Turysci.pl Polska Nie daj się oszukać bacy! Prawdziwy oscypek ma te dwie cechy
fot. Turyści/Marlena Kaczmarek

Nie daj się oszukać bacy! Prawdziwy oscypek ma te dwie cechy

3 sierpnia 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Trudno sobie wyobrazić wypad w Tatry bez zjedzenia choćby jednego oscypka. Zakopiańskie stragany są pełne serów, ale jak znaleźć wśród nich prawdziwego oscypka?  Liczą się te dwie rzeczy.

Prawdziwe oscypki można dostać tylko od maja do września. Ale nawet w wakacje bardzo łatwo się naciąć, bo cwaniaków nie brakuje, a prawdziwe oscypki mogą osiągać zawrotne ceny.

Dlaczego oscypki są drogie?

Dziennikarze "Faktu" wybrali się do Zakopanego i porozmawiali z lokalnymi handlarzami o oscypkach. Dowiedzieli się m.in. dlaczego są takie drogie . Okazuje się, że prawdziwy oscypek wymaga nie tylko specyficznej techniki, ale też… prawie trzydziestu owiec.

Czytaj więcej: Co się właśnie wyprawia w Zakopanem? Dzisiaj o 14:06 na Krupówkach turyści przeszli samych siebie

Baca wyjaśnia:

Owca nie ma dużo mleka, zaledwie 250 ml. Na jednego oscypka trzeba wydoić 27-30 owiec, potrzeba 7 l owczego mleka.

Te prawdziwe oscypki można kupić tylko od maja do września. Co w takim razie leży na góralskich straganach przez resztę roku?

Co to jest gołka?

Wczesną wiosną, jesienią i zimą oscypków brak. Sprzedaje się za to gołki, czyli sery wyrabiane z mleka krowiego , dostępne już za 20 zł. To także tradycyjne i pyszne wyroby, chociaż nie udało im się zyskać aż takiej sławy. Miłosz Buczyłło, właściciel Muzeum Oscypka, wyjaśnia:

To są bardzo dobre i smaczne sery. Gołki nie są oscypkami. Gołka jest bardziej pokrzywdzona przez oscypka, całe życie udaje oscypka. Jest tradycyjna, naturalna, smaczna z krowiego mleka, a tak paskudnie potraktowano ją, że nie jest nawet zarejestrowana jako produkt regionalny.

Nie daj się oszukać na oscypku

Niestety nieuczciwi handlarze próbują wciskać gołki w cenie oscypków nawet latem. Dlatego, żeby mieć pewność, że kupujemy prawdziwy lokalny przysmak, trzeba zachować dużą czujność i zwrócić uwagę na zapach sera .

Czytaj więcej: Ogromne biuro podróży ogłosiło upadłość. Właśnie trwa wielki wywrót wśród turystów

Maria Bukowska, handlarka z Krupówek, mówi:

Nie robimy dużo towaru, żeby potem stare sery wciskać ludziom. Jak czuć wędzonkę, posmak dymu, to znaczy, że są świeże. Stare, po prostu cuchną.

Co jeszcze wyróżnia prawdziwe oscypki?

Jak rozpoznać prawdziwego oscypka?

Lokalni rzemieślnicy swoich wyrobów nie wysyłają na drugi koniec Polski. Dlatego jeśli myślisz, że możesz kupić prawdziwego oscypka nad morzem, to jesteś w dużym błędzie.

Oprócz zapachu ważne są detale, których na pierwszy rzut oka można w ogóle nie zauważyć. Prawdziwy oscypek ma zawsze charakterystyczny wrzecionowaty kształt ze wzorem pośrodku oraz dziurkę po szpikulcu , wokół którego owijany jest ser. Jeżeli w dodatku pięknie pachnie wędzeniem, to śmiało można na niego wydać nawet 150 zł.

Zobacz także:

Co się właśnie wyprawia w Zakopanem? Dzisiaj o 14:06 na Krupówkach turyści przeszli samych siebie

Ceny kolejki na Kasprowy Wierch dla rodziny to jakiś żart. Tyle kosztuje luksusowe SPA

Arabscy turyści zrobili powódź w apartamencie w Zakopanem. Straty na 40 tys. złotych

Noc na podłodze i 5 euro na jedzenie. Tak WizzAir potraktował Polaków w Hiszpanii
Katarzyna Cichopek weszła na plażę i się zaczęło. "Wstydu nie ma"
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy