Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Tam pustynia spotyka się z oceanem. Widoki niczym kadry wyjęte z filmu
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 11.04.2024 19:13

Tam pustynia spotyka się z oceanem. Widoki niczym kadry wyjęte z filmu

Ocean Atlantycki
Fot. Shutterstock/Smelov

Na świecie jest mnóstwo zakątków, które wprost zachwycają i wielu może zastanawiać się, jak natura mogła stworzyć niektóre z krajobrazów. Namib, czyli “miejsce, gdzie nic nie ma”, uważana jest za najstarszą pustynię i istnieje od niemal 80 mln lat. Jej długość mierząca setki kilometrów styka się jednocześnie z Oceanem Atlantyckim.

Dodatkowo istotne jest, że od 2013 roku pustynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Niezwykła pustynia Namib w Afryce

Pustynia Namib znajduje się w południowo-zachodniej części Afryki i wchodzi w skład Parku Narodowego Namib0Naukluft. W samym jej środku są piaszczyste wydmy Sossusvlei. Większość ma długość od 10 do 20 kilometrów oraz od 60 do 240 metrów wysokości. Jednak najbardziej popularna jest tzw. Dune 7 o wysokości 383 metrów. Mówi się, że to najwyższa wydma na całym świecie.

Namib jest bardzo sucha i prawie niezamieszkana. Wyjątkiem jest kilka nadmorskich tam kurortów. I choć sama pustynia jest ciekawa sama w sobie, to jeden jej aspekt jest nadzwyczajnie interesujący i przyciągający wzrok. Tworzy bowiem niesamowity krajobraz w połączeniu z niebieskim Oceanem Atlantyckim.

Co znajduje się na pustyni Namib?

Bez wątpienia pustynia jest jednym z najuboższych w opady terenem, jednak mimo to, na jej obszarach wykształciły się rośliny. Te endemiczne gatunki są w stanie przetrwać nawet ekstremalnie suchy klimat.

Kiedy nie pada, można trafić tam nawet na zwierzęta. Zwykle gromadzą się w pobliżu zbiorników wodnych. To aż 180 gatunków, których na próżno szukać nigdzie indziej. Najpopularniejsze to antylopy, gepardy, lamparty, zebry, pawiany oraz dzikie konie pustynne. 

Wycieczka na pustynię w Afryce. Czy można zwiedzać Namib?

Świetnym pomysłem jest odwiedzenie pustyni dzięki zorganizowanej wycieczce objazdowej po Namibii. Razem z przewodnikiem turyści mają okazje zobaczyć nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale też okoliczne wioski czy poznać kulturę Namibii. Takie wyjazdy oferuje wiele znanych biur podróży. Warto w tym celu poszukać propozycji na portalu wakacje.pl. 

Czytaj też: Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”