Archiwum październik 2022

drogowskazy
31.10.2022 15:07 Słowacja zamyka wysokogórskie szlaki w Tatrach. Tak będzie aż do połowy czerwca

Kto planował wypad w Tatry Wysokie na Słowacji, musi odłożyć plany do przyszłego roku. 1 listopada 2022 roku Słowacy zamkną część swoich Tatr na zimę. Szlaki wysokogórskie pozostaną niedostępne dla turystów aż do czerwca. Coroczne zamknięcia uzasadniane są względami bezpieczeństwa i ochroną przyrody.Jeśli przebywacie obecnie w Tatrach, warto wykorzystać ostatnią okazję na wspinaczkę, bowiem ograniczenia nie obowiązują po stronie polskiej. Już od jutra osoby poruszające się po polskiej stronie Tatr powinny mieć się na baczności w szczególności przy granicy.

Paszport1
30.10.2022 13:27 Ważne zmiany dla turystów. Wkrótce utrudnienia w wydawaniu paszportów

Turyści powinni przygotować się na utrudnienia, jakie czekają ich już w najbliższych tygodniach. W całej Polsce na kilka dni zamkną się urzędy wojewódzkie, odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków paszportowych oraz wydawanie dokumentów. Powodem nieoczekiwanych zmian i utrudnień w obsłudze podróżnych jest wejście w życie nowej ustawy, związanej z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. W związku z tym, na terenie całego naszego kraju, zamknięte zostaną odpowiedzialne za to urzędy.

Świnoujście
26.10.2022 16:29 Świnoujście się ceni. Popularne uzdrowisko podwyższa opłatę klimatyczną

Opłata uzdrowiskowa w Świnoujściu ma być wyższa. Każdy z zainteresowanych przyjazdem do najdalej wysuniętego na północny zachód miasta w kraju powinien przygotować się na stawkę podwyższoną nawet o 12 procent. Ile opłata klimatyczna wyniesie w praktyce? Planujesz wybrać się do Świnoujścia? Radni określili wstępną stawkę opłaty uzdrowiskowej obowiązującą od przyszłego roku. Możemy oczekiwać, że turysta wybierający się do nadbałtyckiej miejscowości zapłaci więcej.

turyści samolot
25.10.2022 16:20 Pasażerowie przeżyli prawdziwe chwile grozy. Na podłodze kabiny samolotu wił się wąż pończosznik

Zwierzęcy pasażer "na gapę" zamienił lot w horror. Mniej więcej w połowie podróży samolotem okazało się, że w środku maszyny znajduje się nieproszony gość. Spod fotela nagle wypełzł wąż. Pasażerowie zaczęli panikować.Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek podczas lotu samolotu z Tampy na Florydzie do New Jersey. Na pokładzie samolotu United Airlines Flight 2038 pasażerowie nagle dostrzegli dziwne zjawisko. Pomiędzy ich fotelami, na podłodze, wił się niewielkich rozmiarów wąż. Nie będąc w stanie określić, czy zwierzę jest jadowite, pasażerów ogarnęła ogromna panika.

Turyści
23.10.2022 13:59 Turyści z Polski trafili do słowackiego szpitala. Najedli się halucynogennych ciastek

Słowaccy ratownicy HZS przekazali, że czterech polskich turystów wędrujących w sobotę szlakami Wielkiej Fatry zostało hospitalizowanych. W drodze do schroniska nasi rodacy spożyli ciastka, którymi zostali poczęstowani przez innych wędrowców. Pech chciał, że zawierały substancje halucynogenne. Ratownicy z Horskiej Zahrannej Służby, czyli słowackiego odpowiednika polskiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zostali poproszeni o pomoc w górskim hotelu Kráľova Studňa w Wielkiej Fatrze. Obsługa hotelowa poinformowała ich o przebywającej w schronisku grupie czterech turystów z Polski, którzy w wyniku spożycia substancji halucynogennych stracili poczucie rzeczywistości.

Kolejka
19.10.2022 13:28 Kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje. Utrudnienia nie zniechęciły turystów

Osoby, które planowały pojechać do Zakopanego poza sezonem muszą liczyć się z utrudnieniami. W Tatarach rozszalał się halny. Przy takich porywach nie może kursować kolejka linowa na Kasprowy Wierch, do której jeszcze niedawno ustawiały się tłumy. Ile potrwa przerwa?Polaków udających się do Zakopanego może czekać przykra niespodzianka. Niestety, zmienne warunki atmosferyczne w górach oraz przeglądy serwisowe kolejek linowych mogą zrujnować ich podróż.

Euro
18.10.2022 14:45 Chorwacja dołącza do strefy euro. Od kiedy zapłacimy nową walutą?

Już niedługo w ulubionym kraju Polaków na wakacje zapłacimy nową walutą. Chorwacja spełniła wszystkie wymagane kryteria gospodarcze i niebawem oficjalnie przyjmie euro i dołączy do strefy euro jako jej 20. członek. Od kiedy zapłacimy tam nową walutą i czy będzie drożej?Chorwacja jest idealnym krajem dla miłośników plażowania, kąpieli morskich i nurkowania, który aż kipi od wspaniałych krajobrazów. Państwo położone w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, słynie z malowniczych plaż, szlaków o doskonałych warunkach dla amatorów górskich wędrówek czy pysznej śródziemnomorskiej kuchni z akcentami greckimi, włoskimi i słowiańskimi. Czy powinniśmy spieszyć się z odwiedzeniem Chorwacji, zanim przystąpi do strefy euro?

Zdjęcie ilustracyjne
14.10.2022 14:52 Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Grupa 46 turystów, którzy polecieli na wczasy na Wyspy Zielonego Przylądka, zdecydowali się wnieść pozew przeciwko koncernowi turystycznemu TUI. Jak informuje Daily Mail, klienci biura podróży twierdzą, że warunki panujące w hotelach, w których zostali zakwaterowani, miały doprowadzić do problemów zdrowotnych. "Najpiękniejsze plaże świata, luksusowe hotele i idealna pogoda. To wszystko znajdziesz na Wyspach Zielonego Przylądka" - zapewnia TUI, czyli największy na świecie, niemiecki koncern turystyczny z siedzibą w Hanowerze i Berlinie. Ile wizja kreowana przez słynną markę ma wspólnego z rzeczywistością?

Tatry
13.10.2022 16:34 Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

Morskie Oko to najczęściej odwiedzane miejsce w polskich Tatrach. Choć niedawno media obiegła informacja o śmierci słynnego bobra z tamtejszego jeziora, nieoczekiwanie pojawił się promyk nadziei. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego zamieszkał kolejny bóbr, który już rozpoczął budowę żeremi. Od ostatnich wzmianek o bobrach w Tatrach minęło dużo czasu. Nieoczekiwanie leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski opublikował wymowne nagranie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

EximTours
03.10.2022 11:18 Lot czarterowy – co go wyróżnia? Kiedy warto wybrać podróż czarterem?

Planujesz urlop za granicą? Zanim wybierzesz odpowiedni kierunek, zastanów się nad tym, w jaki sposób dotrzesz na wakacje! To od formy przelotu zależy cena podróży i jej komfort. Masz do wyboru kilka rodzajów połączeń, w tym lot czarterowy. Czy to najtańsze wyjście? Jakie ma wady i zalety? Czym różni się czarter od lotu rejsowego? Postaramy się objaśnić te kwestie.Czym jest lot czarterowy i jakie ma zalety?Jak można najprościej wytłumaczyć, czym jest czarter? To po prostu umowa wypożyczenia środka transportu i jego załogi dla celów prywatnych – najczęściej przez biura podróży. Wynajmują one cały samolot dla klientów, którym organizują wypoczynek. Jednak to nie jedyna sytuacja, w której mamy do czynienia z lotem czarterowym. Samolot może wynająć m.in. pracodawca, który chce przetransportować zatrudnione osoby w jedno miejsce pracy.Biletu na lot czarterowy nie znajdziesz w regularnej sprzedaży – najlepiej jest szukać go na stronach touroperatorów i w porównywarkach ofert lotniczych. Warto poświęcić na to czas, dlatego, że możesz natrafić na nie lada okazję! Takie bilety są o wiele tańsze niż te na loty rejsowe. Ich cena maleje wraz z czasem, który pozostał do wylotu.Co ważne, na lot czarterowy nie dostaniesz biletu papierowego, jedynie rezerwację. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pokład możesz wziąć ze sobą bagaż rejestrowany i podręczny. Pamiętaj jednak, że operatorzy mają różne wytyczne, więc lepiej przeczytać je dokładnie jeszcze raz.Lot czarterowy jest idealny, jeśli szukasz okazji na wakacje last minute. To jeden z najlepszych sposobów na tanie podróżowanie. Nie sugeruj się tym, że czarterem podróżują wyłącznie uczestnicy zorganizowanych wycieczek. Oto kolejna zaleta tego rodzaju lotu – nie musisz wykupować wczasów, żeby z niego skorzystać.Jak pomóc dziecku, gdy boli je gardło?