Twój pociąg się spóźnił? Należy ci się odszkodowanie. Oto jak je dostać
Bądźmy szczerzy, polskie pociągi nie należą do punktualnych. Drobne spóźnienia są na porządku dziennym, a te większe zdarzają się wcale nie rzadko. Gdy na peronie słyszymy komunikat, że nasz pociąg jest opóźniony o kilkadziesiąt minut, niewiele możemy zrobić. Ale za opóźnione pociągi przysługują odszkodowania.
Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony pociąg? To łatwiejsze niż się wydaje, ale przewoźnicy mają kilka asów w rękawie i nie zawsze przystają na roszczenia pasażerów. Niemniej jednak warto mieć świadomość swoich praw i dochodzić ich zwłaszcza wtedy, gdy z powodu spóźnionego pociągu doznaliśmy szkody, nie tylko materialnej.
Kiedy można dostać odszkodowanie za opóźniony pociąg?
Jakiekolwiek roszczenia pasażerów są uznawane dopiero wtedy, gdy opóźnienie pociągu wyniesie 60 minut . Ale nie będzie to dotyczyło wszystkich linii.
W Polsce odszkodowania za opóźnienia obowiązują w pociągach:
- Express Intercity Premium (EIP),
- Express InterCity (EIC),
- InterCity (IC),
- Twoje Linie Kolejowe (TLK),
- interRegio (IR),
- ŁKA Sprinter (ŁS),
- oraz w połączeniach międzynarodowych.
Czytaj więcej: "Taka sytuacja nad morzem". Nagranie z okolic Mielna podbija sieć
Bezterminowo wyłączone ze stosowania rekompensat zostały pociągi miejskie, podmiejskie i regionalne, z wyjątkiem linii dalekobieżnych obsługiwanych przez przewoźników regionalnych. Odszkodowania można się domagać na podstawie prawa unijnego i polskiego .
Rekompensata za opóźniony pociąg – prawo unijne
Najważniejszy dokument regulujący kwestię odszkodowań za opóźnione pociągi to art. 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2021/782, który mówi o prawach i obowiązkach pasażerów w ruchu kolejowym .
Artykuł podaje minimalne kwoty rekompensaty w zależności od opóźnienia:
- od 60 do 119 minut – minimum 25 proc. ceny biletu jednorazowego,
- powyżej 120 minut – 50 proc. ceny biletu jednorazowego.
Uwaga: w Polsce rekompensaty za opóźnione pociągi są wypłacane tylko powyżej kwoty 16 zł na osobę .
Czytaj więcej: Po co turyści w Chorwacji zabierają ocet na plażę? Problem z roku na rok jest coraz większy
Odszkodowanie za opóźniony pociąg – prawo polskie
Odszkodowania ze strony kolei można też dochodzić na podstawie kodeksu cywilnego (art. 363 §1 i 471 k.c.) i Prawa Przewozowego. Decydując się na tę drogę, trzeba udowodnić zaistniałą szkodę , bo powodem do uznania roszczeń nie jest samo opóźnienie pociągu, tylko to, co spowodowało – np. konieczność jazdy taksówką.
Nie ważne, czy powołamy się na prawo unijne, polskie czy obydwa, przewoźnik ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania , jeżeli opóźnienie nastąpiło wskutek czynników, na których nie miał wpływu, na przykład:
- ekstremalne warunki pogodowe,
- wypadki na torach,
- działania organów ścigania,
- winę podróżnego.
Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony pociąg?
Wniosek o odszkodowanie trzeba złożyć do danego przewoźnika drogą internetową, pocztą lub w kasie biletowej.
Do wniosku nie trzeba dołączać żadnego zaświadczenia o opóźnieniu pociągu. Przewoźnik sam sprawdzi dokładny czas odjazdu składu w systemie, na podstawie numeru biletu. Ale warto wyraźnie zaznaczyć, że zależy nam na rekompensacie w formie pieniężnej . Inaczej przewoźnik wypłaci ją w postaci bonu zniżkowego na kolejny bilet.
Trzeba pamiętać, że rekompensata z tytułu prawa unijnego, nie wyklucza tej wynikającej z prawa polskiego. Można nawet powołać się na obydwa przepisy w jednym piśmie złożonym do przewoźnika.
Zobacz także:
Pokazał cenę biletu w PKP i rozpętał prawdziwą burzę. “To lenistwo czy głupota?”
Pociąg niczym sauna. Za temperaturę z piekła rodem możesz dostać zwrot za bilet
"Zbierało mi się na wymioty od odoru". Pasażerowie mają dość skandali w TLK