowym zainteresowaniem turystów. Na czele są województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Rekord - jak wskazują dane portali i serwisów z rezerwacjami noclegów - należy do miejscowości na Podkarpaciu.

255649076 1688379718035077 8341017234818713748 n
11.11.2021 22:20 Zabrał biało-czerwoną flagę na Rysy. "Niech żyje niepodległa Polska"

Grupa harcerzy weszła na najwyższy szczyt Polski w Święto Niepodległości i zrobiła sobie zdjęcia z biało-czerwoną flagą. Fotografie opublikowane w mediach społecznościowych są hitem sieci.Święto Niepodległości jest szczególnym dniem w kalendarzu, w którym upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Grupa harcerzy postanowiła obejść ten dzień w wyjątkowy sposób.

sea-g977eaffcb 1280
11.11.2021 22:20 Turyści rzadko wybierają morze na jesienny wyjazd. Można się pozytywnie zaskoczyć

Turyści jako kierunek jesiennego weekendowego wyjazdu najchętniej wybierają góry. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w tym okresie warto zmienić kierunek i wyjechać nad morze. Magazyn Travelist wyliczył wszystkie zalety nadmorskich wizyt poza sezonem.Turyści coraz chętniej korzystają z uroków weekendowych wypadów poza miasto. Chociaż wielu z nich najchętniej wybierze góry, warto rozważyć jednak zmianę kierunku. - Nadmorska wizyta poza sezonem to gwarancja ciszy, przestrzeni, wytchnienia i podreperowania zdrowia - wskazuje magazyn Travelist.

poland-gb0c3e2802 1280
11.11.2021 22:20 Popularny szlak w Tatrach ponownie otwarty po remoncie. Do wycieczek zachęca również pogoda

Popularny szlak w Tatrach został wczoraj ponownie otwarty dla turystów. Zachęcać do górskich wędrówek będzie dzisiaj również pogoda. Na trasie można dzisiaj spodziewać się tłumów, a wszystkie miejsca parkingowe zostały już wyprzedane.Wielu turystów zdecydowało się spędzić dzisiejsze święto w Tatrach, o czym świadczą wykupione miejsca parkingowe na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie. Osoby, które wybierają się w góry będą mogły skorzystać z ponownie otwartego po remoncie szlaku.

254507927 4999064093455706 428039118523288269 n
09.11.2021 22:20 Zbudowali ogrodzenie na plaży między Świnoujściem a Ahlbeckiem

Na granicy Polsko-Niemieckiej, między Świnoujściem a Ahlbeckiem postawiono płot. Ma on chronić terytorium Niemiec przed dzikami zakażonymi ASF - afrykańskim pomorem świń. W ogrodzeniu jest furtka, aby ludzie mogli przejść plażą z jednego kraju do drugiego.Płot stanął na plaży w Świnoujściu w poniedziałek, 8 listopada w celu zabezpieczenia przed wirusowym, afrykańskim pomorem świń (ASF). Choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak jest za to śmiertelna dla dzików i świń hodowanych przez człowieka.

airport-g1c8ab7a10 1280
09.11.2021 22:20 Polacy wykupują bilety do USA po otwarciu granic. Linie lotnicze ostrzegają przed kolejkami na lotniskach

Od poniedziałku granice USA są ponownie otwarte dla podróżnych ze wszystkich krajów. Okazję bardzo szybko wykorzystali Polacy, którzy natychmiast wykupili bilety lotnicze. Na lotniskach utworzyły się duże kolejki w związku ze wzmożonym ruchem.USA od poniedziałku otworzyły się na turystów z całego świata, czyli również z Polski. Warunkiem przekroczenia granicy jest pełne zaszczepienie oraz negatywny wynik testu na koronawirusa.

world-ga6e2d15d3 1280
08.11.2021 22:20 Słowacja zaostrza restrykcje pandemiczne. "To jest ryzyko i lepiej nie jechać"

Od dzisiaj niemal pół Słowacji znajduje się w czarnej strefie, w której obowiązują najostrzejsze restrykcje pandemiczne. Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje już we wszystkich powiatach graniczących z Polską.Słowacja objęła tzw. czarną strefą wszystkie powiaty wzdłuż polskiej granicy. W niedzielę odnotowano tam ponad 5 tysięcy 300 nowych przypadków koronawirusa, a w ubiegłym tygodniu było to nawet ponad 6 tysięcy 800. Dla porównania to tak, jakby w Polsce wykrywano prawie 50 tysięcy zakażeń dziennie.

