To jedzenie zrujnuje ci wakacje. Nie tykaj tego nawet na all inclusive. Lekarz ujawnia listę
Zatrucie pokarmowe w podróży niejedno ma imię — zwą je klątwą faraona, zemstą sułtana czy delhi-belly. Rozstrój żołądka może zdecydowanie zepsuć wymarzone wakacje, a ryzyko jest szczególnie wysokie, gdy podróżujemy do krajów o odmiennym klimacie i warunkach sanitarnych. Lekarz ujawnia listę produktów, których należy unikać podczas wakacji w Turcji ze względu na potencjalne problemy żołądkowe. Nie kuś losu, bo hospitalizacja w obcym kraju może Cię sporo kosztować — nerwów, czasu, a na koniec pieniędzy.
Czarna lista wakacyjnych posiłków w Turcji
Turcja od lat jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków ze względu na niezliczone atrakcje zarówno historyczne jak i przyrodnicze, a przede wszystkim stosunkowo niskie ceny wypoczynku w porównaniu z wysoką jakością usług. Jednak urlop w Turcji to nie tylko wylegiwanie się nad basenem w nowoczesnych kurortach wypoczynkowych. Jedną z wakacyjnych przyjemności jest przecież możliwość skosztowania regionalnych potraw, słodyczy i napojów oraz zaopatrzenia się w tradycyjne tureckie trunki.
Niestety wyjazdy w tropiki to także zwiększone ryzyko wystąpienia objawów żołądkowo-jelitowych, najczęściej związanych z zakażeniem przewodu pokarmowego u osób podróżujących. Ból brzucha, gorączka, biegunka, nudności i wymioty — zdecydowanie nie tak powinien wyglądać okres beztroskiego wypoczynku.
Choć wakacje są już na półmetku, lekarze niezmiennie przypominają, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich pozostaje priorytetem. Jakich produktów najlepiej unikać podczas wakacji w Turcji? Wszelkie wątpliwości rozwiewa dr Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED. Można co najwyżej współczuć nieszczęśnikowi, który skusił się na produkty z “czarnej listy”.
Czytaj więcej: Ostatnia wioska rybacka nad Bałtykiem kusi bajkową scenerią. Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca
Lekarz ostrzega. "Nigdy nie jedz tego na wakacjach"
Polscy turyści uwielbiają wypoczynek w formie all inclusive, a ten model wakacji obejmuje nie tylko zakwaterowanie, ale również wszystkie posiłki, przekąski i napoje serwowane w kurorcie. Niezależnie od tego, czy korzystasz z hotelowej oferty gastronomicznej, czy też stawiasz na bardziej autentyczne doświadczenie kulinarne w postaci stołowania na mieście, zdrowy rozsądek w poznawaniu nowych smaków jest jak najbardziej wskazany. Dlatego w trakcie urlopu w Turcji i innych krajów egzotycznych, gdzie panują odmienne warunki sanitarne, warto zrezygnować z konkretnych produktów.
Dr Piotr Kajfasz wyjaśnia, że osoby, które jedzą dużo surowych warzyw i owoców, mogą być narażone na zatrucie pokarmowe. Świeże warzywa i owoce noszą na swojej powierzchni lub we wnętrzu różne drobnoustroje i niestety nigdy nie mamy pewności, że zostały one dokładnie umyte.
Czytaj więcej: W sercu Polski wyrosła plaża jak nad Bałtykiem. Turyści są zachwyceni
Szczególną ostrożność powinni zachować wszyscy ci, którzy zapragną spróbować lokalnych produktów mlecznych, m.in. jogurtów i lodów — ryzyko zachorowania często wynika z obecności w tych produktach odmiennych szczepów bakterii niż w naszej codziennej diecie.
Ponadto ekspert nie zaleca spożywania surowego krwistego mięsa, surowych lub półsurowych ryb i owoców morza. Surowe mięso może być pożywką dla bakterii, włączając w to gatunki chorobotwórcze, co może doprowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych. W tym przypadku obróbka termiczna żywności nie tylko wpływa na smak potrawy, ale za sprawą wysokiej temperatury wybija pasożyty pokarmowe.
Uważaj na wodę i to co jesz, zwłaszcza za granicą
Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć zatrucia pokarmowego — zarówno w trakcie urlopu, jak i po powrocie do kraju — warto stosować się do kilku zasad:
1. Nie zostawiaj jedzenia bez przykrycia, ani nie spożywaj produktów spożywczych, które przez długi czas były pozostawione na słońcu;
2. Zwracaj uwagę na żywność najwyższego ryzyka;
3. Unikaj napojów (zarówno bezalkoholowych, jak i tych z procentami), w których znajdują się kostki lodu, ponieważ w wodzie mogą znajdować się liczne bakterie, pasożyty i rotawirusy;
4. Korzystaj z wody butelkowanej do mycia zębów;
5. Jeżeli nie masz pewności, że dana restauracja, bar czy budka z jedzeniem przestrzega przepisów sanitarnych, lepiej obejdź się smakiem. Ryzykowanie własnym zdrowiem nie jest tego warte;
6. Nie zapominaj o skompletowaniu apteczki, w której powinny znaleźć się probiotyki i leki przeciwbólowe.
Źródło: Medonet