Przedziwne zjawisko nad Polską. Ludzie nie mogli oderwać wzroku. "Co to natura odwala?"
Jesienią robi się chłodniej, niebo zaś często bywa zachmurzone, co niezbyt sprzyja miłośnikom obserwacji astronomicznych w plenerze. Jednak w ostatnich dniach warto było patrzeć w górę. Zanim zapadł zmrok i rozbłysły gwiazdy, na niebie rozgościło się wyjątkowe zjawisko meteorologiczne. Formacje chmur, które zostały uchwycone w różnych częściach Europy, widoczne były również nad Polską.
Niezwykłe zjawisko na niebie. Nie trzeba było czekać do nocy
To był dobry tydzień dla miłośników obserwacji zjawisk na niebie. Dopiero co mieli szansę zaobserwować kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), przelot Starlinków oraz największą w tym roku superpełnię, nazywaną też Pełnią Myśliwych lub pełnią Czerwonego Księżyca, a dostali kolejną okazję do podziwiania nietypowych zjawisk na niebie. Lubuscy Łowcy Burz na swoim profilu w mediach społecznościowych udostępnili zdjęcie widowiskowych obłoków uchwyconych w Stroniu Śląskim na Dolnym Śląsku.
Na niebie pojawiły się wstęgi z chmur, które przywodzą na myśl surrealistyczne obrazy utrzymane w chłodnej palecie kolorów. “Piękne”, a zarazem "przerażające, niepokojące"",- wyrokują internauci.
Falbianiaste chmury przepłynęły nad Polską. "Prosto spod pędzla malarza"
Spokojnie płynące fale nad miastem to prawdopodobnie chmury typu undulatus. Malownicze chmury i obłoki na niebie przywodzą na myśl wzburzone morze, a może i delikatne pociągnięcia pędzlem po malarskim płótnie. Nic więc dziwnego, że fotografie autorstwa pani Agnieszki Bomby wprawiły internautów w niewypowiedziany zachwyt.
Rzadki widok uchwycono również w innych regionach Polski. W sekcji komentarzy pod wpisem internauci podzielili się artystycznymi kadrami m.in. z Warszawy, Warki, Wrocławia czy Łodzi.
UFO nad Bułgarią? Ta chmura do złudzenia przypomina statek kosmiczny
Rzadko spotykane formacje chmur dostrzeżono nie tylko w Polsce. W minionym tygodniu szczęście dopisało również Bułgarom. Tam na niebie zaobserwowano obłoki typu altocumulus lenticularis , które ze względu na swój kształt przypominający pozaziemski pojazd, bywają żartobliwie określane “chmurą UFO”.
Są to rzadkie chmury soczewkowate, których mechanizm powstawania przedstawia się następująco: altocumulus lenticularis powstaje w wyniku fal atmosferycznych, które tworzą się, gdy stabilne masy powietrza są unoszone w górę nad przeszkodą topograficzną, często górami, ustawioną prostopadle do kierunku wiatru na wyższych poziomach. To wywołuje falę grawitacyjną w atmosferze, przypominającą falę wodną po wrzuceniu kamienia do wody.
Obecność tego rodzaju chmur wskazuje na niestabilne warunki atmosferyczne i często zapowiada nadejście wiatru halnego . Choć same w sobie nie stanowią niebezpieczeństwa, piloci samolotów muszą unikać przelotu w ich pobliżu, by nie trafić na turbulencje. Ze względu na swoje fantazyjne kształty przyciągają natomiast miłośników fotografii i łowców burz.