Turysci.pl Polska Do tego miejsca turystów przyciąga... mumia polskiego kota. Wiadomo, co przeżył przed śmiercią
Fot. Wikipedia

Do tego miejsca turystów przyciąga... mumia polskiego kota. Wiadomo, co przeżył przed śmiercią

17 sierpnia 2024
Autor tekstu: Alicja Cembrowska

Z perspektywy czasu niektóre eksponaty muzealne wzburzają przerażenie, obrzydzenie, a nawet niezgodę odwiedzających. To, co kiedyś było akceptowalną częścią codzienności, teraz spotyka się często z krytyką. Bez wątpienia do tej kategorii eksponatów zalicza się XIV-wieczna mumia kota, którą oglądać można na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

Mumia kota w Darłowie

Mumia kota dostała, nomen omem, drugie życie za sprawą mediów społecznościowych. Zdjęcie wygiętego zwierzęcia z otwartym pyszczkiem zaczęło pojawiać się na Facebooku, w lipcu kota na swoim instagramowym koncie „Archeolog w szpilkach” pokazała również Katarzyna Sobota-Liwoch. O co chodzi?

Zmumifikowane ciało zostało ujawnione w XX wieku. Jak wskazuje archeolożka, jest to ofiara wotywna (zakładzinowa) . Takim mianem określa się depozyty uznawane za magiczne i składane pod fundamentami różnego rodzaju budowli. Archeolożka Zofia Hilczer-Kurnatowska tłumaczy, że "zakładzina miała zapewnić trwałość nowo stawianej budowli oraz pomyślność jej mieszkańcom” [cytat za: historianaslajdach.pl].

W zamku obronnym należącym do zachodniopomorskiego księcia Bogusława V w ramach takiej ofiary zamurowano kota . “Zrobili to murarze na polecenie mistrza miejskiego cechu budowniczych po to, aby przynosił tej budowli szczęście. Mumię odkryto w końcu lat dwudziestych XX wieku. Zamurowany kot jak wieść niesie, miał na imię Barmeusz i należał do księżnej Elżbiety, żony Bogusława V i córki króla Polski Kazimierza Wielkiego” – czytamy na facebookowym profilu Tajnego Stowarzyszenia Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich.

Czytaj także: Brytyjska dziennikarka wychwala polskie miasto. Nazwała je "klejnotem krajów bałtyckich"

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – historia muzeum

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie jest jedynym w Polsce nadmorskim gotyckim zamkiem wybudowanym na planie zbliżonym do kwadratu i wieżą wysokości 24 metrów. Budowę rozpoczęto w 1352 roku. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny, szpital, więzienie i sąd.

Dopiero w XX wieku podjęto próbę przywrócenia dawnej świetności obiektu. W 1929 roku rozpoczął się remont, a w 1930 roku otwarto tu muzeum Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie . Jak dowiadujemy się ze strony instytucji, pierwsze prace rewitalizacyjne prowadzone były bez badań archeologicznych i architektonicznych.

“Wykonano liczne przemurowania i adaptacje, m.in. nadbudowano łącznik i wykonano w nim klatkę schodową. Pomimo wielu nieścisłości historycznych i niedoskonałości adaptacyjnych przejęcie obiektu przez muzeum zakończyło proces dewastacji, a także zapewniło możliwość przetrwania w murach wielu zabytkowych elementów architektonicznych” – czytamy na stronie muzeum.

Dopiero w latach 1971-1988 zamek doczekał się kapitalnego remontu zgodnego z wymogami konserwatorskimi. Muzeum gromadzi bardzo różnorodne eksponaty , m.in. z zakresu wyposażenia wnętrz, rzemiosła artystycznego, etnografii pomorskiej, sztuki sakralnej i sztuki Wschodu.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – eksponaty

Muzeum w Darłowie to doskonała propozycja dla osób zafascynowanych historią. Obiekt ma naprawdę bogatą ofertę, a każde piętro wypełniają ciekawe eksponaty. Na wystawach podziwiać możemy portrety fundatorów zamku Bogusława V i Elżbiety (córki Kazimierza Wielkiego) oraz Wielki Herb Ziem Gryfitów.

Ważne miejsce zajmuje też sztuka sakralna ziemi sławieńskiej w Sali Rycerskiej i późniejszym kościele protestanckim na parterze, pomorska sztuka ludowa, a także medaliony i medale Królów i Książąt Polskich.

To nie koniec. W Darłowie obejrzeć można ekspozycję mieszczańskiego rzemiosła artystycznego m.in. w stylu biedermeier, która uzupełniona została  XIX- wiecznymi
elementami związanymi z modą i obyczajami plażowymi. Poza tym: barokowe meble gdańskie, konwisarstwo pomorskie, portrety książąt pomorskich, bursztynową biżuterię, zamkową piwnicę, a w niej XIV- wieczny system ogrzewania zamku, celę więzienną i
narzędzia tortur. I oczywiście – mumię kota zamurowanego żywcem w XIV wieku .

Czytaj więcej: Przełamały kolejną barierę. Giganty płyną ku Bałtykowi

Zbliżenie się do tej wyspy grozi śmiercią. Ten tajemniczy zakątek skrywa mroczny sekret
"To niezwykle rzadkie znalezisko". Skarb był od wieków skrywany przed ludzkim wzrokiem
Obserwuj nas w
autor
Alicja Cembrowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy