Turysci.pl

facebook/Magiczne Góry Stołowe; fot. Bartosz Jedrzejewski

To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi

18 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Góry Stołowe porównuje się do krainy prosto z baśni, a wprost nierealne krajobrazy hipnotyzują nas o każdej porze roku. Być może nie wszyscy miłośnicy górskich wycieczek zdają sobie sprawę, że to właśnie w pasmie Sudetów Środkowych powstawały zdjęcia do światowego hitu filmowego “Opowieści z Narnii”. Producenci byli pod tak wielkim wrażeniem, że wrócili do Polski, by nakręcić kolejne części!

Góry Stołowe to świetny cel podróży nie tylko dla pasjonatów gór, ale także fanów przygód Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji znanych z “Opowieści z Narnii” - serii książek i adaptacji filmowych, które podbiły serca dzieci oraz dorosłych z całego świata. Mimo iż pierwsza część weszła na srebrne ekrany 18 lat temu, przygody czwórki rodzeństwa nadal są uwielbiane i chętnie oglądane. Jeśli jeszcze nie masz planów na weekend, koniecznie rozważ tę propozycję!

"Opowieści z Narnii" w polskich górach - gdzie kręcono ekranizację powieści fantasy?

Choć większość ujęć do filmów z serii “Opowieści z Narnii” nakręcono na terenie Słowenii, kilkusekundowe ujęcia, chociażby z zamarzniętego jeziora, uchwycono w Białowieskim Parku Narodowym nad zalewem Siemianówka. Lokalizacja przykuła uwagę pierwszego scenarzysty Grant Major, który na 4 lata przed premierą “Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” przybył do Polski, by nagrać próbki materiału. O ostatecznym wyborze naszego kraju na plener filmowy zadecydował sam reżyser produkcji, Andrew Adamson.

Co ciekawe, poza Białowieżą, w ekranizacji ponadczasowej serii fantasy autorstwa C.S. Lewisa możemy podziwiać również inne rodzime cuda natury. Choć w pierwszej części ekipa jedynie posiłkowała się zdjęciami labiryntów Gór Stołowych podczas tworzenia tła w studio, reżyser zdecydował wrócić do Polski z pełną obsadą przy okazji nagrywania części zatytułowanej “Książę Kaspian”. 

To właśnie w Skalnym Labiryncie zostały nagrane niektóre z ujęć wykorzystane w adaptacji filmowej. Trasa pełna skalnych formacji o niezidentyfikowanych kształtach potrafi rozbudzić wyobraźnię, dlatego też stała się tłem w scenie snu Łucji, gdzie po raz pierwszy dostrzega lwa Aslana, mitycznego króla Narnii. Skalne grzyby, kurza stopka, szczeliny, blokowiska i korytarze dodają klimatu, który w pamięci wędrujących tam turystów pozostaje na długo. 

Warto wspomnieć, że filmowcy zajęli się okolicznymi lasami: posprzątali szyszki, a nawet podoklejali do niektórych drzew liście.

 

Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy

Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy

CZYTAJ DALEJ

Góry Stołowe - polska kraina jak z baśni

Góry Stołowe niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród turystów, zarówno z Polski, jak i Czech, którym przypadła środkowa część pasma. Dyskusji nie podlega fakt, iż tamtejsze kreacje skalne urzekają nawet najbardziej wymagających koneserów pięknych widoków. Trudno nie zgodzić się z tymi, którzy uważają je nawet za jedno z najbardziej tajemniczych pasm górskich w naszym kraju.

Osoby, które planują wybrać się tam na wycieczkę, koniecznie powinni odwiedzić co najmniej trzy najbardziej urokliwe miejsca. Wspinaczkę warto rozpocząć po ojczystej stronie. W pierwszej kolejności warto udać się na najwyższy szczyt - Szczeliniec Wielki, który skrył się w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka. Trasa nie należy do najbardziej wymagających i powinno poradzić sobie z nią większość wędrowców. 

Nie można zapomnieć również o Błędnych Skałach, czyli Skalnym Labiryncie utworzonym według wierzeń przed Ducha Gór Liczyrzepę, natomiast na deser polecamy Pasmo Zawory, czyli najbardziej wysunięty na zachód skrawek Gór Stołowych.

Góry Stołowe urzekają również po czeskiej stronie

Wszyscy turyści zachwyceni Górami Stołowymi w Polsce, koniecznie powinni odwiedzić też te po stronie Czech. Już kilka kilometrów od granicy znajduje się skalne miasto Adsprach i Teplickie Skały. Coś odpowiedniego dla siebie znajdują również miłośnicy nieco ekstremalnych górskich wypraw. Bowiem na niektórych szlakach niezbędne jest pokonanie wąskich wąwozów, drabinek i łańcuchów do wspinaczki. Miłośnicy mocnych wrażeń powinni koniecznie odwiedzić, choćby tamtejszą Anielską Dolinę.

 

 

 

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: wydarzenia.interia.pl; radiopogoda.pl; youtube

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >

Polska

Lotniskowy paragon grozy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje woda w Modlinie
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >
Polska

Natalia Księżak

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >