Turysci.pl
Euro

unsplash/Markus Spiske

Chorwacja dołącza do strefy euro. Od kiedy zapłacimy nową walutą?

18 Października 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Już niedługo w ulubionym kraju Polaków na wakacje zapłacimy nową walutą. Chorwacja spełniła wszystkie wymagane kryteria gospodarcze i niebawem oficjalnie przyjmie euro i dołączy do strefy euro jako jej 20. członek. Od kiedy zapłacimy tam nową walutą i czy będzie drożej?

Chorwacja jest idealnym krajem dla miłośników plażowania, kąpieli morskich i nurkowania, który aż kipi od wspaniałych krajobrazów. Państwo położone w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, słynie z malowniczych plaż, szlaków o doskonałych warunkach dla amatorów górskich wędrówek czy pysznej śródziemnomorskiej kuchni z akcentami greckimi, włoskimi i słowiańskimi. Czy powinniśmy spieszyć się z odwiedzeniem Chorwacji, zanim przystąpi do strefy euro?

Kuna odchodzi w zapomnienie. Chorwacja zmienia walutę

Kuna chorwacka pojawiła się na Bałkanach w czasie II wojny światowej. Nazwa waluty nawiązuje do okresu średniowiecza, kiedy na terenie Chorwacji skóry kun stosowane były w handlu jako jednostka wartości lub wymiany. W trzyletnim okresie przejściowym, czyli po odłączeniu Chorwacji od Jugosławii, oficjalną jednostką monetarną stał się dinar chorwacki. Krótko potem kuna ponownie wróciła do obiegu, lecz wszystko wskazuje na to, że już niedługo zostanie pożegnana na dobre.

Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja oficjalnie stanie się członkiem strefy Schengen i przyjmie euro jako swoją walutę. Jak poinformowała Rada Unii Europejskiej, kurs wymiany chorwackiej kuny na walutę obowiązującą w strefie euro został już ustalony. Odtąd 7,53450 kuny będzie wynosić 1 euro.

Reformy podjęte przez chorwacki rząd nie mają skutku natychmiastowego. W praktyce oznacza to, że jeszcze przez cały rok 2023 wszystkie sklepy, restauracje, hotele, pensjonaty punkty usługowe itp. w chorwackiej republice muszą honorować rozliczenia zarówno w kunach, jak i w euro.

Polskich turystów niepokoi jedna kluczowa kwestia - czy w przyszłym sezonie wakacyjnym będzie drożej? Zdaniem Agnieszki Puszczewicz, dyrektorki Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, tego jeszcze nie wiadomo. Ekspertka jest jednak pozytywnej myśli i ma nadzieję, że zmiany nie odbiją się na portfelach Polaków.

- Rząd chorwacki wprowadził mechanizmy, które mają zablokować ceny w przeliczeniu z kuny chorwackiej na euro. W związku z tym mam naprawdę szczerą nadzieję, że te ceny, które nasi goście zastali w tym roku, będą utrzymane również w przyszłym – stwierdziła Agnieszka Puszczewicz w programie „Newsroom WP”.

Tatry

Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja zajmuje stałe miejsce w sercach Polaków

Chorwacja to wymarzony wakacyjny kierunek dla Europejczyków, a statystyki przyjazdowe udowadniają, że tamtejsza turystyka dopiero zaczyna się rozkręcać. Jak wynika z danych eVisitora, systemu informacyjnego służącego do zameldowania i wymeldowywania tam turystów, państwo okrzyknięte "krainą tysiąca wysp" jest chętnie wybierane na urlop przez Polaków. Od lat rodacy udają się tam na wakacyjny wypoczynek. 

fot. Matthias Mullie

fot. Matthias Mullie

fot. Matthias Mullie

fot. Ante Hamersmit

fot. Ante Hamersmit

fot. Ante Hamersmit

Chorwacka Wspólnota Turystyczna podaje, że już w ubiegłym roku Polacy pobili rekord – po raz pierwszy w historii na pobyt w tym kraju zdecydowało się ponad milion podróżnych. To o ponad 3 proc. więcej niż przed pandemią i o połowę (47,66 proc.) więcej niż w 2020 roku. Dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 15 września 2021 roku.

Obiekty zakwaterowania gościły przede wszystkim obcokrajowców. Dotychczas najchętniej nad Adriatykiem odpoczywali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. Według najnowszych danych udostępnionych przez chorwackie Minister Turystyki i Sportu o liczbie noclegów, z której skorzystali turyści z konkretnych krajów, Polacy i Czesi znaleźli się na czwartej pozycji z liczbą 3,5 mln.

  1. Morskie Oko znów ma lokatorów. Kolonia bobrów rozgościła się w Tatrach

  2. Kierunek Zambia. Jakie tajemnice skrywa jeden z najpiękniejszych krajów w Afryce?

  3. Turyści pozywają TUI. “Po wczasach rozchorowało się ponad 40 osób”

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Niezwykłe miejsca na świecie/East News

Niezwykłe miejsca na świecie. Zupełnie jak z innej planety

Zobacz galerię >

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Źródło: podroze.gazeta.pl, turystyka.wp.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Paryżanie oburzeni bałaganem po finale Ligii Mistrzów. To sprawka Anglików?

Czytaj więcej >

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >