Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Ratownicy alarmują. Nie każdy rozpozna to niebezpieczeństwo
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 13.04.2024 06:08

Ratownicy alarmują. Nie każdy rozpozna to niebezpieczeństwo

Żmija
Fot. Canva/Shutterstock - Rich Astbury

Piękna pogoda za oknem zachęca do wyjścia na spacer. Ci, którzy zamierzają korzystać ze słońca w górach powinni być czujni. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają przed żmijami. Ich ukąszenie może stanowić zagrożenie dla życia.

Jakie są żmije w Polsce?

W Polsce, żmija zygzakowata jest jedynym rodzimym wężem jadowitym. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, nie należy lekceważyć tego zwierzęcia. Nawet niewielka ilość jej jadu może być potencjalnie śmiertelna dla człowieka. Zazwyczaj żmija unika kontaktu z ludźmi, ale zdarzają się sytuacje, które mogą zakończyć się tragicznie.

W Polsce występuje kilka gatunków węży, takich jak zaskroniec, gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, oraz wspomniana żmija zygzakowata. Charakteryzuje się ona trójkątną głową, pionowymi źrenicami oraz czerwoną lub czerwono-brązową tęczówką. Najbardziej rozpoznawalną cechą jest jednak zygzakowaty wzór na grzbiecie.
 

W Polsce jest coraz więcej żmij. Co się dzieje w trakcie ukąszenia?

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają, że w Beskidach liczba żmij zygzakowatych wzrasta. Przeważnie można je napotkać na obszarach leśnych, łąkowych, a czasami nawet w parkach lub w ogródkach przydomowych. Chętnie wygrzewają się w słońcu.

Poprzez ukąszenie przez żmiję, do organizmu człowieka wprowadzany jest jad, co stanowi potencjalne zagrożenie. Największe ryzyko stanowią zranienia w okolicy szyi i twarzy, chociaż częściej dochodzi do ukąszeń stóp, łydek, dłoni i przedramion. Szczególnie niebezpieczne są ukąszenia dla dzieci i osób starszych, natomiast dla dorosłych śmiertelne skutki są bardzo rzadkie.

Czytaj więcej: Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”


 

Co należy zrobić w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Ratownicy wskazują, jak należy postępować w przypadku ukąszenia. Istotne jest natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań. Zalecają, aby w pierwszej kolejności uspokoić osobę poszkodowaną i natychmiast wezwać pomoc. Następnie należy zastosować opatrunek osłaniający na miejsce ukąszenia oraz unieruchomić dotkniętą kończynę, ograniczając jej ruchy.

Ważne jest również to, aby w żadnym wypadku nie próbować wysysać jadu, uciskać ani nacinać rany. Poszkodowana osoba powinna unikać chodzenia i ruchów zranioną kończyną.

Źródło: pacjent.gov.pl, Facebook GOPR.

Czytaj więcej: To nie Kanada czy Alaska. Do niezwykłego odkrycia doszło w Polsce