Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Działki na ROD warte są teraz majątek. Chętnych jest wielu, dopóki nie zobaczą ceny
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 23.04.2024 07:32

Działki na ROD warte są teraz majątek. Chętnych jest wielu, dopóki nie zobaczą ceny

Działki ogrodowe
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK REPORTER/EAST NEWS

Działki w Rodzinnych Ogródkach Działkowych od lat rosną na wartości. Chętnych na nie jest coraz więcej, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z kosztów i formalności, jakie trzeba wypełnić. Prawie pół miliona złotych? Obecnie popularne miejsca do rekreacji sięgają nawet tak astronomicznych cen.

Mimo takiej kwoty, nabywcy faktycznie kupują jedynie prawo do użytkowania działki. To oznacza, że nie są właścicielami gruntu.

Ceny za działki na ROD rosną w górę

Osoby użytkujące te działki od wielu lat, jak Zdzisław z Bydgoszczy, żywią silną więź z nimi, traktując je jako integralną część życia.

“Od ponad 50 lat mam tę działkę. Zimą przychodzę karmić ptaki. Od wiosny rusza praca. Byłem młodszy to pomagałem sąsiadom pielęgnować drzewa, teraz pomagam w drobnych naprawach” - opowiada pan Zdzisław (80 l.) dla Faktu. “To jest moje życie. Jak siły odmówią to może wtedy będę chciał pozbyć się działki. Dziś nie ma takiej opcji, choć miałem klienta, oferował 60 tys. zł” 
 

Działki ROD. Ile ich jest w Polsce?

W Polsce istnieje około 5 tysięcy ogródków ROD, z których korzysta około 4 miliony osób. Działkowcy od dawna domagają się możliwości wykupu działek. Jednakże resort rozwoju i technologii jasno stwierdza, że obecnie nie ma mowy o uwłaszczeniu.

W odpowiedzi na interpelację Sebastiana Kalety z PiS dotyczącą możliwości przekazania działkowcom na własność gruntów ROD, wiceminister Stanisław Kukucki podkreślił, że ROD stanowią zorganizowaną całość. Uwłaszczenie poszczególnych działek mogłoby zakłócić funkcjonowanie ROD i uniemożliwić realizację jego celów.

Ile kosztują ogródki ROD?

Ceny działek ROD w różnych miastach Polski znacznie się różnią. W Bydgoszczy najdroższa oferta obejmuje działkę o powierzchni 360 metrów kwadratowych z murowanym domkiem w pełni wyposażonym, w tym z dostępem do ciepłej i zimnej wody, za kwotę 140 tysięcy złotych.

W Warszawie najdroższa działka kosztuje 190 tysięcy złotych, jednak można też znaleźć oferty już od 30 tysięcy złotych. Najbardziej wygórowane ceny za działki ROD obserwuje się w Poznaniu, gdzie oferta sięga aż 460 tysięcy złotych za 350-metrową działkę z całorocznym domem wyposażonym w klimatyzację i ogrzewanie. Warto jednak zaznaczyć, że w tych cenach nabywca kupuje jedynie prawo do użytkowania działki, a nie staje się właścicielem gruntu.

Źródło: Fakt

Czytaj więcej: Wojna milionerów na Podhalu. Znów głośno o "królowej Zakopanego"