Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Klątwa faraona, "delhi belly". Tych pułapek unikaj, by nie zachorować w podróży
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 03.08.2024 13:27

Klątwa faraona, "delhi belly". Tych pułapek unikaj, by nie zachorować w podróży

restauracj
fot. East News

W dobie wygodnych połączeń lotniczych świat stał się dla nas łatwo dostępny: możemy stosunkowo szybko przekraczać granice kolejnych krajów i poznawać nowe kontynenty. Niestety, w odległych rejonach czekają też niebezpieczeństwa, na które nie jesteśmy przygotowani. Warto przede wszystkim zatroszczyć się o swoje zdrowie i poznać zasady bezpiecznego podróżowania.

Słyszymy czasem, że ktoś zetknął się z "klątwą faraona", "delhi belly" lub inną dolegliwością, która pokrzyżowała mu dalsze plany podróżnicze. Aby nie mieć podobnej historii powinniśmy udać się do lekarza medycyny podróży przed wyjazdem. Przybliży on aktualną sytuację epidemiologiczną danego kraju, zaleci szczepienia i zasugeruje odpowiedni zestaw leków w sytuacji awaryjnej. 

Komary. Jedno z największych zagrożeń podczas podróży

Każdy powinien zaopatrzyć się w apteczkę z lekami i opatrunkami. Nie w każdym miejscu na świecie można zrobić swobodnie zakupy w aptece. Z kolei leków przeznaczonych dla nas w sytuacjach awaryjnych nie należy rozdawać innym osobom.

Komary – wróg numer 1
Za dużą część chorób (malaria, denga, żółta gorączka czy wirus Zika) odpowiadają komary, dlatego trzeba się przed nimi chronić. Przed udaniem się do regionów malarycznych, najprawdopodobniej otrzymamy zalecenie przyjmowania doustnej profilaktyki. Istnieje jednak cała lista zachowań, które zmniejszają ryzyko ugryzienia. Warto stosować repelenty, które mają udowodnioną skuteczność – DEET lub IR3535. Czas działania tych preparatów zależy od stężenia substancji aktywnej. Ponieważ w nocy możemy zaobserwować największą aktywność komarów, warto spać pod moskitierą. Owady te nie lubią też klimatyzacji czy wiatraków.

Tych pułapek unikaj, by nie zachorować w podróży

Uwaga na temperaturę
Działanie wysokiej temperatury może mocno wpłynąć na nasze samopoczucie. Aby uniknąć symptomów udaru cieplnego, należy pamiętać o zabraniu kremów przeciwsłonecznych, nakryciu głowy oraz odpowiednim nawodnieniu przez cały wyjazd (kawa i alkohol są czynnikami odwadniającymi).

Higiena posiłków
Na miejscu należy często myć i dezynfekować żywność (warto zawsze mieć przy sobie buteleczkę z preparatem do dezynfekcji); unikać spożywania posiłków prosto z ulicznych targów (szczególnie surowych produktów, owoców morza) i pić wyłącznie butelkowaną wodę - czasami nawet w kostki lodu przygotowywane są z wody pochodzącej z kranu.

Na co uważać podczas podróży?

Ochrona przed zwierzętami
W podróżach często ciekawią nas lokalne zwierzęta, jednak bliższy kontakt może skutkować konsekwencjami dla zdrowia. Ukąszenie jadowitych węży, stawonogów (takich jak wije – skolopendry, pająki, skorpiony) należy do bardzo nieprzyjemnych i bolesnych, a w skrajnych przypadkach śmiertelnych. 

Ssaki, które wydają się przyjazne - takie jak małpy, psy czy koty - mogą przenosić różnego rodzaju choroby, w tym wściekliznę. Zwierzęta należy podziwiać wyłącznie z daleka. W przypadku ukąszenia lub ugryzienia natychmiast trzeba poszukać pomocy medycznej.

Ubezpieczenie w podróży
 Krokiem, który dobrze jest uczynić jeszcze przed wyjazdem, jest wykupienie ubezpieczenia podróżnego. Dostępnych jest wiele ofert, dlatego trzeba zapoznać się z warunkami i regulaminem wybranego ubezpieczenia. Niektóre polisy nie obejmują zwrotu kosztów przy wypadku pod wpływem alkoholu, co muszą wziąć pod uwagę miłośnicy tego typu trunków.

Do ryzykownych zachowań zdrowotnych możemy zaliczyć także wykonywanie iniekcji, tatuaży, i piercingu, a także przygodne kontakty seksualne. Szkoda, by tego typu aktywności zrujnowały nam urlop i zdrowie – warto się od nich po prostu wstrzymać! 

Autorka: Sara Suchowiak, koordynatorka pomocy Polskiej Akcji Humanitarnej na Madagaskarze. 

Polska Akcja Humanitarna od 1992 r. nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Celem jej działania jest ratowanie życia i zdrowia oraz łagodzenie cierpienia osób dotkniętych przez katastrofy naturalne oraz konflikty zbrojne. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH. Wesprzyj obecne i przyszłe działania PAH