Turystom puściły nerwy. Skarżą się na "zakopiańsko-ikeowski kicz" w Samotni w Karkonoszach
Schronisko “Samotnia” to dla wielu miłośników gór w Karkonoszach symbol tego miejsca. Teraz gdy obiekt trafił w ręce nowego zarządcy, turyści denerwują się, że ten przeniósł do niego “zakopiańsko-ikeowski kicz”. Mieszkańcy tamtych okolic zwracają jednak uwagę na ważny szczegół.
Schornisko "Samotnia" ma nowego zarządcę
Przez 57 lat popularną w Karkonoszach Samotnią zarządzała rodzina Siemaszków. Jakiś czas temu obiekt przeszedł w ręce nowego dzierżawcy, który zaproponował w nim bardzo wiele zmian z wystrojem włącznie. Od teraz odpowiedzialna za schronisko jest zakopiańska spółka Wysoka II.
Turyści regularnie odwiedzający miejsce szybko zaczęli wyrażać swoje niezadowolenie nowym wyglądem Schroniska “Samotnia” , jak podaje Gazeta Wyborcza, zarzucając zarządcy chęć przeniesienia tam motywu tatrzańskiego Murowańca.
Tatry czy Karkonosze?
Turyści i mieszkańcy Karkonoszy zaczęli zarzucać nowemu zarządcy kierującemu Samotnią, że w ramach remontu obiektu zamontował tam meble z Murowańca w Tatrach, którym również administruje. Uważają, że na nich znajdują się wzory typowe dla górali z Podhala . Na domiar złego w jadalni miały stanąć meble typowe dla sieci sklepów IKEA.
Dzięki temu przenieśliśmy Sudety na Podhale lub do Szwecji - podsumowuje na Facebooku Zbigniew Piotrowicz, autor książki “Sudeckość” i instruktor taternictwa.
- “A było tak pięknie”;
- “Przykre, ale wszystko się kiedyś kończy”;
- “No cóż, po prostu tak wyglądają procesy historyczne. Oryginalna kultura Karkonoszy została stamtąd wyrzucona, a Polacy nie mają innych wzorców górskich niż góralskie” - piszą internauci.
Nie podhalańskie gwiazdki i śnieżki, a haft zachełmiański
Jednak z krytyką wystroju w Schronisku “Samotnia” nie zgadzają się wszyscy. Strona społeczności Zachełmie, która jest bardzo aktywna na Facebooku, uważa, że na meblach znajdują się nie motywy przeniesione z Podhala, a haft zachełmiański .
Haft zachełmiański pojawiał się jeszcze na przedwojennych koszulach, a powstawał w celu odróżniania mieszkańców tego regionu od innych miejscowości na Dolnym Śląsku. W latach późniejszych motyw ten pojawiał się również na bransoletach, czy brelokach do kluczy.