Turysci.pl > Polska > Policja podsumowała początek weekendu i ostatnią noc w Zakopanem. Turyści byli o wiele spokojniejsi
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 21:55

Policja podsumowała początek weekendu i ostatnią noc w Zakopanem. Turyści byli o wiele spokojniejsi

policja opowiada o ostatniej nocy w Zakopanem
Fot. Facebook/Małopolska Policja
  • Noc z piątku na sobotę była w Zakopanem spokojna. Nie doszło do żadnych, poważnych zdarzeń

  • Od początku weekendu do sobotniego wieczora policja przeprowadziła 160 interwencji

  • Ujawniono 145 wykroczeń, 107 osób ukarano mandatami

Turyści z radością korzystają z poluzowania obostrzeń, przez co ten weekend był wyjątkowo pracowity dla małopolskiej policji. Dodatkowe jednostki ruszyły do Zakopanego, by wspomóc tamtejszych funkcjonariuszy w pilnowaniu tłumów, które przyjeżdżają z całej Polski. 

Spokojna, weekendowa noc pod Tatrami

Tydzień temu sytuacja wymknęła się spod kontroli, a na Krupówkach bawiły się tłumy turystów bez maseczek ochronnych i nieprzestrzegające dystansu społecznego. Przez ostatnie 2 dni było już jednak o wiele spokojniej. Choć pojedyncze grupy bawiły się i tańczyły na ulicach, to mimo wszystko nie doszło do poważnych incydentów.

Jak poinformował rzecznik zakopiańskiej policji, noc z soboty na niedzielę była bardzo spokojna. Wszystko wskazuje na to, że zachowanie turystów wróciło do normy, a spontaniczne sceny z walentynkowego weekendu mogły być wywołane radością po odmrożeniu branży turystycznej po tak długim czasie. 

To była bardzo spokojna noc w Zakopanem. Praktycznie nie odnotowaliśmy żadnych charakterystycznych zdarzeń, które by miały znaczenie dla porządku i bezpieczeństwa – stwierdził oficer prasowy, Roman Wieczorek.

Policja podsumowuje piątek i sobotę w Zakopanem

W sobotę o godzinie 18:00 briefing prasowy zorganizowała również Małopolska Policja. Wziął w nim udział m.in. Wojewoda Małopolski oraz Zastępca Burmistrza Zakopanego, a spisaną relację przeczytać można na profilu służb na Facebooku, gdzie udostępniono również wiele zdjęć. Podczas wystąpienia podsumowano weekendowe działania funkcjonariuszy w zimowej stolicy Polski. Choć ostatnia noc przebiegła spokojnie, to jednak przez weekend nie wszyscy turyści stosowali się do obowiązujących przepisów.

policja-w-zakopanem-1613912241.jpg
policja w zakopanem

Fot. Facebook/Małopolska Policja

Niestety doświadczamy tego, że duża grupa turystów nie stosuje się do obostrzeń. Oczekujemy odpowiedzialności osób, które przyjeżdżają tutaj wypocząć. Niech nie myślą tylko o sobie, ale niech pomyślą o osobach, które tu przyjadą za tydzień i kolejne tygodnie – mówił insp. Roman Kuster, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie. 

Jak wylicza policja, od piątku do czasu briefingu policjanci wystawili ponad 100 mandatów. Zakopiańska policja, we współpracy z jednostką małopolską, przeprowadziła 160 interwencji w miejscach publicznych, sklepach, pensjonatach oraz pod prywatnymi adresami

policja-podsumowuje-noc-w-zakoapnem-1613912325.jpg
policja w zakopanem

Policja patroluje ulice Zakopanego/fot. Facebook/Małopolska Policja

Ujawniono 145 wykroczeń. 107 osób ukarano mandatami karnymi, w tym 92 za brak maseczek lub złamanie innych sanitarnych obostrzeń. Wobec 38 osób skierowane zostaną wnioski o ukaranie do sądu, z czego 34 za naruszenie epidemicznych nakazów [pis. org.] – informuje Małopolska policja. 

Dziś o godzinie 18:00 przed Komendą Powiatową Policji w Zakopanem odbył się briefing prasowy z udziałem p. Łukasza Kmity...

Opublikowany przez Małopolska Policja Sobota, 20 lutego 2021

Zastępca Burmistrza Zakopanego również zabrał głos. Tomasz Filar odkreślił, że ma nadzieję na odpowiedzialne zachowanie turystów zarówno w niedzielę, jak i w przyszły weekend. Poluzowanie obostrzeń od 12 lutego zostało wprowadzone jedynie warunkowo. Jeśli nastąpi wzrost zakażeń, a Polacy nie będą chcieli przestrzegać reżimu sanitarnego, może nastąpić ponowne zamknięcie stoków i hoteli

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, każda osoba przebywająca w miejscu publicznym, powinna mieć zasłonięte usta oraz nos. Konieczne jest również przestrzeganie zasady dystansu społecznego, który wynosi obecnie 1,5 metra. Dodatkowo, każda osoba powinna w miarę możliwości jak najczęściej dezynfekować ręce. 

Wszystkie ośrodki oraz obiekty noclegowe również funkcjonują pod pewnymi warunkami. W hotelach wynajętych może być jedynie 50 proc. dostępnych pokoi. Goście nie mogą korzystać też z restauracji, a jedynie zamawiać jedzenie prosto do apartamentu, korzystając z usługi room service. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Małopolska Policja/Policja Zakopane