Turysci.pl Polska Andrzej Gut-Mostowy: Paszporty szczepionkowe pomogą polskiej turystyce
fot. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Andrzej Gut-Mostowy: Paszporty szczepionkowe pomogą polskiej turystyce

10 maja 2021
Autor tekstu: Patryk Korzec

Andrzej Gut-Mostowy opowiedział o swoim spojrzeniu na tzw. paszporty szczepionkowe oraz kwestię ewentualnego dofinansowania testów na COVID-19 dla turystów. Wiceminister ds. turystyki przyznał, że popiera taki rodzaj wsparcia.

  • Andrzej Gut-Mostowy twierdzi, że tzw. paszporty szczepionkowe są szansą dla polskiej turystyki

  • Podkreślił, że dzięki nim przedsiębiorcy z tego sektora gospodarki mogliby liczyć na odrobienie strat po kryzysie

  • Poinformował, że trwają prace nad ogólnoeuropejskimi rozwiązaniami, polegającymi na dofinansowaniach testów na COVID-19 dla turystów

Wiceminister ds. turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, był gościem w Radiu Kraków. Mówił tam przede wszystkim o kwestii tzw. paszportu szczepionkowego, który ma już w czerwcu obowiązywać w całej Unii Europejskiej .

Zapytany został także o jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, czyli swobodne podróże tylko dla osób zaszczepionych oraz tych, które okażą negatywny test na COVID-19. Jak wiadomo, badania są płatne, co zdaniem części komentatorów decyzji Komisji Europejskiej sprawia, że idea paszportów szczepionkowych może dyskryminować niektórych podróżnych .

Andrzej Gut-Mostowy: paszporty szczepionkowe pomogą polskiej turystyce

Cyfrowe Zielone Certyfikaty, nazywane potocznie paszportami szczepionkowymi, mają przywrócić możliwość swobodnego podróżowania między krajami Unii Europejskiej. KE chce, aby dokument ten zwalniał m.in. turystów z kwarantanny, wymaganej od podróżnych przekraczających granice niektórych państw.

Zdaniem Guta-Mostowego jest to krok w stronę odbudowy sektora turystycznego, również w Polsce. Jak stwierdził polityk, rozwiązanie to może pozwolić na odrobienie choć części strat, które wywołał kryzys pandemiczny.

Przypomnijmy, że w naszym kraju hotele przed 8 maja nie działały przez długie miesiące, jedynie z krótkimi przerwami. Przez większość czasu zamknięta pozostawała też większość atrakcji turystycznych, znaczna część Polaków pozostawała więc w domach.

Andrzej Gut-Mostowy zauważa, że w przekonaniu polityków nowy dokument będzie miał dobry skutek, umożliwiając swobodne podróże po krajach Wspólnoty. Podkreślił, że na turystyczne wyjazdy będą pozwalały ogólnoeuropejskie przepisy oraz dokument elektroniczny. Zgodnie z planem, mają one zostać wprowadzone 15 czerwca.

Polityk jest zdania, że turystyka na skalę europejską ożywi się zatem już w drugiej połowie czerwca. Dodał, że skorzysta na tym znaczna część Polski - 1/3 dochodów naszego kraju, pochodzących z turystyki, opiera się na podróżnych przyjeżdżających z zagranicy.

Czy będą dofinansowania do testów na COVID-19?

Na początku kwietnia Światowa Organizacja zdrowia ogłosiła, że nie popiera paszportów szczepionkowych , które chce wprowadzić KE. Eksperci zaznaczyli, że nowy dokument może dyskryminować osoby, które nie chcą lub nie mogą się zaszczepić.

W mediach wskazywano m.in. na problem cen testów na COVID-19. Zauważano, że przyjęcie szczepionki, która może zwolnić np. z odbywania kwarantanny, jest darmowe. Za testy trzeba natomiast zapłacić i to często wysoką cenę (koszt testu PCR to często ponad 400 zł), a efekt przy przekraczaniu granicy jest ten sam.

Choć KE broni się samym faktem tego, że w paszporcie szczepionkowym można przedstawić zarówno wynik testu na COVID-19, jak i certyfikat szczepienia. Przeciwnicy widzą w tym jednak obarczanie ludzi, którzy muszą przejść test, dodatkowymi kosztami.

W odpowiedzi na te zarzuty, rzekomo trwają prace nad ogólnoeuropejskimi dofinansowaniami do testów. Wyjawił to Andrzej Gut-Mostowy. Jak przyznał, takie rozwiązanie jest postulowane przez wiele państw, a do tego apelu dołącza się również polski sektor turystyczny.

Gut-Mostowy stwierdził, że „mogłoby być to słuszne rozwiązanie". Przedsiębiorcy wskazują, że niższe ceny testów mogłyby zachęcić osoby do wyjazdów, nawet jeśli nie przyjęły jeszcze szczepionki. Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki niedawno ogłosił, że dwie dawki preparatu wszyscy chętni powinni przyjąć do końca sierpnia . Oznacza to, że część osób może nie zdążyć wyjechać na wakacje po przyjęciu drugiej dawki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: Radio Kraków

Obserwuj nas w
autor
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy