100 metrów więcej niż w Solinie. Na Dolnym Śląsku rośnie kolos, z lotu ptaka wygląda zjawiskowo
Najwyższa sztuczna zapora w Polsce to tama wybudowana na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach. Okazuje się jednak, że dni rekordowo dużej tamy są już policzone. Mianowicie padnie nowy rekord w Polsce. Na Dolnym Śląsku powstaje zdecydowana większa zapora, która przekroczy 100 metrów wysokości.
Najwyższa tama w Polsce
Dolny Śląsk może pochwalić się najstarszą zaporą na terenach Polski. Jest to tama w Leśnej na Jeziorze Leśniańskim, która została wybudowana w 1907 roku, czyli jeszcze przed I wojną światową. Za to jeżeli mówimy na przykład o zaporze w Pilchowicach na rzece Bóbr, to ta mierzy aż 69 metrów i zajmuje drugą lokatę w naszym kraju pod względem wielkości.
Zdecydowanym liderem jak na razie jest najwyższa tama w Polsce na rzece San, która utworzyła Jezioro Solińskie w Bieszczadach . Betonowa konstrukcja pochodzi z 1968 roku i liczy 82 metry. Jest jednak szansa na to, że inna budowla zdetronizuje tą z Podkarpacia.
Kolosalna zapora stanie na Dolnym Śląsku
Fanom mocnych wrażeń i ogromnych rzecznych budowli spełnia się właśnie największe marzenie. Otóż okazuje się, że w naszym kraju powstaje na sztucznym zbiorniku o nazwie Żelazny Most największa zapora w Polsce.
Nazwa została wzięta od pobliskiej wioski, a teren należy do KGHM. Pełna nazwa to Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych "Żelazny most" i faktycznie dysponuje potężnym terenem, gdzie gromadzone są odpady pochodzące z wydobywanych rud miedzi.
Idzie nowy rekordzista! Będzie miał ponad 100 metrów więcej niż w Solinie
Na terenie zbiornika wodnego powstaje największa zapora w Polsce. Obecnie zapory liczą 20 kilometrów długości i od 20 do 70 wysokości. Jednak co ważne, do 2037 roku wysokość zapory w najwyższym punkcie ma wynosić ponad 100 metrów, czyli ponad 20 metrów więcej od aktualnej rekordzistki nad Soliną.
Budowa obiektu to znak zaangażowania Dolnego Śląska w kwestie ekologiczne, a także odpowiedzialne zarządzanie skutkami działalności górniczej.