Turysci.pl Polska Koniec z ROD? Zmiana prawa wprowadziła chaos, Polacy wyprzedają działki
Fot. Canva

Koniec z ROD? Zmiana prawa wprowadziła chaos, Polacy wyprzedają działki

28 czerwca 2024
Autor tekstu: Alicja Cembrowska

W czasie pandemii działki przeżywały drugą młodość, a kawałek prywatnego trawnika i grządka stały się nowym marzeniem zmęczonej klasy średniej. Po tym, jak w sieci ze świeczką można było szukać ofert sprzedaży, teraz – oferta wyrasta na ofercie. Dlaczego? Jak donosi serwis Biznes Info, wiele wskazuje, że Rodzinne Ogródki Działkowe mogą nie przetrwać reformy rządu PiS. O co chodzi?

Zmiany na rynku ROD

Rodzinne Ogródki Działkowe to już stały element mniejszych i większych miast, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak wskazuje Biznes Info : "Polacy masowo wykupowali prawo do użytkowania działek, dzierżawionych od gminy lub Skarbu Państwa".

Portal zwraca uwagę, że w Internecie pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży, a ceny rosną. "Polski Instytut Ekonomiczny niedawno poinformował, że liczba pojawiających się ofert sprzedaży Rodzinnych Ogródków Działkowych w kwietniu wzrosła do tysiąca tygodniowo" – czytamy.

W maju na portalu turysci.pl informowaliśmy, że tablice ogłoszeniowe pękają w szwach, a Polacy pozbywają się działek na potęgę.

Działki coraz droższe

Wzrastają również ceny działek – tym bardziej tych, na których postawiono murowane budynki całoroczne. W Warszawie za taką działkę trzeba zapłacić nawet do 200 tysięcy złotych. Znacznie tańsze są działki z altankami i drewnianymi domkami. W stolicy za taką przyjemność zapłacimy około 40-50 tysięcy.

Biznes Info za Wirtualną Polską wspomina prawdziwego rekordzistę: pod Poznaniem znajdziemy działkę o powierzchni 530 m/kw z drewnianym 70-metrowym domem, która kosztuje 320 tys. zł.

Czytaj więcej: Polacy rzucili się na działki rekreacyjne. Gdzie kupują najtaniej?

Czy Rodzinne Ogródki Działkowe znikną?

Powodem zamieszanie wokół ROD jest nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym, która weszła w życiu w 2023 roku. Zgodnie z nią samorządy będą musiały przygotować nowe dokumenty planistyczne, a także podzielić grunty na strefy i określić, jakiego rodzaju obiekty mogą w nich funkcjonować.

"Gminy mają czas na podjęcie decyzji co do przeznaczenia terenu do końca przyszłego roku. Jak podkreśla Polski Związek Działkowców, ROD-y pozostaną na swoim miejscu, jeśli tereny, na których się znajdują, zostaną zakwalifikowane do jednej z trzech stref" – tłumaczy Biznes Info.

Co, jeżeli tak się nie stanie i zapadnie decyzja o likwidacji ROD-ów ? Dyrektor Biura Prawnego Polskiego Związku Działkowców, Bartłomiej Piech, w rozmowie z WP Finanse uspokaja, że właściciele na pewno nie zostaną lodzie, a prawa działkowców będą respektowane.

Działki na ROD warte są teraz majątek. Chętnych jest wielu, dopóki nie zobaczą ceny
Niepowtarzalny "Pałac na RODos" wciąż czeka na właściciela. To jedyna taka okazaja
Obserwuj nas w
autor
Alicja Cembrowska

Redaktor prowadząca serwis Turyści.pl. Studiowała dziennikarstwo i kulturoznawstwo. Z tego drugiego kierunku została jej miłość do teatru i kina. Wciąż wymyśla sobie nowe pasje. Kocha morze, nad którym kiedyś ma nadzieję zamieszkać. Nieustannie coś notuje, kolekcjonuje notatniki.

Napisz do mnie: alicja.cembrowska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy