Turysci.pl Polska Tego wieczoru warto spojrzeć w niebo. Czeka nas wyjątkowe widowisko
Fot. Canva

Tego wieczoru warto spojrzeć w niebo. Czeka nas wyjątkowe widowisko

26 listopada 2023
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

To przedostatnia pełnia Księżyca w tym roku. Będzie jednak wyjątkowa. Dlaczego? Według starożytnych kultury zapowiada nadchodzące mrozy.

Srebrny glob będzie można obserwować na nocnym niebie już za kilka dni.

Wyjątkowa pełnia Księżyca w listopadzie

Pełnia Księżyca wypada średnio co 29 dni. Poprzedza ją nów, który w tym miesiącu miał miejsce 13 listopada. To zjawisko jest z kolei niewidoczne gołym okiem, Pełnię jednak podziwiają wszyscy miłośnicy astronomii. W całym roku kalendarzowym występują szczególne pełnie Księżyca, a taka też pojawi się jeszcze nad listopadowym, nocnym niebem.

W tym roku mogliśmy obserwować m.in. Niebieską Pełnię, Pełnię Kwiatowego Księżyca czy Pełnię Koźlego Księżyca. Teraz pojawi się Pełnia Mroźnego Księżyca. Jeśli niebo będzie bezchmurne, czeka nas spektakularne widowisko.

Mroźny Księżyc ma zwiastować gwałtowną zmianę pogody

Starożytne kultury zwykły nadawać pełniom inną nazwę, bowiem każda miała być symbolem danego okresu w przyrodzie, nawiązywały do specyficznego zachowania fauny i flory. Na listopadowy srebrny glob w pełni mówi się Mroźny Księżyc lub też Ciemny Księżyc. Nazwy te pochodzą od panujących warunków pogodowych, kiedy to szybko zapada zimna noc. Inni z kolei określają ją Pełnią Bobrzego Księżyca. Prawdopodobnie ma to powiązanie z naturą i ludem Ameryki Północnej, który niegdyś w tym okresie zastawiał pułapki na bobry. Nazwa mogła również nawiązywać do zwiększonej aktywności bobrów budujących zapory na zimę.

Czy zbliżająca się pełnia jest zwiastunem prawdziwych mrozów? Okazuje się, że niekoniecznie. Synoptycy przewidują, że tegoroczna końcówka listopada i grudzień będzie dość ciepły z powodu napływu ciepłego powietrza z południa Europy.

Kiedy i gdzie obserwować listopadową pełnię Księżyca?

Maksimum pełni nastąpi 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 10:16. Tarcza globu będzie również widoczna w godzinach wieczornych i w nocy, pod warunkiem że niebo będzie bezchmurne. Specjalistyczny sprzęt nie będzie wówczas potrzebny, a Księżyc będzie można podziwiać z każdego zakątka w Polsce. Teleskop czy choćby lornetka spotęgują jednak wrażenia.

W weekend czeka nas astronomiczna kumulacja! Zobacz niesamowity spektakl na polskim niebie
Niesamowite widowisko nad polskim niebem. W listopadzie jeden wieczór będzie szczególny
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy