Turysci.pl
Góry Stołowe zdemolowane przez turystów

Fot. Facebook/Park Narodowy Gór Stołowych

Akt wandalizmu w Górach Stołowych. Pomazali skały farbami

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Góry Stołowe stały się miejscem wyjątkowo oburzającego aktu wandalizmu. Pracownicy Parku Narodowego pokazali zdjęcia skał, na których „turyści" namalowali farbami napis „Siwa + T. D" oraz znak Polski Walczącej. Sytuacja wywołała oburzenie wśród podróżnych.

Niestety nie zawsze osoby wychodzące na górskie szlaki mają zamiar jedynie obcować z naturą i spędzać przyjemnie czas. Niektórzy wyruszają w góry w skandalicznych celach. Dowód na to pokazał profil Parku Narodowego Gór Stołowych na swoim Facebooku.

Skandaliczne zachowanie „turystów" w Parku Narodowym

Na skałach, przy jednym ze szlaków, „turyści" farbą namalowali wielki napis „Siwa + T. D".

Kiedy „turysta” świadomie zostawia w lesie puszki po piwie lub wrzuca płaty styropianu (?!) w szczeliny skalne – To wyjątkowe prostactwo [pis. org.] – czytamy na profilu PNGS.

celnicy udaremnili przemyt

Celnicy na wyspie Baltara odkryli przemyt 185 żółwi lądowych. Były ukryte w walice

CZYTAJ DALEJ

Pracownicy Parku zaapelowali również do turystów o przyjrzenie się zdjęciu, bo być może komuś uda się rozpoznać styl wykonania tego haniebnego dzieła. W ten sposób może dałoby się zidentyfikować sprawców.

W komentarzach Park Narodowy Gór Stołowych odniósł się również do tego, że obok dużego napisu widać również znak Polski Walczącej.

Z szacunku do Ojczyzny, nie warto komentować "patriotycznego" wątku tego czegoś. Ewidentnym jest niedojrzały wiek lub socjopatyczny charakter sprawców – czytamy.

Po trzech godzinach od opublikowania wpisu, pojawił się jeszcze jeden komentarz autorów. Widzimy w nim zdjęcie skał, z których udało się zetrzeć malunek.

Bohomaz usunięty. Teraz pozostaje czekać, aż porosty się odbudują... – piszą autorzy.

Ilu podróżnych odwiedziło Góry Stołowe w czasie pandemii?

Na szczęście turystów, którzy zachowują się odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami kultury, jest o wiele więcej. Polacy często i chętnie odwiedzają Park Narodowy Gór Stołowych i to nawet w czasie pandemii.

Katedra Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu przedstawiła dane dotyczące liczby odwiedzających ten region w 2020 roku. Okazuje się, że przez cały rok przyjechało tam 914,5 tys. ludzi, co jest spadkiem tylko o 0,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najwięcej turystów szlaki Gór Stołowych przemierzało w lipcu (244 754) i był to wzrost aż o 45 proc. w porównaniu do 2019 roku. Odpowiadać może za to w dużym stopniu fakt pandemii. Wielu ludzi, którzy zwykle wyjeżdżali na wakacje za granicę, zdecydowało się tym razem poznać nasz kraj.

34 proc. zwiedzających za cel swojej podróży określiło wypoczynek, a 34 proc. turystykę poznawczą. Aż 60 proc. ankietowanych przyznało, że są po raz pierwszy w Parku Narodowym Gór Stołowych.

Polacy bardzo chętnie odwiedzali również Tatrzański Park Narodowy, który na początku marca także ujawnił dane dotyczące sprzedaży biletów za wstęp dla turystów. W 2020 roku TPN sprzedał 3 301 895 wejściówek, a najwięcej na Łysej Polanie, czyli w miejscu rozpoczęcia szlaku na kultowe Morskie Oko (680 tys.).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Park Narodowy Gór Stołowych

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >

Polska

Polacy planują wyjazdy turystyczne w Wielkanoc. Podano najczęstsze kierunki

Czytaj więcej >
Tłumy turystów w Mielnie

Polska

Mielno odwiedziły tłumy turystów. Nie wszyscy zasłaniali twarze maseczkami

Czytaj więcej >