Archiwum grudzień 2019

Rosja Jakucja
30.12.2019 15:45 Ślina zamarza, a temperatura spada do -60 stopni. Dla mieszkańców tej wioski temperatury w Polsce to tropiki

Rosja zajmuje ogromny teren, w różnych jej częściach więc panują rozmaite warunki atmosferyczne. Co roku w okresie zimowym temperatury jednak nieubłaganie spadają, tworząc klimat rodem wyciągnięty z bajki o Królowej Śniegu. Wszystko staje się białe i jest tak zimno, że zamarznąć może nawet ślina. Rekordzistą w tym temacie jest miasto Ojmiakon, znajdujące się w Jakucji. Choć samą nazwę dosłownie przetłumaczyć można jako "gorące źródła", a na tych terenach rzeczywiście znajdują się wody termalne, nie ma co tam liczyć na przesadnie ciepło. Jest to miejsce powszechnie uważane za jedno z najzimniejszych na świecie, a temperatura spadająca do -60 stopni Celsjusza nie stanowi tam żadnej nowości.

Paryż najdroższe miasto
30.12.2019 10:43 Najdroższe miasta świata zostały wybrane. Po raz pierwszy na szczycie listy znalazło się więcej niż jedno

Paryż, Singapur oraz Hongkong uznane zostały za najdroższe miasta na świecie. Pierwszy raz od 30 lat stało się tak, że na szczycie listy znalazł się więcej niż jeden ośrodek. Tym razem jednak wszystkie trzy uzbierały taką samą liczbę punktów. Raport wykonany został przez Economist Intelligence Unit i miał wyłonić miasta na świecie, w których życie jest najdroższe. Wcięto pod uwagę koszty usług oraz podstawowych produktów w aż 133 miastach mogących poszczycić się mianem największych skupisk ludzi. Co ciekawe, Paryż jest jedynym ośrodkiem należącym do strefy euro, który zajął miejsce w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.

lot samolot
27.12.2019 10:43 Tania linia wprowadza bilety, z którymi nie możesz w ogóle mieć bagażu. Wizzair pójdzie w ich ślady?

Lot bez bagażu dla wielu jest całkowicie absurdalnym pomysłem. W końcu zwykle wsiadamy na pokład samolotu, aby przemierzyć spory kawałek świata, a podczas tego niemalże każdy turysta ma przy sobie wiele rzeczy osobistych. Okazuje się jednak, że zdaniem pewnej taniej linii lotniczej, bagaż podręczny wcale nie jest potrzebny. Właśnie po raz pierwszy zostały wprowadzone bilety, w których cenie nie jest wliczona ani jedna walizka. Azerska linia lotnicza Buta Airways powstała z myślą o wzorowaniu się na budżetowych mocarstwach pokroju Wizzaira czy Ryanaira. Choć funkcjonuje na rynku dopiero 2 lata, już zrobiło się o niej głośno ze względu na niekonwencjonalne rozwiązania.

wakacje bhutan
26.12.2019 19:25 Najlepsze miejsce na wakacje 2020 roku. Jest przepiękne i jeszcze do niedawna zupełnie odcięte od świata

Wakacje 2020 dopiero za pół roku, lecz już wybrano miejsce, które jest szczególnie warte odwiedzenia. Choć znajduje się niemalże na końcu świata i otoczone jest ośmiotysięcznikami, na pewno nikt nie pożałuje wizyty tam. Bhutan to magiczne, przepiękne państwo, które otrzymało prestiżowy tytuł. W prestiżowym rakingu Lonely Planet wybrało Bhutan za najlepsze miejsce do podróży na nadchodzący, 2020 rok. Skąd taka decyzja? Bo pomimo słonej opłaty za wjazd tam i samą możliwość zwiedzania, ten niewielki kraj oferuje każdemu turyście naprawdę niesamowite widoki, przeżycia i spotkanie z unikatową kulturą, która jeszcze do niedawna nie miała kontaktu ze światem.

Warszawa domek
26.12.2019 15:48 Oaza ciszy i spokoju znajduje się w Polsce. Odpoczniesz, zrelaksujesz się i pogrążysz w ulubionej lekturze w sercu lasu

Warszawa to stolica i największe miasto w Polsce. Jest wyjątkowo głośne i pełne śpieszących się ludzi, każdy mieszkaniec czasem jednak ma ochotę choć na chwilę odpoczynku. Taka ucieczka od codzienności i pędu aglomeracji może być zbawienna, a idealne miejsce do tego znajduje się już 50 km od centrum. Bookworm Cabin to wyjątkowy domek ulokowany na zupełnym odludzi, który zapewnia przybyszom nie tylko komfort, ale również ciszę, spokój oraz doskonałe warunki do pogrążenia się w ulubionej lekturze. Domek do czytania książek to miejsce dla wszystkich osób, które chcą się wyciszyć i przenieść w świat marzeń.

Ryanair podatek
18.12.2019 10:30 Pasażerowie muszą dopłacić do biletów z Ryanaira. Wszystko przez zagraniczny podatek

Ryanair cieszy się nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie gigantyczną sympatią pasażerów. Wywołane jest to przede wszystkim przystępnymi cenami biletów, które są dużo niższe niż u konkurencji. Wszyscy liczą się z tym, że kosztem tego jest również niższy komfort lotu, lecz istotna jest tutaj oszczędność. Czasem jednak można stracić cierpliwość. Jak podają media, wielu pasażerów linii Ryanair będzie musiało dopłacić do biletów, które już zakupili. Spowodowane jest to podniesieniem podatku zagranicznego, a dotyczy lotów z Niemiec, które odbyć się mają po 1 kwietnia 2020 roku. Wiadomość o konieczności dopłaty dotarła już do wielu rozzłoszczonych turystów, wśród których mogą być liczni Polacy.

wakacje 2020 ranking
17.12.2019 11:26 Polska w prestiżowym rankingu 25 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku. Są naprawdę niesamowite

Wakacje 2020 dopiero za pół roku, jednak już warto pomyśleć nad tym, gdzie warto się wybrać. Możliwości jest niezwykle wiele, niektóre jednak są szczególnie atrakcyjne. Listę właśnie tak wyjątkowych miejsc stworzyła amerykańska redakcja National Geographic Traveler, prezentując prestiżowy ranking "25 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku".Znalazło się w nim wiele destynacji rozsianych po całym globie, a szczególnie cieszy to, że doszukać się w nim można również polskiego akcentu. Nasz kraj z pewnością może być dumny za umiejscowienie wśród najatrakcyjniejszych miejsc z całego świata.

Hiszpania Santiago de Compostela
16.12.2019 19:36 Prawdziwa podróż do wnętrza siebie. Szlak przez całą Europę, z którym walczą tysiące pielgrzymów

Hiszpania potrafi przyciągnąć turystów nie tylko największymi miastami oraz przepięknymi plażami niczym z widokówek. To również kraj, który pochwalić się może miejscem wyjątkowym. Santiago de Compostela to ośrodek, do którego prowadzi jeden z najdłuższych szlaków pielgrzymkowy na świecie. Na pokonanie go decyduje się wielu podróżników, jednak jest to prawdziwe wyzwanie. Pokonując szlak Camino de Santiago, walczymy nie tylko z bólem nóg, ale również własnymi myślami, słabościami oraz samotnością. Cała droga wyznaczana jest przez muszle świętego Jakuba, a dotarcie do Sandiago de Compostela w Galicji wymaga gigantycznej siły wewnętrznej oraz zaangażowania. Na podjęcie takiego wyzwania nie jest gotowy każdy, jednak mimo to każdego roku na szlak wychodzi nawet ćwierć miliona pielgrzymów.

Europa Monako
14.12.2019 20:35 Jedno z najmniejszych państw świata, w którym mieszkają tysiące milionerów. Bogactwo aż bije po oczach

Europa to kraj kontrastów pod wieloma względami. Znaleźć tu można zarówno kraje bardzo bogate, jak i oferujące przeciętny poziom życia. Turystyczne raje graniczą z miejscami, na których jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Różnorodność jest ogromna, a dzięki temu zwiedzanie Starego Kontynentu jest fascynujące i zająć może nawet długie lata. Niektóre miejsca jednak są szczególnie ciekawe, a za takie bez wątpienia uznać można jedno z najmniejszych państw na świecie - Monako. Choć zajmuje ono zaledwie 202 hektary, składa się z 9 osiedli i zamieszkuje je niecałe 40 tysięcy ludzi, jest fascynujące i niepowtarzalne. Wjeżdżając do niego, bogactwo aż bije po oczach, a liczba milionerów tam mieszkających jest niewiarygodna.

kolej rozkład jazdy
14.12.2019 12:53 Ogromne zmiany na polskiej kolei tuż przed świętami. Pasażerowie mogą nie wiedzieć, co się dzieje

Kolej przygotowuje kolejne zmiany, które wejdą w życie jeszcze przed świętami. Jak podaje PKP, już w niedzielę 15 grudnia możemy spodziewać się wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, a to dopiero początek szeregu działań, mającego usprawnić pokonywanie najpopularniejszych tras w naszym kraju. Jak to zwykle bywa, wiąże się to z obawami pasażerów, którym w głównej mierze zależy na spokojnym dojechaniu do celu. Zmiany w PKP wiążą się często ze sporym zamieszaniem. Pasażerowie są już przyzwyczajeni do obowiązujących rozkładów, więc ich modyfikacja czasem wywołuje ogromne emocje. Co więcej, wprowadzonych ma zostać również kilkanaście nowych przystanków, a maszyny wrócą na stare trasy po remontach. Tak intensywna metamorfoza w krótkim czasie może sprawić, że wielu Polaków nie będzie wiedziało, co się dzieje.

turystyka morskie oko
12.12.2019 16:56 Niewiarygodna bezmyślność turystów na Morskim Oku, mogło dojść do nieszczęścia. "Zachowują się jak barany"

Turystyka górska wymaga szczególnego zaangażowania i umiejętności od podróżnika. Nie wystarczy założyć tenisówki, wziąć ze sobą aparat i ruszyć na zdobywanie najwyższych szczytów. To o wiele bardziej wymagające i konieczna jest znajomość terenu, odpowiednie przygotowanie oraz przede wszystkim, poczucie opdowiedzialności i zdrowy rozsądek. Najwyraźniej właśnie tych ostatnich niestety zabrakło turystom, którzy w minioną sobotę dotarli nad Morskie Oko i jak gdyby nigdy nic, zaczęli spacerować po zamarzniętym jeziorze. Ich zachowanie zostało sfotografowane i trafiło do mediów, wywołując ogromne poruszenie w Polsce. Teraz sprawę zdecydował się skomentować przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.

tanie loty polska
12.12.2019 13:04 Najtańsze loty z Polski. Bilety w te niesamowite miejsca były warte grosze

Tanie loty czasem naprawdę zadziwiają. Choć podróże samolotem już wiele lat temu przestały być postrzegane jako luksusowy sposób transportu, niektóre ceny naprawdę robią wrażenie. Sama możliwość dostania się w błyskawicznym tempie w odległe miejsce jest wyjątkowa, a gdy nie trzeba za to zapłacić fortuny, korzystamy z tego jeszcze chętniej. W internecie istnieje wiele porównywarek i stron internetowych, które zajmują się wynajdywaniem najtańszych połączeń samolotowych. Można trafić tam na naprawdę tanie loty, to zestawienie jednak daje do myślenia. Serwis Kayak.pl podsumował okazyjne ceny biletów i przedstawił listę kierunków, w które często można latać za bezcen.

kolej transsyberyjska
11.12.2019 16:08 Przejazd trwa 7 dni, do pokonania jest 9 tysięcy kilometrów. Niewielu decyduje się kupić bilety

Kolej transsyberyjska bez wątpienia znalazła się w planach na przyszły rok u wielu podróżników. Jej oryginalność jest znana na całym świecie. W wagonach turyści spędzają nie tylko długie godziny, tak jak w standardowym pociągu, ale nawet wiele dni. Pokonują za jednym razem tysiące kilometrów, a spoglądając przez okna, cieszyć się mogą niesamowitymi widokami. Wsiadając do tego niezwykłego pociągu, pokonać można znaczny obszar Eurazji. Turysta jedzie przez niemalże całą Rosję, a w zależności od stacji docelowej, znaleźć się może nawet w Chinach. Po drodze przemierza bezkresne pustkowia Syberii oraz zapierające dech w piersiach miasta. Mimo takich zalet jednak wciąż niewielu decyduje się na kupno biletu. Może to wynikać z nieznajomości szczegółów takie wyprawy.

wakacje praca
11.12.2019 13:20 Idealna praca dla miłośnika podróży. 180 tys. zł i darmowa podróż dookoła świata

Wakacje to wyjątkowy czas, który miłośnicy podróży wykorzystują na rozmaite sposoby. Niektórzy leniuchują i odpoczywają od pracy zawodowej, inni natomiast przeplatają liczne wyjazdy okazjonalnymi zleceniami, dzięki którym zdobywają pieniądze na dalsze wojaże. A gdyby tak połączyć podróż dookoła świata z zarabianiem ogromnych kwot? Okazuje się, że jest to naprawdę realne. Firma Wowcher poszukuje osoby na stanowisko ambasadora podróży. To idealna okazja, by połączyć wakacje życia z pracą zarobkową. Szczegóły oferty są fascynujące i bez wątpienia rozbudzą wyobraźnię wielu turystów. Co najważniejsze, jest to również okazja do zwiedzenia ogromnej liczby krajów oraz zarobienia ponad 180 tysięcy złotych.

podróż Laponia
11.12.2019 11:49 Miejsce, gdzie święta trwają cały rok. Mikołaj odpisuje na listy, a Rudolf czeka, aż go pogłaskasz

Podróż można uznać za magiczną z wielu powodów. Czasem decydują o tym niesamowite, zpaierające dech w piersiach krajobrazy. Innym razem zakochujemy się w atrakcjach przygotowanych dla turystów czy monumentalnych zabytkach. Wyjazd do Laponii to jednak zupełnie inny poziom magii, którą można poczuć tylko w jednym miejscu na całej planecie. Jeśli myślałeś, że Święty Mikołaj nie istnieje, koniecznie musisz się tam wybrać. Domek tej postaci z dziecięcych marzeń jest otwarty przez cały rok i tylko czeka na okazję, by przenieść Cię w sferę baśni i prawdziwej magii. Wszystko dopracowane jest w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu podbija serca ludzi z całego świata.

Rzym dom
09.12.2019 15:00 Dom za 1 dolara we Włoszech? To możliwe, masz szansę zamieszkać w raju

Rzym jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w całej Europie i dumnie reprezentuje także Włochy. Wielu podróżników uznaje go za miasto, którego nie można przegapić i musi się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia przynajmniej raz w życiu. Ten kraj jednak ma do zaoferowania o wiele więcej, a zapierające dech w piersiach krajobrazy znaleźć można na każdym kroku. Okazuje się, że tę niesamowitą kulturę poznać możesz od środka, jak nigdy przedtem. Wystarczy, że zdecydujesz się na odrobinę ryzyka, a przekonasz się, że Włochy to nie tylko Rzym. Sycylijska Bivona oferuje domy w bajowej okolicy za jedynego dolara, a wystarczy jedynie spełnić kilka warunków.