Turysci.pl Polska "Zbierało mi się na wymioty od odoru". Pasażerowie mają dość skandali w TLK
fot. East News/Marek BAZAK

"Zbierało mi się na wymioty od odoru". Pasażerowie mają dość skandali w TLK

18 lipca 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Brak klimatyzacji przy 30-stopniowych upałach. Brud, smród i żadnej szansy na doładowanie telefonu czy kupienie ciepłego jedzenia. Takie są w 2024 roku realia podróży liniami TLK po Polsce. Jeżeli mamy przed sobą jedną, czy dwie godziny jazdy, to nie ma problemu. Ale w takich warunkach muszą podróżować pasażerowie m.in. na trasie Gdańsk-Zakopane, która trwa… 11 godzin!

W XXI wieku mamy prawo oczekiwać podstawowego standardu w pociągu. Zwłaszcza w I klasie. Ale TLK najwyraźniej uważa inaczej. Koszmarne doświadczenia z tymi liniami ma wielu podróżnych, w tym ja i inne dziennikarki z naszej redakcji. Na tragiczne warunki skarżą się ludzie z całej Polski, ale podobno jest nadzieja na to, że cywilizacja zawita także do polskiej kolei.

Skandaliczne warunki w pociągach TLK

TLK kojarzy się podróżnym z tanimi biletami, chociaż pierwsza litera skrótu nie pochodzi od słowa "tanie", tylko "twoje". Nawet jeśli bilety byłyby tańsze niż inne, to nadal nie są darmowe. A jak płacimy kilkadziesiąt złotych za przejazd, to mamy chyba prawo oczekiwać, że na miejsce dotrzemy w cywilizowanych warunkach .

Czytaj więcej: Oaza, do której zjeżdżają z całego świata. To uzdrowisko to polska perełka

To, co doskwiera pasażerom TLK na wielu, nawet tych najkrótszych trasach, to sprzedawanie biletów bez gwarancji miejsca . Ludzi najczęściej jest dużo więcej niż foteli, podróżują więc stłoczeniu na korytarzach. Przekonała się o tym boleśnie jedna z naszych redaktorek:

Zdaję sobie sprawę, że decydując się na tańszą opcję, z automatu skazuję siebie na podróż bez, w mojej ocenie, podstawowych udogodnień tj. gniazdka czy klimatyzacjo, ale chociaż niech nie sprzedają biletów bez miejscówek! Tak oto wracając z lotniska przez pół Polski, siedziałam na schodach przy toaletach skulona w kłębek przez jakieś cztery godziny. Przez pierwsze pół godziny zbierało mnie na wymioty od odoru, jaki wydostawał się z WC, później się przyzwyczaiłam.

TLK, podróż pociągiem
fot. Turyści

W TLK smród, brud i gorąco

Wielu Polaków ma sentyment do tradycyjnych pociągów z przedziałami. Ale wiele z nich nie ma klimatyzacji, co w tych bezprzedziałowych, na szczęście, już prawie się nie zdarza. O ile zimą da się to jakoś przeżyć, o tyle latem podróż w maleńkim przedziale bez klimatyzacji staje się prawdziwym koszmarem .

Czytaj więcej: "Czerwona lawa i pióropusze dymu". Turyści muszą być czujni i sprawdzać status lotów

Miałam okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Z Lublina do Warszawy jechałam z dwójką dzieci, co z pewnością sprawy nie ułatwiało. Przedział dla matki z dzieckiem to wspaniała opcja, ale nie wtedy, gdy panuje w nim upał nie do zniesienia . Otwieranie okna też niewiele pomaga, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni.

Jeszcze gorsze doświadczenia z TLK miała podróżna, która skontaktowała się z Wirtualną Polską. Pani Pola jechała pociągiem z Krakowa do Warszawy w naprawdę skandalicznych warunkach :

Mieliśmy bilety w pierwszej klasie. Wagony stare z przedziałami bez internetu, dusimy się w upale. Po wejściu do pociągu w całym wagonie i przedziale dominuje zapach moczu, zbiera nam się na wymioty, a przed nami kilka godzin podróży. Zero klimatyzacji (…).

11-godzinna podróż bez prądu i jedzenia

Jedna z najdłuższych tras TLK wiedzie z Trójmiasta do Zakopanego. Gdy ktoś wybiera się w podróż, która ma trwać 11 godzin, nie zamierza raczej patrzeć przez ten cały czas w okno. Zwłaszcza gdy przejażdżka ma charakter służbowy. Niestety w TLK można tylko pomarzyć o możliwości popracowania na komputerze . No, chyba że ktoś ma kosmicznie wytrzymałą baterię.

O tym, że w TLK nie ma szans na doładowanie telefonu czy laptopa, przekonała się dziennikarka WP Turystyka, Ilona Raczyńska:

To, co najbardziej przeszkadza mi w podróży TLK na tak długim odcinku, to właśnie brak gniazdek elektrycznych. Nawet znalazłam jakieś na ścianie, ale nie działało. Po mnie jeszcze ok. dziesięciu osób z nadzieją próbowało tam bezskutecznie podładować telefon. Konduktorka tylko się z nas śmiała i wyjaśniła, że nie może pomóc.

Jakby tego było mało, turyści na tej trasie powinni też zaopatrzyć się w prowiant , bo nie mogą liczyć na kupienie czegoś do jedzenia w pociągu. Wagony restauracyjne między Gdańskiem a Zakopanem raczej się nie zdarzają. Dlaczego jest tak źle i czy są jakieś szanse na poprawę?

Światełko w kolejowym tunelu

Redakcja Wirtualnej Polski skontaktowała się z rzecznikiem PKP Intercity, do których pociągi TLK należą i usłyszały, że perony na stacji Zakopane są tak krótkie , że można na nie kierować tylko maksymalnie ośmiowagonowe pociągi. Dlatego jeżdżą tam składy o najniższym standardzie, do których można upchnąć największą liczbę podróżnych.

Prawie rok od tej rozmowy, WP postanowiła sprawdzić, czy cokolwiek się na kolei zmieniło. Agnieszka Serbeńska z zespołu prasowego Intercity odpowiedziała:

Zmniejszamy liczbę pociągów TLK, w składzie których jeździły najstarsze wagony bez klimatyzacji. W 2020 r. średnio w ciągu doby stanowiły one 47 proc. naszych pociągów. Dziś to tylko 17 proc. W tym czasie liczba pociągów kategorii Intercity wzrosła niemal dwukrotnie. Zwiększająca się liczba obsługujących połączenia składów w kategorii IC oznacza bardziej komfortową podróż w atrakcyjnej cenie. Te pociągi wyposażone są w wygodne fotele, klimatyzację, dostęp do internetu czy gniazdek elektrycznych i USB. Kilka dni temu podpisaliśmy umowę na zakup 35 nowoczesnych składów, które trafią także na trasy do mniejszych miast. W modernizacji jest 180 wagonów, a wkrótce zakupimy 300 kolejnych

Wygląda na to, że w tym ciemnym kolejowym tunelu jest więc małe światełko nadziei.

Zobacz także:

Polacy przesiądą się z samochodu na rower? Nawet 5 tys. zł dopłaty

35-latek zatrzymany na Okęciu. Aż trudno uwierzyć, co znaleziono w jego brzuchu

Apokaliptyczny krajobraz po burzach w Polsce. Sieć zalały przerażające nagrania

60 mln rozeszło się w 12 minut. Druga szansa dla szkół, żeby dostać pieniądze na wycieczki
Fatalne zachowanie turystów w Tatrach. "Nie będziemy tego komentować"
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy