Wędkarz odnalazł ją na brzegu Raby. Te giganty zamieszkiwały kiedyś całą Polskę
Do niecodziennego odkrycia doszło pod koniec maja. Wędkarz, który wybrał się na ryby nad rzekę Rabę w miejscowości Książnice (woj. małopolskie), natknął się na olbrzymich rozmiarów kość. Paleontolodzy, którzy zajęli się znaleziskiem, potwierdzili, że to kość udowa mamuta.
Niezwykłe znalezisko
“ Kość znaleziona pod koniec maja nad Rabą należy do mamuta ! To kość udowa. Radiu Kraków potwierdził to doktor Piotr Wojtal z Polskiej Akademii Nauk, który dziś wykopał kość” – napisała w serwisie X dziennikarka Elżbieta Raczyńska.
Jeszcze kilka tygodni temu informacje te były niepotwierdzone. Wędkarz, który natrafił na szczątki, poinformował władze gminy, a te przekazały kość specjalistom z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Znalezisko wywołało sensację w regionie. Wszyscy zastanawiali się, czy znaleziony fragment należał do dinozaura, czy do mamuta.
Kość mamuta
Teraz już wiadomo, że olbrzymia kość jest pozostałością po dorosłym osobniku mamuta. Potwierdziły to badania. " Kość znaleziona w Książnicach jest kością udową mamuta . Należała do dorosłego osobnika, ponieważ obie nasady kości, górna i dolna, były przyrośnięte do trzonu kości. Kość i osobnik już nie rósł. Nie można wskazać, co było przyczyną śmierci tego zwierzęcia” – tłumaczył w rozmowie z PAP dr Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.
Czytaj także: "Kolejne rewelacje z Mysłowic". Odkrycie ludzkich kości w centrum miasta to początek
Znalezisko jest tym bardziej cenne dla naukowców , że jak zauważa Wojtal, w ostatnim czasie podobnych zgłoszeń jest niewiele. "Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego tak jest. Oczywiście mamy nadzieję, że znalazcy będą nam zgłaszać takie odkrycia, ale pozostaje to ich dobrą wolą" – mówi.
Kość trafiła do kolekcji Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.
Co zrobić, gdy znajdę kość mamuta?
Kości mamutów są raczej sporych rozmiarów, dlatego przyciągają uwagę. Jeżeli natrafimy na szczątki, które wyglądają nietypowo i są słusznych rozmiarów, zaleca się poinformowanie policji, urzędu gminy, miejscowe muzeum lub Polską Akademię Nauk.
W plejstocenie (epoce lodowcowej) mamuty zamieszkiwały całą Eurazję (czyli również tereny dzisiejszej Polski) i Amerykę Północną. Przyczyny ich wyginięcia nie są całkowicie jasne, ale jedną z głównych tez jest wpływ zmian klimatycznych na ich populację.