Turysci.pl
Zakopane bez turystów. Lockdown w całej Polsce

screen/Facebook/Tygodnik Podhalański

Krupówki puste, przedsiębiorcy w bardzo trudnej sytuacji. Pierwszy dzień po wprowadzeniu lockdownu

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zakopane świeci pustkami dzień po wprowadzeniu ogólnopolskiego lockdownu. Miejscowi przedsiębiorcy mogli cieszyć się z klientów od 12 lutego, ale niestety ze względu na zwiększającą się liczbę zakażeń, rząd postanowił zupełnie zamrozić gospodarkę. Smutne nagranie z Krupówek pokazuje, jak bardzo cierpią przez pandemię turystyczne miejscowości.

  • Od 20 marca w Polsce obowiązuje ogólnokrajowy lockdown

  • Hotele, pensjonaty i wszelkie obiekty noclegowe pozostają zamknięte

  • Turyści, którzy nie posiadają własnych domów na Podhalu, zmuszeni byli wrócić do domów

Zakopane jeszcze do niedawna było jednym z najbardziej obleganych przez turystów miast w Polsce. Po warunkowym zniesieniu lockdownu w lutym, na Krupówkach były prawdziwe tłumy.

Wspominając tamten czas, aż przykro ogląda się nagranie, które opublikował na swoim koncie na Facebooku Tygodnik Podhalański. Jak widać na filmie, obecnie najbardziej znany deptak w kraju świeci pustkami. To skutek ogólnopolskiego lockdownu, który dla wielu przedsiębiorców jest dramatem.

hotele mogą być zamknięte aż do maja

Kiedy będzie możliwe otwarcie hoteli? Ekonomiści mówią o początku maja

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Zakopane świeci pustkami

Jak widzimy na nagraniu TP, po Krupówkach przechadzają się jedynie pojedyncze osoby lub niewielkie grupki. Pada śnieg i można się domyślić, że gdyby stoki były otwarte, z pewnością panowałyby na nich idealne warunki, niestety jednak rzeczywistość pandemiczna jest surowa.

Od 20 marca zamknięta jest cała infrastruktura turystyczna: obiekty noclegowe, stoki, restauracje i przybytki kultury, stanowiące atrakcje turystyczne. Jakby tego było mało, TOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje przez cały dzisiejszy dzień, skutecznie odstraszając miłośników gór przed przyjzdem choćby na jeden dzień.

Przedsiębiorcy z Zakopanego są w trudnej sytuacji

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego już w pierwszej połowie marca apelowała do rządu, by zamiast zamykać cały sektor turystyczny, skupił się na przestrzeganiu obostrzeń sanitarnych. Politycy niestety tych próśb nie posłuchali, co dla wielu przedsiębiorców jest dramatem.

Udało nam się skontaktować z właścicielką jednego z obiektów noclegowych w okolicy Zakopanego. Jak usłyszeliśmy, ponowny lockdown był dla niej złą wiadomością, ale najbardziej niepokojąca jest długość jego obowiązywania.

Wierzyłam, że chociaż zmniejszą liczbę dostępnych łóżek czy jakoś inaczej to zrobią [...], że nie zamkną całkiem, tylko dadzą zarobić. A teraz to nie wiadomo, kiedy otworzą. Na Wielkanoc już na pewno nie, a co z majówką? Jak ja zawsze gości mam, to jak zamkną, to z otwarciem będę czekała do wakacji. [...] To są 3 [miesiące - przyp. red.] bez zarabiania, a rachunku to co, oni sami za mnie opłacą? Gaz, prąd, woda, wszystko – mówiła w rozmowie z portalem Turysci.pl pani Jolanta.

Niestety sytuacja wcale nie jest lepsza w innych częściach Polski. Przedsiębiorcy w Beskidach w dzień przed lockdownem pracowali do ostatnich minut, by zarobić jak najwięcej. Niektórzy stracili nawet 80 proc. przychodów w wyniku dotychczasowych obostrzeń. Więcej o tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Tygodnik Podhalański/Turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >