Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Ratownicy ostrzegają
GOPR Karkonosze ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zamknięte zostały niektóre szlaki turystyczne. Ratownicy przypominają o zachowywaniu ostrożności w górach oraz odpowiednim przygotowaniu do wędrówki.
W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Wyzwolenie lawin może wystąpić już przy małym obciążeniu dodatkowym
Ratownicy przypominają o zachowywaniu elementarnych środków bezpieczeństwa
Średnia pokrywa śniegu w Karkonoszach utrzymuje się na poziomie około 130 cm. Ogłoszony został trzeci stopień zagrożenia lawinowego, ze względu na intensywne opady w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. W ciągu następnej doby również prognozowane są opady śniegu.
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach
W Karkonoszach stan zagrożenia lawinowego został podniesiony do 3 stopnia. Według informacji przekazanej przez Grupę Karkonoską GOPR, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin odnotowano przyrost pokrywy śnieżnej o 50 cm oraz silny wiatr deponujący w zagłębieniach duże ilości śniegu.
Ratownicy ostrzegają również, że wyzwolenie lawin może wystąpić nawet przy małym obciążeniu dodatkowym. Ostatnia aktualizacja zagrożenia lawinowego miała miejsce w czwartek wieczorem i ważna jest do ogłoszenia następnego.
https://www.facebook.com/goprkarkonosze/posts/3990002197724084
- W ciągu najbliższej doby prognozowany jest opad śniegu, któremu będzie towarzyszył wiatr do 40 km/h z kierunku południowego, południowo-zachodniego. W szczytowych partiach gór w ciągu dnia temp. do -6 stopni - czytamy w komunikacie Grupy Karkonoskiej GOPR.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
W dzisiejszym komunikacie turystycznym czytamy, że w szczytowych partiach gór temperatura może wynieść nawet – 9°C. Występuje również duże zachmurzenie oraz ograniczona widoczność. Średnia pokrywa śniegu w Karkonoszach utrzymuje się na poziomie około 130 cm i przewidywane są dalsze opady.
- Planując wędrówki górskie warto sprawdzić dostępność schronisk w odwiedzanych rejonach, aktualny wykaz zamkniętych szlaków dostępny na stronie KPN oraz dostosować trasę do własnych umiejętności i warunków - przypomina GOPR. - Pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu w postaci raczków/raków, kijów trekkingowych, dodatkowej odzieży czy oświetleniu.
O rozważnym planowaniu wędrówki przypomina również Karkonoski Park Narodowy. Na oficjalnej stronie rezerwatu znaleźć można informację o aktualnie zamkniętych szlakach turystycznych. Są to:
szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od nieczynnego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego).
szlak niebieski Droga Jubileuszowa od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Śnieżkę (Zakosy) do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym przy zejściu ze Śnieżki;
szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu, od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia;
szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą);
szlak czerwony na odcinku prowadzącym nad Kotłami Wielkiego i Małego Stawu, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym poprowadzonym wzdłuż tyczek;
szlak czerwony na odcinku trawersującym zbocza Wielkiego Szyszaka, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym, które biegnie po stronie czeskiej południowym zboczem Wielkiego Szyszaka;
szlak żółty od Mokrego Rozdroża do Śnieżnych Kotłów;
szlak zielony przez Śnieżne Kotły od Mokrego Rozdroża do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
szlak zielony od górnej stacji kolei na Szrenicę do szlaku czerwnego w rejonie Mokrej Przełęczy.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Lockdown w Polsce może trwać dłużej. Porażająca wizja ekseprtów
Zapowiadają zniesienie zakazu dopiero w maju. Odległy termin
źródło: GOPR