Turysci.pl
stoki

fot. Pixabay/ NickyPe

Ośrodki narciarskie w Beskidach będą czynne nawet do północy. Branża liczy straty po wprowadzeniu lockdownu

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Stoki narciarskie od jutra będą musiały zostać zamknięte. Dzisiaj jest więc ostatni moment, aby pozjeżdżać. Niektóre stacje narciarskie w Beskidach będą czynne nawet do północy. Niektóre z nich z powodu lockdownu straciły w tym sezonie nawet 80 proc. przychodów.

  • Stoki narciarskie będą zamknięte od jutra

  • Część ośrodków działa dzisiaj do północy

  • Branża liczy straty po ogłoszeniu lockdownu

Stoki narciarskie są dzisiaj czynne ostatni dzień. Jutro rozpocznie się trzeci ogólnopolski lockdown spowodowany rosnącą liczbą przypadków zachorowań na COVID-19. Dzisiaj jest zatem ostatni dzień, żeby skorzystać ze śniegu na stokach. W Beskidach część ośrodków będzie czynna do północy.

Stoki narciarskie od jutra ponownie zamknięte

Na beskidzkich stokach w niektórych miejscach leży jeszcze nawet półtora metra śniegu. Niestety, dzisiaj jest ostatni dzień, aby z niego skorzystać. Część ośrodków zaprasza dzisiaj narciarzy do ostatniej minuty.

Jaka jest decyzja rządu w sprawie funkcjonowania ośrodków narciarskich, wszyscy wiemy. Pozostały nam dwa dni. Zróbmy z nich dwa najlepsze, narciarskie i snowboardowe dni tego dziwnego sezonu – pisał w czwartek największy w Beskidach ośrodek Szczyrk Mountain Resort.

Szczyrk Mountain Resort ogłosił, że w piątek będzie działać do godziny 23. Narciarze w ośrodku Soszów w Wiśle będą mogli jeździć nawet do 23:59. Nowa Osada w Wiśle również zaprasza w piątek do 23:59, a Cieńków do godz. 23. Niestety, część ośrodków zdecydowała się zamknąć już w czwartek, jak np. Beskid Sport Arena w Szczyrku.

Czechy wpisały Polskę na listę

Czechy uznały Polskę za kraj o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Nowe ograniczenia na granicy

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Sezon narciarski w tym roku trwał zaledwie siedem tygodni - dwa tygodnie w grudniu i pięć tygodni tego roku. Właściciele wyciągów twierdzą, że nie wystarczy to na pokrycie takich wydatków jak zaśnieżenie stoków, eksploatacja wyciągów, utrzymanie pracowników czy spłata zaciągniętych kredytów.

Dotychczasowa pomoc, jaką uzyskały stacje narciarskie, jest nierównomierna i nie daje możliwości pokrycia finansowych zobowiązań – mówił podczas środowej konferencji prasowej Tomasz Paturej, prezes stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Jak tłumaczy, obecnie ze 100 proc. dni sezonu narciarskiego ośrodki wykorzystały niespełna 50 proc., a wiele małych stacji tylko ok. 30 proc. dni. Podkreśla również, że okres zamknięcia przypadł na przerwę świąteczną, Nowy Rok oraz ferie zimowe, czyli okres generujący przychód na pozostałą część roku.

Skrócenie sezonu mocno wpłynęło również na spadek przychodów ośrodków. Paturej wylicza, że straty wynoszą średnio o ok. 60–80 proc., co stawia przedsiębiorców w dramatycznej sytuacji.

Każdy dzień, w którym nie działaliśmy, przynosił ośrodkom 5 mln strat. Samo przygotowanie branży do sezonu pochłonęło 32 mln zł. Koszty przygotowania do reżimu sanitarnego to kolejne 600 tys. – dodał.

Bankructwo branży narciarskiej może spowodować upadek wielu gałęzi gospodarki w Polsce – alarmują właściciele stacji.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Gazeta Wyborcza

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >