Turysci.pl
wioska cisza spokój

Fot. Wikimedia PhotoBobil CC BY 2.0

Wioska jak ze snu. Nie mają nawet dróg i samochodów, czysta cisza, spokój i odpoczynek od świata

29 Listopada 2020

(Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wioska Giethoorn to niesamowite miejsce, w którym turyści odbywają podróż do bajkowej krainy. Miejscowość nazywana holenderską Wenecją nie posiada nawet dróg ani samochodów. To idealny kierunek dla podróżnych, kt&oa

Taka wioska może okazać się idealnym miejscem na weekendowy wypad, zwłaszcza jeśli macie dość hałasu oraz szukacie ciszy i spokoju z daleka od cywilizacji. Giethoorn nazywane jest holenderską Wenecją i znajduje się zaledwie około 1200 kilometrów od Polski. Bajeczną krainę cechuje przede wszystkim to, że nie znajdziemy tam zwykłych ulic, dróg ani samochodów. O szczegółach informuje Radio Zet.

Wioska Giethoorn to wspaniałe miejsce, w którym nie ma szans na powstanie korków, czy pojawienie się smogu. Aż trudno uwierzyć, że nadal są miejscowości bez ulic i samochodów. Jak więc poruszają się miejscowi i wczasowicze? Większość przemieszcza się pieszo, rowerem lub kanałami - stąd określenie holenderska Wenecja. Nie ma nic lepszego niż leniwe pływanie łodzią w kojącej scenerii.

rome-ga392b1f8f 1280

Watykan zaostrza restrykcje. Dotkną również turystów

CZYTAJ DALEJ

Bajeczna wioska Giethoorn

Ta przepiękna wioska znajduje się we wschodniej części Holandii w prowincji Overijssel, w gminie Steenwijkerland. Szacuje się, że Giethoorn zostało założone około 1230 roku i obecnie mieszkają w nim niecałe trzy tysiące osób. W 1421 wieś została zalana w trakcie powodzi. Jest położona około 5 kilometrów w kierunku południowo-zachodnim od miasta Steenwijk.

Wioska określana jest mianem holenderskiej Wenecji czy też nazywana Wenecją Północy. Na jej niesamowity wygląd mają wpływ kanały wodne, które ciągną się przez 90 kilometrów. To właśnie nimi najczęściej przemieszczają się mieszkańcy tej bajecznej miejscowości. Część domów znajduje się na wysepkach, więc podróż łodzią to jedyne wyjście. Zarówno miejscowi, jak i turyści korzystają też ze ścieżek dla pieszych.

Jedyne trasy, jakie znajdziemy w Giethoorn, to drogi rowerowe. Nie można poruszać się tu samochodem. Warto natomiast przybyć z rowerem – Holandia to jeden z najlepszych krajów dla miłośników jednośladów. Jeśli na co dzień mieszkacie w dużych miastach, w których korki i hałas wyznaczają dzienny rytm, ta holenderska wioska będzie idealnym kierunkiem na odpoczynek.

Co robią turyści w Giethoorn? Przede wszystkim leniwie pływają kanałami, ciesząc się cieszą, spokojem i naturą. Wczasowicze chętnie odpoczywają w sielskiej wiosce, korzystając ze ścieżek rowerowych – można też poruszać się tu rowerami wodnymi. Wieczory można spędzać natomiast w lokalnych restauracjach i kawiarniach.

Unikalna wioska na wschodzie Holandii

Wioska Giethoorn to przede wszystkim niskie budynki z dachami pokrytymi strzechą. Przeważają tu tereny zielone – dlatego wieś jest tak popularna wśród miłośników natury. Niektórzy nawet decydują się tu spędzać wakacje. Chociaż miejscowość nie jest zbyt duża, to fani spacerów nie powinni mieć powodów do narzekań.

W Giethoorn znajduje się aż 176 mostów, które sprzyjają romantycznym przechadzkom. W kanałach natomiast można dostrzec przepiękne ptaki – między innymi łabędzie. Wczasowicze z pasją do fotografii koniecznie muszą zabrać ze sobą aparaty, ponieważ urokliwych widoków można znaleźć tu naprawdę dużo.

Co ciekawe – Giethoorn w 2015 roku pojawiło się w jednej z najpopularniejszych gier na całym świecie. Wioska stała się częścią Monopoly, która jest klasyczną grą polegającą na handlu nieruchomościami. Mieliście kiedyś okazję odwiedzić te sielskie okolice? Bardzo szybko można dotrzeć tu z Polski samolotem, ale jest też możliwość przyjechania samochodem. Ten jednak trzeba będzie zostawić nieco wcześniej.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitej informacji dla pasażerów w Polsce. Na rynek wkraczają kolejne tanie linie lotnicze, które mogą stać się silną konkurencją dla Ryanaira i Wizzaira. O szczegółach możecie dowiedzieć się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Zet

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Cypr łagodzi restrykcje wjazdowe. Skorzystają zaszczepieni i ozdrowieńcy

Czytaj więcej >
świeczka

Europa

Tragedia w Alpach Francuskich. Pięcioletnia dziewczynka zginęła na miejscu

Czytaj więcej >

Europa

Samoloty Ryanair omal nie zderzyły się na pasie startowym. Po dwóch latach lotnisko w Maladze przedstawiło raport

Czytaj więcej >

Europa

Watykan zaostrza restrykcje. Dotkną również turystów

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy. Polak zamknął się w toalecie i na gapę podróżował pociągiem. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >

Europa

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Skorzystają zaszczepieni turyści

Czytaj więcej >