Turysci.pl Polska Perła wśród nadmorskich miast. Polacy chętnie przyjeżdżają tam nie tylko w wakacje
fot. Wikimedia Commons/Kamilbarwinek

Perła wśród nadmorskich miast. Polacy chętnie przyjeżdżają tam nie tylko w wakacje

3 września 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Kołobrzeg, obok Gdańska i Rewalu, jest w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości w 2024 roku. To żadna nowość – podobnie było rok wcześniej. Kołobrzeg cieszy się ogromną popularnością od wielu lat, a niektórzy turyści wprost przyznają, że nie wyobrażają sobie wakacji bez wizyty właśnie tutaj. Co takiego jest w Kołobrzegu, że działa jak magnes na turystów?

Dużo łatwiej byłoby powiedzieć, czego w Kołobrzegu nie ma. Tutaj jest wszystko to, czego potrzebuje turysta podczas urlopu nad morzem. Od szerokich i czystych plaż, przez bogatą ofertę gastronomiczną, aż po atrakcje dla dzieci. W tym roku jest jeszcze lepiej, bo miasto intensywnie rozwija także ofertę kulturalną, w związku z kandydowaniem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Jeżeli nigdy nie byłeś w Kołobrzegu, to po tej lekturze z pewnością zaplanujesz choćby weekendowy wyjazd.

Kąpieliska w Kołobrzegu

Oczywiście, głównym powodem turystycznego boomu na Kołobrzeg jest nic innego jak morze. A kołobrzeskie plaże są wyjątkowe – bardzo szerokie, czyste i zadbane. W mieście są aż trzy kąpieliska: Plaża Zachodnia, Plaża Centralna i Plaża Wschodnia, które w sumie obejmują aż 600 metrów wybrzeża . To sporo miejsca do spacerowania!

Czytaj więcej: Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy

Najpopularniejsza wśród turystów jest największa z nich Plaża Centralna , która mierzy prawie 400 m długości. To na tej plaży znajduje się słynne molo i latarnia morska. Na Plażę Centralną prowadzi Bulwar Jana Szymańskiego z Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem. Z kolei Plaża Zachodnia wyróżnia się najlepszą jakością wody.

Jeżeli zwiedzasz Kołobrzeg, ale zależy ci na nieco mniej uczęszczanej plaży, możesz wybrać się do pobliskiego Grzybowa albo Dźwirzyna . Obydwie miejscowości zostały odznaczone Błękitną Flagą za bezpieczeństwo i czystą wodę.

Kołobrzeg – dzielnica uzdrowisk

Kolejnym powodem popularności Kołobrzegu są uzdrowiska i sanatoria, których w mieście jest tyle, że mogą pomieścić aż 6,5 tysiąca kuracjuszy ! W mieście są 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i 27 ośrodków sanatoryjnych, które tworzą odrębną dzielnicę miasta w pasie nadmorskim, między portem a Ekoparkiem Wschodnim.

Kołobrzeskie uzdrowiska leczą wodą mineralną, solanką i borowiną , a trafiają tu najczęściej pacjenci cierpiący z powodu chorób dróg oddechowych, układu krążenia i stawów. Tutejsze sanatoria mają wyjątkowo długą tradycję sięgającą początków XIX wieku. Pierwszy zakład kąpieli morskich powstał w 1803 roku. W latach 30. zaczęto stosować solankę, a od 1882 roku także miejscową borowinę.

Jednym z najsłynniejszych kołobrzeskich sanatoriów jest "Bałtyk" . Ośrodek usytuowany jest nad samym morzem, prawie naprzeciwko wejścia na molo. Szczęściarze, którym uda się dostać pokój z widokiem na Bałtyk, będą zachwyceni.

Czytaj więcej: Kolejne biuro podróży w rozsypce. Wakacje przepadły, klienci zostali na lodzie

Kołobrzeg
ośrodek “Bałtyk” w Kołobrzegu fot. Wikimedia Commons/M Z Wojalski

Molo w Kołobrzegu i inne zabytki

Obowiązkowym punktem wizyty w Kołobrzegu musi być tutejsze molo, otwarte w 1971. Pierwsza drewniana konstrukcja powstała prawie 100 lat wcześniej, ale została zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Molo ma 220 m długości i znajduje się na wysokości 4,5 m n.p.m.

Za prawdziwy symbol miasta uznaje się stojącą tuż przy wejściu do portu latarnię morską . Oryginalna XVII-wieczna budowla nie przetrwała wojny, a dzisiejsza latarnia powstała w 1945 roku. Ma 26 m wysokości, a z punktu widokowego na jej szczycie można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

W samym mieście również jest na co popatrzeć. Kołobrzeg należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego obejmującego Polskę, Danię i Niemcy. Niestety wiele gotyckich perełek miasta runęła w gruzach po 1939 roku. Dzisiaj możemy podziwiać m.in. katedrę pw. Wniebowzięcia NMP , a ze szczytu jej wieży obejrzeć panoramę całego miasta. A w całości do dzisiaj przetrwała Baszta Lontowa – element średniowiecznego systemu obronnego miasta.

Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

W Kołobrzegu jest ogromny wybór hoteli , także tych luksusowych i przebogata oferta gastronomiczna, włącznie z poszukiwanymi nad morzem świeżymi rybami. Jest też coś bardzo ważnego dla rodzin – mnóstwo atrakcji dla dzieci.

I nie są to po prostu parki wodne czy sale zabaw. Podobnych atrakcji próżno szukać w całej Polsce, a i na świecie jest ich niewiele. Ostatnio szaloną popularnością cieszy się Miasto Myszy . To nietypowe muzeum naśladuje wyglądem mysią norkę i znajduje się w nim około 500 żywych myszek, które spędzają czas w baśniowej scenerii.

Drugim niesamowitym miejscem jest Ukryta Kraina , którą dzieci zwiedzają z magiczną różdżką w ręku. Wchodząc do tej krainy, można poczuć się jak w bajce i przy pomocy różdżki ożywiać postaci takie jak 5-metrowy krokodyl, króliki, ślimaki czy wróżki. Jest też złowrogi czarownik, na którego nawet dorośli powinni uważać.

Zobacz także:

Sanatorium za darmo dla Polaków. Niesłychana okazja, trzeba wiedzieć komu przysługuje

W Kołobrzegu o 11:18 zaroiło się od turystów. Kamery odkryły jeden zastanawiający szczegół

Czegoś takiego jeszcze w Kołobrzegu nie widzieli! Turyści z podziwu się zatrzymywali

Śmierć podczas pielgrzymki. Nie żyje ceniona nauczycielka, znamy przyczynę
Ludzie w popłochu uciekali. Matki bały się o dzieci. Dantejskie sceny na plaży
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy