Turysci.pl
Turyści śmiecących w lasach

(Zdjęcie poglądowe) fot. pixnio.com/Hillebrand Steve, USFWS/Public Domain Certification/https://creativecommons.org/licenses/publicdomain/

Turyści śmiecą w lasach podczas wypoczynku na łonie natury. Apel Lasów Państwowych

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turyści spędzający czas na łonie natury, w lasach, niestety czasem nie potrafią się odpowiednio zachowywać. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu apeluje do urlopowiczów o niepozostawianie śmieci. Przypominają trzecią zasadę etyki outdoorowej - „zadbaj o odpady i śmieci".

  • Nie każdy turysta spędzający czas na łonie natury zachowuje się odpowiednio

  • Wiele osób nie zwraca uwagi na znaki i tabliczki informacyjne. Ludzie zostawiają po sobie śmieci i odpadki

  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu przypomina urlopowiczom zasady odpowiedzialnego wypoczynku w lesie

Wraz ze zbliżającym się latem i coraz przyjemniejszą pogodą, coraz więcej turystów wyrusza na weekendowe wycieczki oraz urlopy. Ze względu na pandemię wielu urlopowiczów wybiera wypoczynek na łonie natury, w górach, parkach narodowych oraz na plażach z daleka od tłumów ludzi i największych miejscowości.

Niestety takie rozwiązanie wiąże się z poważnym problemem - wielu turystów zaśmieca tereny zielone. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu pokazała zdjęcia odpadków pozostawionych przez spacerowiczów, ale sprawa jest o wiele poważniejsza i dotyczy wielu regionów Polski i świata.

Turyści nie przestają śmiecić w lasach

Pracownicy Lasów Państwowych zwrócili się do turystów i spacerowiczów, spędzających czas w lasach, o zaprzestanie śmiecenia i pozostawiania odpadków. Podkreślili, że nawet wyrzucenie skórki od banana czy ogryzka po jabłku nie jest prawidłowe.

Upadły dwie linie lotnicze

Upadły dwie linie lotnicze w Europie

CZYTAJ DALEJ

To nieprawda, takie odpady rzucone w ściółkę, ale i do kosza na śmieci przywabiają zwierzęta – tłumaczą eksperci.

W dalszej części podkreślona została trzecia zasada turystyki outdoorowej, którą zapamiętać i wziąć sobie do serca powinien każdy turysta: „zadbaj o odpady i śmieci".

Po prostu będąc w lesie wszystko, co przynieśliście ze sobą, zabierzcie z powrotem, również puste opakowania i resztki jedzenia – czytamy we wpisie.

Zwrócono uwagę też na tabliczki informacyjne oraz ostrzeżenia, na które trzeba zwracać uwagę. Zwykle w łatwy i przystępny sposób wyjaśniają, jak na łonie natury należy zachowywać się odpowiedzialnie.

Problem ze śmieciami mają nie tylko lasy

Niestety kwestia nagromadzenia śmieci jest bardzo poważna i dotyczy wielu regionów w Polsce i na świecie. Turyści (i nie tylko) pozostawiają odpadki nie tylko w lasach, ale i na plażach czy w górach i nad jeziorami. Podczas tegorocznej zimy nieodpowiedzialni urlopowicze zdarzali się nawet w górskich schroniskach, przy których zjeżdżali na sankach.

Nie lepiej było w czasie majówki, gdy odpady zasypały z kolei Krupówki. Media rozpisywały się o górach odpadków, wynikających zarówno ze złego zachowania turystów, jak i faktu zamknięcia lokali przez lockdown i konieczności jedzenia posiłków na ulicach.

Nadmiar śmieci to jednak problem nie tylko Polski. W styczniu 2021 roku na plaży Kuta w Indonezji zorganizowano nawet akcję, o której rozpisywały się media na całym świecie. Z terenów nadmorskich zebrano wtedy odpady o masie 80 ton.

Wśród odpadków leżała syrena, której zdjęcia stały się hitem. Była to aktywistka zwracająca uwagę na to, jak bardzo śmieci nie pasują do wizerunku plaż i innych obszarów naturalnych. Akcja miała na celu uświadomienie ludzi, że za tę sytuację odpowiada każda osoba, która w sposób nieprawidłowy wyrzuca odpadki.

Może nam się wydawać, że jedna plastikowa torba czy niedopałek papierosa nic nie zmienią i możemy je zostawić w lesie, czy na plaży. W rezultacie jednak to właśnie pojedyncze, nieprawidłowe zachowania mogą skutkować naturalnymi katastrofami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >

Polska

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

Czytaj więcej >

Polska

Ojciec zabrał 12-latkę na Orlą Perć. „Dziecko bardzo się bało i czuło się niepewnie"

Czytaj więcej >