Turysci.pl
EximTours

fot. Materiał partnera

Lot czarterowy – co go wyróżnia? Kiedy warto wybrać podróż czarterem?

3 Października 2022

Autor tekstu:

Redakcja Turyści

Planujesz urlop za granicą? Zanim wybierzesz odpowiedni kierunek, zastanów się nad tym, w jaki sposób  dotrzesz na wakacje! To od formy przelotu zależy cena podróży i jej komfort. Masz do wyboru kilka rodzajów połączeń, w tym lot czarterowy. Czy to najtańsze wyjście? Jakie ma wady i zalety? Czym różni się czarter od lotu rejsowego? Postaramy się objaśnić te kwestie.

Czym jest lot czarterowy i jakie ma zalety?

Jak można najprościej wytłumaczyć, czym jest czarter? To po prostu umowa wypożyczenia środka transportu i jego załogi dla celów prywatnych – najczęściej przez biura podróży. Wynajmują one cały samolot dla klientów, którym organizują wypoczynek. Jednak to nie jedyna sytuacja, w której mamy do czynienia z lotem czarterowym. Samolot może wynająć m.in. pracodawca, który chce przetransportować zatrudnione osoby w jedno miejsce pracy.

Biletu na lot czarterowy nie znajdziesz w regularnej sprzedaży – najlepiej jest szukać go na stronach touroperatorów i w porównywarkach ofert lotniczych. Warto poświęcić na to czas, dlatego, że możesz natrafić na nie lada okazję! Takie bilety są o wiele tańsze niż te na loty rejsowe. Ich cena maleje wraz z czasem, który pozostał do wylotu.

Co ważne, na lot czarterowy nie dostaniesz biletu papierowego, jedynie rezerwację. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pokład możesz wziąć ze sobą bagaż rejestrowany i podręczny. Pamiętaj jednak, że operatorzy mają różne wytyczne, więc lepiej przeczytać je dokładnie jeszcze raz.

Lot czarterowy jest idealny, jeśli szukasz okazji na wakacje last minute. To jeden z najlepszych sposobów na tanie podróżowanie. Nie sugeruj się tym, że czarterem podróżują wyłącznie uczestnicy zorganizowanych wycieczek. Oto kolejna zaleta tego rodzaju lotu – nie musisz wykupować wczasów, żeby z niego skorzystać.

Jak pomóc dziecku, gdy boli je gardło?

Czym różni się czarter od innych rodzajów lotów?

Podczas szukania biletów możesz zetknąć się z innymi typami lotów – rejsowymi i tzw. low-cost. Pierwszy z nich – w przeciwieństwie do czarteru – oferuje bilety w ciągłej sprzedaży, które można kupić na stronach linii lotniczych. To stałe połączenia, które mają określoną datę i godzinę oraz wpisują się w całoroczny rozkład połączeń. Kolejną różnicą jest fakt, że ich cena rośnie w miarę upływu dni pozostałych do wylotu. Najczęściej zależy ona od prognozowanego zapełnienia miejsc w samolocie. W przypadku lotu rejsowego otrzymujesz papierowy bilet, który gwarantuje ci zarezerwowane miejsce.

Inną formą są loty low-cost, których cena jest mniej stabilna – potrafi się wielokrotnie zmieniać nawet w ciągu kilku godzin. To połączenia organizowane przez niskobudżetowe linie lotnicze. Nierzadko oferują klientom niższy komfort podróżowania niż w przypadku lotu czarterowego. W cenę nie ma wliczonych wielu usług, które oferuje czarter lub lot rejsowy. W przypadku najtańszych linii potrzebna jest także samodzielna odprawa internetowa.

Gdzie szukać lotów czarterowych?

Lot czarterowy może się okazać świetnym wyborem i początkiem podróży, którą będziesz wspominać przez lata. Warunkiem jest to, by szukać tego typu połączeń tylko w zaufanych biurach podróży – na przykład Exim Tours. Znajdź dla siebie wymarzony kierunek na EximTours.pl!

Źródło: Materiał partnera


Tagi:

Redakcja TuryściAutor

Oferta Dnia to specjalne wyselekcjonowane oferty turystyczne w atrakcyjnych cenach. Dostępne przez 24h od publikacji

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Gorączka cenowa nad polskim morzem? Turysta pokazał, ile zapłacił za dwa piwa w Gdańsku

Czytaj więcej >

Na topie

ZUS: Połowa bonów wciąż niewykorzystana. Jak skorzystać z 500+ na wakacje?

Czytaj więcej >

Na topie

Masowe anulowanie lotów EasyJet. Uziemionych nawet 36 tys. turystów

Czytaj więcej >

Na topie

Skarb z II wojny światowej odnaleziony w Małopolsce. Może być wart niemałą fortunę

Czytaj więcej >

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >

Na topie

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

Czytaj więcej >