W takich strojach poszli na Śnieżkę, potem dzwonili po pomoc. Ludzie aż zrobili zdjęcia
Karkonosze były świadkiem wielu tragedii, dlatego oczywiste jest, że górskie wędrówki powinny odbywać się w odpowiednich warunkach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia grupy turystów, którzy w niedzielę wybrali się na Śnieżkę w nieodpowiednich strojach. Choć udało im się dotrzeć na szczyt, zejście okazało się niemożliwe, co zakończyło się interwencją ratowników.
W takich butach turyści wchodzili na Śnieżkę
Choć ratownicy bez ustanku apelują, by podczas górskich wędrówek przede wszystkim zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo, to mimo wszystko facebookowe grupy pełne są nagrań z podejść na szczyty, gdzie niedoświadczeni turyści próbują w szpilkach, obcasach, śniegowcach czy klapkach z futerkiem walczyć z nierównym podłożem i oblodzeniem. Co roku znajdują się podobne przypadki, które zawsze są szeroko krytykowane w mediach społecznościowych. Tym razem było podobnie.
Horska služba, czyli czeski odpowiednik GOPR pokazał kolejny przykład braku rozsądku. W komunikacie zamieszczonym 24 listopada opowiedzieli o akcji ratunkowej, podczas której wraz z kolegami z Karkonoszy byli zmuszeni udzielić pomoc dziewięciu turystom. “Niedzieli turyści” byli odpowiednio wyposażeni do panujących warunków atmosferycznych.
Czytaj więcej: "Francuskie” miasto w sercu Polski. Pół godziny jazdy pociągiem z Warszawy i przenosimy się w czasie
Nie byli w stanie zejść z oblodzonego szczytu. Musieli wezwać ratowników
Grupa zagranicznych turystów utknęła na szczycie Śnieżki, a ich sprzęt nie pozwalał na zejście z oblodzonego szczytu. Zignorowanie przez nich zimowych warunków w górach doprowadziło do konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej.
Nad ranem wzywali ratowników górskich z Polski i Czech. Na miejsce wysłano 10 czeskich ratowników z czterema skuterami śnieżnymi, quadem i pojazdem terenowym – przekazano w oficjalnym komunikacie.
Z opublikowanych zdjęć wynika również, że podróżni mieli na sobie... lekkie dresy i buty sportowe. Jak podkreśla autor wpisu, ten strój zdecydowanie nie nadaje się na zaśnieżone grzbiety. Warto dodać, iż to właśnie nieodpowiednie obuwie jest jedną z częstszych przyczyną skręceń bądź złamań kończyn podczas górskich wędrówek.
To wydarzenie podkreśla znaczenie odpowiedniego przygotowania i sprawdzania prognoz pogody przed wyruszeniem w góry – podkreślają ratownicy.
Jak się ubrać w góry zimą?
O ile na zwyczajny spacer możemy udać się w dowolnym obuwiu sportowym i nic nie będzie nam potrzebne przy tejże aktywności fizycznej, to wychodząc w góry musimy pamiętać o zabraniu dużo większej ilości niezbędnych nam rzeczy. Jak zatem ubrać się w góry?
Jeśli wybieramy się na wędrówkę w zimniejszych miesiącach, koniecznie musi być obuwie wodoszczelne, miękkie, a zarazem solidnie wykonane, które obudowuje piętę tak, aby nawet na trudnej, nierównej i mokrej nawierzchni zachować pewność kroku. Buty do zimowej turystyki umożliwiają opanowanie właściwej techniki wspinania, dlatego nie warto na nim oszczędzać i zainwestować w obuwie najwyżej jakości, które posłuży nam latami.
Natomiast odpowiednio dobrana odzież z szybko schnącego materiału ochroni nas przed chłodem i silnym wiatrem. Komplet składający się z bielizny termoaktywnej, ciepłej czapki, rękawic, kurtki z wypełnieniem syntetycznym lub puchowym oraz zimowych spodni trekkingowych to najlepszy wybór na zimowe wędrówki po górach.