Turysci.pl
Paryż najdroższe miasto

Fot. Pixabay.com/Pexels

Najdroższe miasta świata zostały wybrane. Po raz pierwszy na szczycie listy znalazło się więcej niż jedno

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Paryż oraz dwa inne miasta znalazły się na szczycie listy najdroższych ośrodków na świecie. Można w nich kupić wszystko, jednak trzeba za to słono zapłacić. Każdego roku odwiedzane są przez prawdziwe tłumy.

Paryż, Singapur oraz Hongkong uznane zostały za najdroższe miasta na świecie. Pierwszy raz od 30 lat stało się tak, że na szczycie listy znalazł się więcej niż jeden ośrodek. Tym razem jednak wszystkie trzy uzbierały taką samą liczbę punktów. 

Raport wykonany został przez Economist Intelligence Unit i miał wyłonić miasta na świecie, w których życie jest najdroższe. Wcięto pod uwagę koszty usług oraz podstawowych produktów w aż 133 miastach mogących poszczycić się mianem największych skupisk ludzi. Co ciekawe, Paryż jest jedynym ośrodkiem należącym do strefy euro, który zajął miejsce w pierwszej dziesiątce tego zestawienia. 

Paryż jednym z najdroższych miast na świecie

Jak informuje Roxana Slavcheva, autorka raportu, Paryż ma miejsce w pierwszej dziesiątce już od 2003 roku. W ubiegłym roku zajął drugie miejsce, a teraz stanął na podium, wraz z dwoma innymi ośrodkami, jako jedyny reprezentant Europy. 

- Tylko alkohol, transport i tytoń mają ceny porównywalne z innymi europejskimi miastami - stwierdziła Slavcheva w rozmowie z BBC. 

Ceny są wygórowane, życie stosunkowo drogie, a naprawdę w stolicy Francji poszaleć mogą jedynie przybywający tam bogacze oraz lokalni miliarderzy. Jak można przeczytać w raporcie Wealth-X 2019 Bilionaire Census, w mieście tym żyje aż 55 miliarderów, a ich majątek szacowany jest na 195 mld dol. 

Ceny w tych miastach zwalają z nóg

Lekko nie mają natomiast przeciętni mieszkańcy oraz przyjezdni z biedniejszych rejonów świata. 

- Na przykład za ścięcie włosów paryżanka musi zapłacić średnio aż 119,04 dol. (ok. 458 zł). Dla porównania w Zurichu byłoby to 73,97 dol. (ok. 284 zł), a w japońskiej Osace – 53,46 dol. (ok. 187 zł) - tłumaczy Slavcheva. 

Anna Moskal, fotografka mieszkająca od 6 lat w Paryżu, twierdzi jednak, że koszty życia w tym mieście zauważa dopieor po wyjeździe z niego. 

- To, że Paryż jest drogi zauważamy, kiedy stąd wyjeżdżamy. Nagle okazuje się, że wszędzie jest taniej. Mieszkając i zarabiając tutaj – już się tego tak nie odczuwa - twierdzi. 

Jednocześnie podkreśla, że da się tam kupić wszystko, jednak trzeba za to słono zapłacić. 

- Paryż to miasto, w którym możesz kupić wszystko, co tylko ci się zamarzy. Kwestią jest tylko cena. Nie jest to oferta przeznaczona dla przeciętnego paryżanina, tylko dla najbogatszych ludzi z całego świata, którzy tu przyjeżdżają. Podaż dóbr luksusowych jest tutaj na bardzo wysokim poziomie - dodaje Polka. 

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

PodróżeParyżCiekawostki

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Na topie

Dziewczynka szalała w samolocie przez 8 godzin trwania lotu. Reakcja rodziców pozostawia wiele do życzenia

Czytaj więcej >

Na topie

"Milionerzy" Uczestnik dostał pytanie nt. podróży. Każdy turysta powinien znać odpowiedzieć

Czytaj więcej >

Na topie

Karmiła piersią w samolocie. Obsługa upokorzyła ja na oczach pasażerów

Czytaj więcej >

Na topie

Co najczęściej zostaje w pokojach hotelowych? Szczoteczka do zębów czy telefon to pikuś

Czytaj więcej >

Na topie

Nocujesz w hotelu? Wstrzymaj się z włączaniem światła po wejściu do pokoju, tak radzi pracownica

Czytaj więcej >
unsplash/David Garrido

Na topie

Przyrodnicy z apelem do turystów. Nie wchodźmy do jaskiń zimą, chodzi o nietoperze

Czytaj więcej >