Wenecja (1)
08.11.2021 22:20 Acqua alta w Wenecji. Woda zalała plac św. Marka

Plac Świętego Marka w Wenecji ponownie znalazł się pod wodą w związku z wyjątkowo dużym przypływem. Mimo to turyści nie zrezygnowali ze zwiedzania miejscowych zabytków i brodzili w wodzie w foliowych osłonach. Wenecja w niedzielę znów musiała zmierzyć się z powodziami. Podobna sytuacja miała miejsce w piątek, kiedy również plac św. Marka znalazł się pod wodą. Przyczyną jest zjawisko zwane acqua alta, czyli wyjątkowo duży przypływ.

śnieg Karkonosze
08.11.2021 22:20 Śnieg w Karkonoszach. Pracownik schroniska zjechał na sankach i nagrał film

Karkonoski Park Narodowy opublikował w swoich mediach społecznościowych nagranie ze zjazdu na sankach na drodze ze schroniska Odrodzenie. Tymczasem GOPR ostrzega przed zimowymi warunkami na szlakach i apeluje do turystów o rozwagę.Pierwszy śnieg w tym sezonie w Karkonoszach spadł 12 października, czyli nieco później niż rok temu, kiedy zima dała o sobie znać już pod koniec września. Teraz w najwyższym paśmie Sudetów napadało go tyle, że możliwy jest zjazd na sankach.

Turyści (47)
07.11.2021 22:20 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Ratownicy TOPR znaleźli ciało pod Rysami

W Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Ciało turysty zostało znalezione w sobotę przez ratowników TOPR, z pokładu śmigłowca. Niewykluczone, że zmarły to poszukiwany od piątku mężczyzna, który nie wrócił z wycieczki na Rysy.Śmiertelny wypadek turysty w Tatrach. Podczas lotu śmigłowcem w rejonie Rysów ratownicy TOPR zauważyli ciało w dolnej części Rysy. Desantowany na miejsce ratownik potwierdził zgon.

samolot
07.11.2021 19:38 Polacy wyrzuceni z samolotu. Druzgocące, co zrobili nasi rodacy. Wstyd na całą Europę?

Samolot lecący z Polski do Amsterdamu stał się miejscem potwornej awantury. Wszystko za sprawą Polaków, którzy odmówili zastosowania się do przepisów bezpieczeństwa. Co dokładnie zaszło? Ośmiu Polaków zostało wyrzuconych z pokładu samolotu. Odmówili oni założenia maseczek ochronnych. Teraz grozi im nie tylko grzywna!

airplane-seats-g7b504e0e5 1280
07.11.2021 17:20 Ośmiu Polaków wyprowadzonych z samolotu w Amsterdamie. Nie chcieli włożyć maseczek

Ośmiu mężczyzn polskiego obywatelstwa zostało wyproszonych z samolotu na lotnisku w Amsterdamie po tym, jak odmówiło wykonania poleceń załogi samolotu. Jak podają holenderskie media, Polacy nie chcieli włożyć maseczek, a nawet zająć swoich miejsc i stali w przejściu w trakcie lotu.Samolot, którym podróżowali Polacy, na lotnisku Schiphol w Amsterdamie wylądował ok. godz. 8 rano - przekazuje rzecznik portu lotniczego. Jak przekazano, mężczyźni nie wykonywali poleceń załogi w samolocie.

the-plane-g15cfff89f 1280
07.11.2021 13:02 LOT zwiększa liczbę rejsów do USA. Powrócą m.in. loty do Miami i Los Angeles

W poniedziałek 8 listopada granice USA zostaną ponownie otwarte dla podróżujących z UE. PLL LOT postanowił więc zwiększyć częstotliwość lotów w tym kierunku. Od grudnia przywrócone zostaną rejsy do Miami, natomiast od marca przyszłego roku do Los Angeles - powiedział PAP wiceprezes spółki Michał Fijoł.Pod koniec października br. prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie znoszące restrykcje dla turystów przylatujących z zagranicy samolotem. Od 8 listopada zaszczepieni podróżni z całego świata będą mogli latać do Stanów. Przypomnijmy, że granice Stanów Zjednoczonych dla osób z ponad 40 krajów, w tym m.in. z krajów Unii Europejskiej, Brazylii i Wielkiej Brytanii były praktycznie zamknięte od marca zeszłego roku.

