Turysci.pl > Polska > To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 18.02.2023 11:40

To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi

None
facebook/Magiczne Góry Stołowe; fot. Bartosz Jedrzejewski

Góry Stołowe porównuje się do krainy prosto z baśni, a wprost nierealne krajobrazy hipnotyzują nas o każdej porze roku. Być może nie wszyscy miłośnicy górskich wycieczek zdają sobie sprawę, że to właśnie w pasmie Sudetów Środkowych powstawały zdjęcia do światowego hitu filmowego “Opowieści z Narnii”. Producenci byli pod tak wielkim wrażeniem, że wrócili do Polski, by nakręcić kolejne części!

Góry Stołowe to świetny cel podróży nie tylko dla pasjonatów gór, ale także fanów przygód Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji znanych z “Opowieści z Narnii” - serii książek i adaptacji filmowych, które podbiły serca dzieci oraz dorosłych z całego świata. Mimo iż pierwsza część weszła na srebrne ekrany 18 lat temu, przygody czwórki rodzeństwa nadal są uwielbiane i chętnie oglądane. Jeśli jeszcze nie masz planów na weekend, koniecznie rozważ tę propozycję!

"Opowieści z Narnii" w polskich górach - gdzie kręcono ekranizację powieści fantasy?

Choć większość ujęć do filmów z serii “Opowieści z Narnii” nakręcono na terenie Słowenii, kilkusekundowe ujęcia, chociażby z zamarzniętego jeziora, uchwycono w Białowieskim Parku Narodowym nad zalewem Siemianówka. Lokalizacja przykuła uwagę pierwszego scenarzysty Grant Major, który na 4 lata przed premierą “Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” przybył do Polski, by nagrać próbki materiału. O ostatecznym wyborze naszego kraju na plener filmowy zadecydował sam reżyser produkcji, Andrew Adamson.

Co ciekawe, poza Białowieżą, w ekranizacji ponadczasowej serii fantasy autorstwa C.S. Lewisa możemy podziwiać również inne rodzime cuda natury. Choć w pierwszej części ekipa jedynie posiłkowała się zdjęciami labiryntów Gór Stołowych podczas tworzenia tła w studio, reżyser zdecydował wrócić do Polski z pełną obsadą przy okazji nagrywania części zatytułowanej “Książę Kaspian”. 

To właśnie w Skalnym Labiryncie zostały nagrane niektóre z ujęć wykorzystane w adaptacji filmowej. Trasa pełna skalnych formacji o niezidentyfikowanych kształtach potrafi rozbudzić wyobraźnię, dlatego też stała się tłem w scenie snu Łucji, gdzie po raz pierwszy dostrzega lwa Aslana, mitycznego króla Narnii. Skalne grzyby, kurza stopka, szczeliny, blokowiska i korytarze dodają klimatu, który w pamięci wędrujących tam turystów pozostaje na długo. 

Warto wspomnieć, że filmowcy zajęli się okolicznymi lasami: posprzątali szyszki, a nawet podoklejali do niektórych drzew liście.

 

Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy

Góry Stołowe - polska kraina jak z baśni

Góry Stołowe niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród turystów, zarówno z Polski, jak i Czech, którym przypadła środkowa część pasma. Dyskusji nie podlega fakt, iż tamtejsze kreacje skalne urzekają nawet najbardziej wymagających koneserów pięknych widoków. Trudno nie zgodzić się z tymi, którzy uważają je nawet za jedno z najbardziej tajemniczych pasm górskich w naszym kraju.

Osoby, które planują wybrać się tam na wycieczkę, koniecznie powinni odwiedzić co najmniej trzy najbardziej urokliwe miejsca. Wspinaczkę warto rozpocząć po ojczystej stronie. W pierwszej kolejności warto udać się na najwyższy szczyt - Szczeliniec Wielki, który skrył się w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka. Trasa nie należy do najbardziej wymagających i powinno poradzić sobie z nią większość wędrowców. 

Nie można zapomnieć również o Błędnych Skałach, czyli Skalnym Labiryncie utworzonym według wierzeń przed Ducha Gór Liczyrzepę, natomiast na deser polecamy Pasmo Zawory, czyli najbardziej wysunięty na zachód skrawek Gór Stołowych.

Góry Stołowe urzekają również po czeskiej stronie

Wszyscy turyści zachwyceni Górami Stołowymi w Polsce, koniecznie powinni odwiedzić też te po stronie Czech. Już kilka kilometrów od granicy znajduje się skalne miasto Adsprach i Teplickie Skały. Coś odpowiedniego dla siebie znajdują również miłośnicy nieco ekstremalnych górskich wypraw. Bowiem na niektórych szlakach niezbędne jest pokonanie wąskich wąwozów, drabinek i łańcuchów do wspinaczki. Miłośnicy mocnych wrażeń powinni koniecznie odwiedzić, choćby tamtejszą Anielską Dolinę.

 

 

 

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: wydarzenia.interia.pl; radiopogoda.pl; youtube

Tagi: Polska Góry