Dworzec-PKP-pociąg-pesa-biznesinfo
06.11.2021 22:20 Nowy rozkład jazdy pociągów od 7 listopada. PKP zapowiada dodatkowe połączenia

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że od 7 listopada zostanie wprowadzona ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy pociągów. Jest to dobra wiadomość m.in. dla osób podróżujących do Krakowa, którzy będą mogli skorzystać z nowych przystanków. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o nowym rozkładzie, który będzie obowiązywał od 7 listopada do 11 grudnia, kiedy zacznie obowiązywać nowy kolejowy rozkład jazdy 2021/2022.

Zakopane
06.11.2021 22:20 Pokazali, jak wyglądało Zakopane ponad pół wieku temu. Pewne rzeczy się nie zmieniają

Zakopane cieszy się dużą popularnością wśród turystów od kilkudziesięciu lat, co potwierdzają stare fotografie. Widać na nich m.in. tłumy do kolejki na Gubałówkę i Kasprowy czy pełen parking przy Krupówkach. Zakopane jest drugim największym miastem na Podhalu, jednak to właśnie ono jest najsłynniejszym kurortem w Polsce. Słynie przede wszystkim z silnego ośrodka sportów zimowych, dzięki któremu zyskała miano zimowej stolicy Polski. Turyści jednak chętnie odwiedzają miasto o każdej porze roku. Nie inaczej było kilkadziesiąt lat temu.

Meksyk
06.11.2021 11:44 Meksyk. Strzelanina na plaży w luksusowym hotelu. Nie żyją dwie osoby

Meksyk. W czwartek grupa uzbrojonych mężczyzn wtargnęła na plażę przed hotelem w pobliżu meksykańskiego kurortu Cancún i otworzyła ogień. Dwóch mężczyzn zginęło w konfrontacji gangów narkotykowych.Ok. 15 napastników uzbrojonych w broń długą wpadło na plażę przed luksusowym hotelem w znanym meksykańskim kurorcie Cancún. Turyści i personel uciekali szukając schronienia. Lokalne media podają, że napastnicy zabili potencjalnego dilera narkotyków.

men-g887add7d9 1280
06.11.2021 01:00 Nieodpowiednie zachowanie fotografa w Pieninach. „Takie zachowanie to nie tylko wandalizm"

Pieniński Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku opublikował zdjęcie ukazujące fotografa, który ustawił się ze statywem w miejscu niedozwolonym. Pod jego stopami znajdowały się korzenie słynnej sosny z Sokolicy i inne cenne gatunki roślin.Pieniny są miejscem pełnym endemicznych gatunków roślin, których niestety z każdym rokiem ubywa. Niekwestionowany wpływ na to ma nieodpowiedzialne zachowanie turystów, którzy zbaczają ze szlaku, aby zrobić dobre zdjęcie.

train-ge1b6a8158 1280
06.11.2021 01:00 Niemcy. Trzy osoby ranne po ataku nożownika w pociągu

Trzy osoby zostały ranne w sobotę rano w wyniku ataku nożownika w pociągu ICE jadącym z Ratyzbony do Norymbergi na południu Niemiec. Policja zatrzymała jednego mężczyznę, trasa została tymczasowo zamknięta.Atak nożownika miał miejsce około godziny 8:30 w sobotni poranek, kiedy pociąg był w pobliżu miejscowości Neumarkt w Górnym Palatynacie - regionie na południu Niemiec.

FDCIjS8VkAANajT
02.11.2021 22:20 Wypadek kolejki linowej w czeskich Sudetach. Jedna osoba nie żyje

Jedna osoba zginęła w niedzielnym wypadku kolejki linowej w Kraju Libereckim na północy Czech. 15 osób zostało ewakuowanych z następnego wagonika. Żaden z ewakuowanych podróżnych nie ucierpiał podczas akcji, która odbywała się 15 m nad ziemią.Jedna osoba zginęła w wyniku wypadku kolejki linowej w Libercu na północy Czech. Do wypadku doszło w niedzielę 31 października około godziny 14.

tibet-g9e0ab1d81 1280
02.11.2021 22:20 Lawina pod Mount Everest. Zaginęło trzech himalaistów

W okolicach Mount Everest niedawno zeszła potężna lawina. W tym samym czasie urwał się kontakt z trzema francuskimi himalaistami przebywającymi w Nepalu. Jak donosi The Himalayan Times, w góry wysłano zespoły ratowników.Francuzi chcieli zdobyć szczyt o wysokości ok. 6 tys. metrów, znajdujący się w pobliżu Mount Everest. Pierwsze informacje o zaginięciu pojawiły się w niedzielę przed południem. Doniesienia co do liczby zaginionych nie zostały jak dotąd potwierdzone przez nepalskie służby. - Wysłaliśmy bardzo wykwalifikowany zespół pięciu przewodników górskich. Są obecnie w drodze i rozpoczną akcję poszukiwawczą w poniedziałek rano – mówił AFP prezes Nepalskiego Narodowego Stowarzyszenia Przewodników Górskich Ang Norbu Sherpa.

Tatry
01.11.2021 22:20 Ciało 41-letniego znalezione Polaka w słowackich Tatrach

W Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Ciało turysty zostało znalezione przez ratowników TOPR w niedzielę. - Mężczyzna zmarł na skutek upadku z wysokości - mówi Gazecie Krakowskiej Krzysztof Długopolski, ratownik TOPR.W Tatrach znaleziono ciało 41-letniego turysty z Polski. Mężczyzna najprawdopodobniej zginął w sobotę 30 października. - Wtedy to w rejonie Białczańskiej Przełęczy Wyżniej działający tam taternicy wypatrzyli porzucony plecak - mówi Krzysztof Długopolski.

bieszczadzkie cmentarze
01.11.2021 22:20 Zapomniane cmentarze w Bieszczadach. Turyści nawet nie zdają sobie z nich sprawy

Bieszczady skrywają wiele tajemnic i pozostałości po wcale nie tak odległych czasach. Znajdziemy tam m.in. zapomniane, opuszczone, zarośnięte, a nawet rozkradzione przez złomiarzy cmentarze, które są często jedyną pamiątką po istnieniu licznych niegdyś wsi. - W bieszczadzkich lasach kryje się wiele zapomnianych cmentarzy i grobów. Ledwie widoczne w bujnej zieleni, stają się łatwiejsze do dostrzeżenia, jesienią, gdy mrozy zwarzą roślinność... - czytamy na profilu Nadleśnictwa Baligród na Facebooku.

karkonosze-gc53e47a8e 1280
01.11.2021 22:20 Władze Szklarskiej Poręby planują budowę obwodnicy. GW: ma przeciąć Rozdroże pod Kamieńczykiem

Władze Szklarskiej Poręby planują budowę obwodnicy, która według planu ma przeciąć Rozdroże pod Kamieńczykiem, w okolicy najwyższego wodospadu w polskich Sudetach. O sprawie poinformowała Gazeta Wyborcza.W październiku Gazeta Wyborcza poinformowała o planach budowy obwodnicy Szklarskiej Poręby w ciągu tzw. drogi pod Reglami. Jest to znany i ceniony szlak turystyczny przez dolne partie Karkonoszy. Projekt wzbudził zatem olbrzymi sprzeciw lokalnych mieszkańców.Mimo zapewnień burmistrza Szklarskiej Poręby o rezygnacji z budowy tego odcinka dewastacja drogi pod Reglami wciąż jest jednak możliwa. Trasa miała być bowiem dalszym ciągiem innej drogi, która nadal widnieje w planach.

251201183 6616944035012202 6125892842809652069 n
01.11.2021 01:00 Zorza polarna nad Bałtykiem. „Da się ją złapać praktycznie tylko na zdjęciach"

Chociaż koronalny wyrzut masy ze Słońca, nie dotarł do Ziemi w prognozowanym terminie, fotografom udało się uchwycić zorzę polarną nad Bałtykiem. Karol Wójcicki, prowadzący stronę "Z głową w gwiazdach" tłumaczy, jak do tego doszło.W nocy z 30 na 31 października na polskim niebie miała być widoczna zorza polarna. Niestety, prognozowany koronalny wyrzut masy ze Słońca (CME) ostatecznie nie dotarł nad nasze niebo, jednak niektórym fotografom udało się uchwycić zjawisko nad Bałtykiem.